Wśród nich coś dla najmłodszych mistrzów („Sport bez tajemnic” 15 i 22 stycznia), którzy chcą sprawdzić wiedzę w konkursach i quizach sportowych, uzupełnionych o małe testy sprawnościowe.
Coś dla siebie znajdą również miłośnicy architektury. Pierwsza propozycja („Zimowe lampiony – światła miasta” 16 stycznia) to połączenie wiedzy o budynkach z najbliższej okolicy z zajęciami manualnymi, których efektem będzie własny lampion z fragmentem panoramy miasta – idealny, aby rozświetlić jeszcze nadal długie tyskie styczniowe noce. Druga propozycja dla tych, którzy interesują się architekturą i urbanistyką, to turniej gry planszowej („Ulice i kwartały, 17 i 24 stycznia) – tu czeka nie tylko sporo wiedzy o projektowaniu i funkcjonowaniu miasta „dobrego do życia”, ale i ogromna frajda podczas spotkania z planszówką; a dodajmy, że to pierwsza taka gra traktująca o Tychach i ich bogatej historii architektury, współtworzona przez najmłodszych (gra planszowa „Ulice i kwartały” powstawała w październiku 2019 roku przy zaangażowaniu uczniów klas V–VIII Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Tychach). Ostatnia propozycja to warsztaty fotograficzne („Kadry dzielnicy – powrót do przeszłości. Osiedle B wczoraj i dziś” 18 stycznia) pokazujące, jak zmieniały się Tychy i otoczenie miasta na przestrzeni lat oraz wartość fotografii w dokumentacji tych zmian, co będzie wsparte nowym narzędziem zawierającym bogate zbiory fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach, czyli wirtualną mapą-archiwum „ABC – Architektura Bliżej Ciebie” (www.abc.tychy.pl).
Do uczestnictwa zapraszamy nie tylko najmłodszych, ale także opiekunów, ponieważ doceniamy rodzinne i międzypokoleniowe więzi. Zachęcamy również do uczestnictwa grupy zorganizowane – istnieje możliwość zamówienia warsztatów w dowolnym terminie między 13 a 24 stycznia 2020 roku.
__________________________________________________________________________________
Sport bez tajemnic
konkursy dla najmłodszych
Skąd wzięła się w Tychach drużyna hokejowa? Ile wynosi rekord świata w lotach narciarskich? Na którym stadionie rozgrywa mecze Barcelona? Podczas ferii, w trakcie spotkań w Tyskiej Galerii Sportu, najmłodsi będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursach i quizach o sporcie w Tychach, w Polsce oraz na świecie. Trzeba będzie wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnościami w małym teście sprawnościowym.
Dodatkową atrakcją spotkań będą seanse filmów animowanych o sporcie.
data: 15 i 22 stycznia 2020 (środy), godz. 11.00–13.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7
prowadzą: Kamil Hajduk i Piotr Zawadzki
wstęp wolny
więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/sport-bez-tajemnic/
__________________________________________________________________________________
Zimowe lampiony – światła miasta
rodzinne warsztaty wokół architektury
Rodzinne warsztaty wokół architektury, w trakcie których uczestnicy porozmawiają o mieście i o tym, co w nim zachwyca lub fascynuje – jego historii, miejscach i najciekawszych architektonicznie budynkach. Odkryją historię budynków, które mijają w drodze do szkoły. Spojrzą inaczej na okoliczne skarby, osobistych faworytów i fasady, które przyciągają oko.
Każdy będzie miał możliwość stworzenia własnego lampionu z prostych narzędzi: słoika, papieru, kleju, farby i małej świeczki / świeczki do podgrzewacza. Uczestników prosimy o przyniesienie szklanego słoika (po dżemie/miodzie itp.– możliwie najprostszego, o gładkiej tafli i stałej średnicy, oczyszczonego z etykiet). Im większy będzie słoik i im szersza jego szyjka, tym łatwiejsze będzie tworzenie fragmentu panoramy i ozdabianie wnętrza.
Uwaga! Podczas ferii istnieje możliwość zamówienia warsztatów dla grup zorganizowanych (udział płatny).
data: 16 stycznia 2020 (czwartek), godz. 11.00–13.00 i 17.00–19.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Anna Kura
koszt: 5 zł od osoby
zapisy: Anna Kura, tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl
więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/zimowe-lampiony-swiatla-miasta/
Ulice i kwartały
turniej gry planszowej
Zajęcia, których uczestnicy będą mieli okazję zagrać w grę planszową „Ulice i kwartały”. Podczas gry wcielą się w role architektów, urbanistów oraz mieszkańców, a ich głównym celem będzie wybudowanie funkcjonalnego i nowoczesnego miasta, z uwzględnieniem jak największej liczby budynków o znaczeniu ogólnomiejskim. Spotkanie z planszówką to świetna okazja do poznania prawideł, którymi warto kierować się, by miasto zostało dobrze zaprojektowane, a życie w nim było prawdziwą przyjemnością. Do wspólnego grania zapraszamy najmłodszych od 10 roku życia.
Grajmy wspólnie przez całe ferie – istnieje możliwość zamówienia warsztatów dla grup zorganizowanych.
data: 17 i 24 stycznia 2020 (piątki), godz. 11.00–13.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Agata Berger-Połomska
zapisy: Agata Berger-Połomska, tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/ulice-i-kwartaly/
Kadry dzielnicy – powrót do przeszłości. Osiedle B wczoraj i dziś
warsztaty fotograficzne
Warsztaty fotograficzne, podczas których uczestnicy odkryją, jak dobrze znają miasto i jak ich otoczenie zmieniło się na przestrzeni lat. Stworzą nowe wersje archiwalnych kadrów i porównają to, co było, z tym, co jest. Poznają znaczenie, jakie dla dokumentowania lokalnej historii ma fotografia. Przyjrzą się bliżej działaniu wirtualnej mapy-archiwum „ABC – Architektura Bliżej Ciebie” (www.abc.tychy.pl), by następnie, zaopatrzeni w aparaty fotograficzne, wyruszyć w przestrzeń miasta, na osiedle B, nieopodal Muzeum i odnaleźć dawne kadry. Po działaniach w terenie, wydrukują nowe odsłony dawnych fotografii i stworzą kolejny przyczynek do archiwalnego zbioru, idąc za tropem ośmiu fotografów, których blisko dziewięćset zdjęć składa się na archiwum fotografii miasta z lat 1951–1989.
Uczestników prosimy o przyniesienie smartfona lub cyfrowego aparatu fotograficznego oraz kabla mikro USB (podłączenie smartfona/aparatu do komputera).
Uwaga! Podczas ferii istnieje możliwość zamówienia warsztatów dla grup zorganizowanych (udział płatny).
data: 18 stycznia 2020 (sobota), godz. 11.00–13.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Anna Kura
zapisy: Anna Kura, tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej: https://www.facebook.com/events/462335968040800/