☰ menu

Niezwykłe dzieci w Puszczykowie

sob.
06.07.2013

 

Zachęcamy mieszkańców Puszczykowa, aby przyłączyli się do naszego projektu
i swoją obecnością wsparli dzieciaki
– namawia Anna Mieszała ze
Stowarzyszenia Enter Art, koordynatorka puszczykowskiej części Brave Kids. –
Dla większości z nich występy indywidualne będą pierwszym spotkaniem z
polską publicznością. Mamy okazję odkryć ich niezwykłe kultury, zarazić się
od nich energią i dać się porwać dziecięcej radości
– dodaje.

Dzieci uczestniczący w projekcie Brave Kids pozostaną w Puszczykowie do 7
lipca. Do tego czasu będą brały udział w warsztatach artystycznych, podczas
których wcielą się zarówno w uczniów, jak i nauczycieli swoich rodzimych
tradycji. Podobne warsztaty, dla pozostałych uczestników projektu, odbywają
się równolegle we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. W sumie bierze w nich udział
ponad setka dzieci z 13 krajów. W dalszym etapie wszystkie spotkają się w
dolnośląskich Krośnicach, gdzie przez tydzień przygotowywać się będą do
wspólnego, międzynarodowego przedstawienia, które szerszej publiczności
pokazane zostanie podczas finału Brave Festiwal we Wrocławiu.

Występy indywidualne odbędą się 26 czerwca o godz. 17:30 przed Biblioteką
Miejską w Puszczykowie.

 

Więcej informacji o projekcie oraz jego uczestnikach można znaleźć na stronie www.bravekids.eu

HARMONONOGRAM PUSZCZYKOWSKIEJ CZĘŚCI BRAVE KIDS:

26 czerwca, środa
17.30 Pokazy indywidualne grup z Chin, Czech, Wrocławia, Zimbabwe
Scena przed Biblioteką Miejską w Puszczykowie, ul. Wysoka 1. Wstęp wolny

6 lipca, sobota
17.00 Spektakl półfinałowy Brave Kids i dzieci z „Klubu Puszcza"
Rynek w Puszczykowie, Wstęp wolny

11 lipca, czwartek
19.00 Otwarta próba generalna w Krośnicach
CETS, ul Sanatoryjna 7. Wstęp wolny

12 lipca, piątek
19.00 Spektakl finałowy Brave Kids we Wrocławiu
IMPART, ul. Mazowiecka 17. Bilety 15/20 PLN

13 lipca, sobota
11.00 Piknik w Krośnicach
CETS, ul Sanatoryjna 7

 

KTO WYSTĄPI PODCZAS BRAVE KIDS W PUSZCZYKOWIE?

Zimbabwe – Chiedza Child Care
W ciągu kilku lat Zimbabwe z kraju nazywanego „spichlerzem Afryki" przekształciło się w jedną z najbiedniejszych części Globalnego Południa. W Chiedza Children Center dzieci – często ciężko doświadczone przez los – mogą aktywnie spędzić swój wolny czas, zjeść ciepły posiłek, zdobyć wiedzę i umiejętności, które sprawią, że w dorosłym życiu staną się „samowystarczalne". „Samowystarczalność" jest bowiem najbardziej pożądaną cechą w kraju ogarniętym 95% bezrobociem. Grupa taneczna liczy przeszło 20 osób, które odnalazły pasję w przekazywaniu i utrzymywaniu zanikających wartości kulturowych. Występy przed szeroką publicznością nie tylko podnoszą samoocenę dzieci, ale również pokazują miłość mieszkańców Zimbabwe do rytmu i tradycji rytualnego tańca. Liderką grupy jest Olina Mashinge, która po ubiegłorocznych doświadczeniach na Brave Kids przyznała, że dzieci zaczęły zupełnie inaczej postrzegać świat: już nie kończy się on na granicach Zimbabwe. Jej podopieczni uświadomili sobie, że pochodzenie i niższy status społeczny nie mogą być wymówką powstrzymującą rozwój. Każdy przecież ma wielkie marzenia – warto je pielęgnować, bo się spełniają.

Chiny – Hong Kong Youth drama Ambassador Scheme
Grupa dzieci Hong Kong Youth drama Ambassador Scheme stara się poprzez teatr odkryć energię i historię miasta z czasów przedkolonialnych – przez 156 lat Hongkong powoli zatracał bowiem swoją orientalną wyjątkowość. Dzieci szukają własnego mitu życia, tożsamości. Korzystając z wielu symboli zawartych w opowieściach klasyków, odkrywają nowe znaczenie tego, co „chińskie", stając się ludźmi świadomymi swojej historii. Przyjazd na Brave Kids daje młodym aktorom szansę odnalezienia kolejnej warstwy tożsamości – pokazując światu własne korzenie, dzieci stają się dumne ze swojej kultury. Liderka grupy, Sim Fong Zoe Lai, przyznaje, że praca z najmłodszymi jest dla niej darem, który pozwala wrócić do czasów niewinności, naiwności i beztroski, zobaczyć w oczach dzieci ten sam zapał i ciekawość świata. Podczas Brave Kids 2012 dzieci z Hongkongu okazały się niezwykle opiekuńcze i ochoczo udzielały się w warsztatach, ucząc innych nowych artystycznych umiejętności.

Czechy – MiniMerci
Złoto, soczyste kolory, akordeon, suknie błyszczące cekinami, radosne życie w wędrownym taborze – to romantyczny obraz Romów, mocno zakorzeniony w naszej świadomości. Rzeczywistość jednak bezpardonowo weryfikuje wyobrażenia: czescy Romowie żyją często w całkowitej izolacji od reszty społeczeństwa. Bronx, Havaj czy Parlament – to nazwy niektórych z 300 romskich gett zaznaczonych na mapie Republiki Czeskiej. W jednym z nich żyją dzieci z MiniMerci – tanecznej grupy prowadzonej przez Lenkę Sládečkovą. Zajęcia taneczne są wpisane w cykl pozalekcyjnego programu, mającego zachęcić młodych Romów do poświęcenia wolnego czasu na własny rozwój artystyczny. Liderka grupy przyznaje, że uczestnictwo w Brave Kids (już po raz trzeci) staje się prawdziwą motywacją – dzieci wiedzą, że tylko dzięki ciężkiej pracy mogą przyjechać do Polski. Najmłodsi Romowie żyjący w wyizolowanej przestrzeni getta opierają swoją wiedzę o świecie na mitach i opowieściach krążących wśród dorosłych lub historiach wymyślanych przez rówieśników. Kiedy w pierwszym roku gościliśmy MiniMerci, mali Romowie oczekiwali w Polsce niebieskich drzew, a spotkawszy dzieci z Ugandy, uznali je za diabły, początkowo odmawiając współpracy. Podczas Brave Kids będzie można przekonać się, że pomimo trudnej sytuacji Romów w Czechach dzieci wciąż mają zapisaną w genach tę samą energię tańca i radość w oczach.

Polska – Wrocławskie Gimnastyczki
Te dziewczęta to grupa wrocławianek, dla których gimnastyka artystyczna stała się prawdziwą pasją. Liderka, Agata Jach, w latach ubiegłych gościła uczestników Brave Kids i zdradza, że nauczyła się rzeczy, o których pewnie nigdy w życiu by się nie dowiedziała. Włączając do projektu swoje podopieczne, chciała pokazać jak niesamowite jest tworzenie wspólnego przedstawienia z dziećmi o różnych umiejętnościach artystycznych. Ma więc nadzieję, iż będzie to dla nich tak samo niezapomniane przeżycie, jak dla niej. Gimnastyka artystyczna jest piękną i wymagającą dyscypliną, a wyjazdy do Luksemburga, Belgii, Słowenii, Włoch, Czech i Niemiec to nie tylko sportowe wyzwanie, ale i szansa na poznanie najlepszych zawodniczek świata i ugruntowanie pragnienia, by również osiągnąć sukces. Dziewczynki mają wielkie marzenia i wierzą, że mogą je zrealizować. Ta wiara to kwintesencja Brave Kids.

Exit mobile version