☰ menu

Noc Muzeów 2015 w IPN Wrocław

sob.
16.05.2015

 

Organizatorzy informują, że ze względu na obowiązującą w IPN procedurę ochrony zasobu archiwalnego zwiedzanie będzie odbywać się w kilkunastoosobowych grupach, w odstępach 15-20-minutowych.

W trakcie zwiedzania gmachu IPN będzie istniała możliwość pozostawienia dzieci

na ogrodzonym dziedzińcu Instytutu w wydzielonej strefie pod opieką pracowników IPN. W tym czasie dzieci będą mogły grać w gry edukacyjne IPN (Polak Mały, Znaj Znak i in.) oraz brać udział w przygotowanych specjalnie dla nich zabawach podwórkowych z lat PRL (kapsle czyli „wyścig pokoju", gra w klasy, gra w państwa-miasta tzw. „wojna", skakanie przez skakankę tzw. „kabel"), a także konkursach z nagrodami. Program dla dzieci może ulec modyfikacji na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych.

 

PROGRAM

1. Wystawa plenerowa „Polska Walcząca" – przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje kluczowe obszary aktywności wojskowych i cywilnych struktur konspiracji, m.in. dywersję i partyzantkę, podziemny wymiar sprawiedliwości, tajne nauczanie. Pokazuje też przełomowe wydarzenia z 1944 r., w tym akcję „Burza" Armii Krajowej i Powstanie Warszawskie. Na wystawie znajdują się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze po 1944 r.

– miejsce: parking Oddziału IPN we Wrocławiu

2. Ekspozycja „Dzieje 2. Korpusu… inaczej!" – czyli karykaturalne rysunki autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa oraz część plansz wystawy „Archiwalne też jest fajne", przedstawiająca informację o zasobie wrocławskiego OIPN.

– miejsce: korytarz na IV piętrze budynku A Oddziału IPN we Wrocławiu

3. Zwiedzanie jednego z magazynów archiwalnych, połączone z prezentacją skanów wybranych jednostek dokumentacji aktowej, typowych dla zasobu archiwalnego, i omówieniem prac wykonywanych w zakresie gromadzenia i opracowywania materiałów archiwalnych oraz obsługi magazynów .

– miejsce: magazyn nr 1 na parterze budynku A Oddziału IPN we Wrocławiu

4. Prezentacja pomieszczenia Kartoteki, połączona z omówieniem podstawowych środków ewidencyjnych zgromadzonych w zasobie archiwalnym.

– miejsce: I piętro (od strony klatki ewakuacyjnej) budynku A Oddziału IPN we Wrocławiu

5. Przedstawienie zasad udostępniania materiałów archiwalnych. Przyjmowanie wniosków o udostępnienie dokumentów od osób zainteresowanych.

– miejsce: Czytelnia Akt Jawnych, IV piętro budynku A Oddziału IPN we Wrocławiu

6. Sprzedaż publikacji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

– miejsce: korytarz na IV piętrze budynku A Oddziału IPN we Wrocławiu

7. Promocja gier edukacyjnych IPN „Dywizjon 303" (wersja XXL), „Polak Mały" …

– miejsce: namiot na parkingu Oddziału IPN we Wrocławiu

8. Projekcja filmów dokumentalnych przedstawiających dzieje antykomunistycznych organizacji konspiracyjnych po II wojnie światowej (wykaz projekcji filmowych w załączeniu).

– miejsce: namiot na parkingu Oddziału IPN we Wrocławiu

9. Zabawy podwórkowe z okresu PRL: gra w klasy, gra w gumę, gra w państwa-miasta tzw. „wojna", gra w kapsle czyli „wyścig pokoju" i inne.

– miejsce: Strefa dzieci – wydzielona na parkingu Oddziału IPN we Wrocławiu

Dojazd do Oddziału IPN we Wrocławiu:

autobusy linii: A, 116, 119, 128, 132 oraz bezpłatna komunikacja autobusowa M1 i M2 (http://www.wroclaw.pl/linie-specjalne-noc-muzeow)
tramwaje linii: 6, 11, 23

Wszystkich zainteresowanych działalnością Instytutu, jak i tym, co „kryją" jego archiwa, zapraszamy do swojej siedziby znajdującej się przy ul. Sołtysowickiej 21a, w godz. 19.00-24.00.

Exit mobile version