☰ menu

Noc muzeów 2014 w Muzeum Fabryki

sob.
17.05.2014
17 maja 2014 r.
sobota

Strać głowę dla Starej Łodzi! DUCH w Fabryce na Noc Muzeów



Wykłady na temat
maszyny parowej:
godz. 19:00, 21:00 i 23:00
w Sali kinowej 
Muzeum Fabryki.
 
Prezentacja kancelarii łódzkiej
i strojów mieszczańskich będzie miała 
charakter ciągły i odbywać się będzie
w Sali warsztatowej Muzeum Fabryki, na piętrze.
 
Spotkanie z katem – na tarasie widokowym łódzkiej Manufaktury przy siedzibie Muzeum.
 
Wystawy otwarte będą od 18:00 do 2:00.
 
Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Nocy Muzeów jest bezpłatne. 
W czasie Nocy Muzeów w Muzeum Fabryki przy łódzkiej Manufakturze będzie można poczuć DUCHa historii. I choć ta, w wykonaniu Fundacji zaszczepiającej wśród najmłodszych pasję do dawnych dziejów, nie jest zmorą, to o łódzkich zmorach uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję się wiele dowiedzieć. Uczestnicy Nocy Muzeów zostaną bowiem zabrani w podróż do starej Łodzi. 
 
Młodzi zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wyglądało ich miasto zanim przykryte zostało dymem z łódzkich fabryk, a w okolicach więcej było drzew niż fabrycznych kominów. Chętni przyjrzą się pracy kancelarii miejskiej, własnoręcznie napiszą dokument gęsim piórem i przystemplują go pieczęcią lakową DUCHa. Odwiedzający będą mieli również wyjątkową okazję przymierzenia mieszczańskich strojów z epoki średniowiecza i czasów nowożytnych oraz zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. 
 
Zwiedzający o mocnych nerwach będą mogli udać się na spotkanie ze średniowiecznym katem, który do Łodzi przyjeżdżał z pobliskiego Rzgowa, położonego wówczas w dobrach pabianickich. Od niego będzie można usłyszeć, jak wyglądał kiedyś przewód sądowy oraz poznać legendę o łódzkiej czarownicy Strasibotce, która choć rzucała uroki i uprawiała czary, to nie umiała latać na miotle. 
 
W czasie Nocy Muzeów odbędą się również trzy bezpłatne wykłady, dotyczące historii maszyny parowej. Słuchacze dowiedzą się jakie były początki wynalazku, który zrewolucjonizował rzemiosło, czyniąc z niego przemysł na masową skalę. Oprócz tego będzie można nauczyć się wykonywać prototyp maszyny parowej (tzw. Banię Herona) z puszki po napoju. 
 
W czasie zwiedzania urządzony zostanie konkurs wiedzowy, w którym będzie można wygrać trzy indeksy na kursy Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, które od września odbywać się będą w Instytucie Historii UŁ przy ulicy Kamińskiego 27a. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z klas 1-6 szkół podstawowych oraz z gimnazjów. 
  
 
Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii powstała, aby szerzyć wśród dzieci i 
młodzieży znajomość historii Polski i świata we wszystkich jej aspektach. Twórcy i pedagodzy związani z instytucją przekonują, że historia to nie tylko suche fakty, daty czy nazwiska, ale przede wszystkim ciekawa podróż; rodzaj wielowątkowej opowieści, którą warto znać, aby lepiej rozumieć aktualne wydarzenia i umiejętnie poruszać się w kulturze czy szeroko pojętej humanistyce. Twórcy DUCHa, w ramach organizowanych przez siebie zajęć, łączą formę klasycznego wykładu z pokazami rekwizytów i prezentacjami multimedialnymi. Spotkania w ramach projektu poruszają rzeczy ważne i poważne, ale utrzymane są w lekkiej formie. 
www.duch.edu.pl 
 
Muzeum Fabryki to miejsce prezentujące historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX wieku. Zwiedzający Muzeum poznają dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Ekspozycja, stworzona przez Mirosława Nizio, przedstawia zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców oraz produktów fabryki. 
www.muzeumfabryki.com.pl 
 
 
Exit mobile version