Skupia się na trzech: „Teatrze Dzieci Zagłębia" w Będzinie, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach i Teatrze Lalek „Banialuka" w Bielsku-Białej. Prezentuje prace wybitnych plastyków i ludzi teatru.
Na wystawie można zobaczyć kukły zaprojektowane przez Jerzego Zitzmana do spektaklu
„O medyku Feliksie", Alicji Kuryło – dziesięć marionetek sycylijskich do realizacji „Roland Szalony, Pavla Hubički lalki-manekiny do „Śpiącej królewny" oraz pacynki i lalki „żyworękie" Evy Farkasovej do „Podróży Gullivera" i „Przypowieści o szczęściu". Ich premiery odbyły się w katowickim „Ateneum". Bielski teatr „Banialuka" reprezentuje Aleksander Łabiniec i jego scenografia (dekoracje i lalki) do „Cesarskich słowików".
Dużą różnorodnością cechują się lalki z przedstawień Teatru Dzieci Zagłębia. Wśród nich można znaleźć postaci znane i uwielbiane przez dzieci: Rumcajsa – zaprojektowanego przez Adama Kiliana, Szewczyka Dratewkę wymyślonego przez Rajmunda Strzeleckiego, Cali-neczkę, Mysz i Żaba autorstwa Urszuli Kubicz-Fik.
Ekspozycja zaprasza do zaczarowanego świata, gdzie zwyczajny przedmiot młynek do kawy czy parasol staje się bohaterem, który nie tylko porusza się i mówi ale również przeżywa emocje, myśli i czuje. Odwołuje się do dziecięcej wyobraźni możliwej do przedstawienia dzięki talentowi najwybitniejszych scenografów.
Wystawa jest czynna do 2 czerwca 2013 roku
Wstęp wolny!