Równolegle, w każdą sobotę, program poranków będzie można oglądać w warszawskim KINO.LAB – CSW Zamek Ujazdowski.
Niedziela, 21.11.2010, 12:30
Animacje czeskie na Dzień Życzliwości
Centrum Sztuki WRO
Widok 7, Wrocław
Filmy z lektorem na żywo!
Projekcja w ramach Wrocławskiego Dnia Życzliwości 2010
Od 1945 roku Krátký Film Praha zgromadziło w swej filmotece około 50 tysięcy tytułów. Są to między innymi aktorskie filmy długometrażowe, dokumenty oraz animacje, w tym rysunkowe i lalkowe realizacje takich twórców jak Jiří Trnka, Karl Zeman czy Jan Švankmajer.
Studio Bratři v Triku, obecnie współtworzące Krátký Film, to największe i najstarsze studio animacji w Czechach. Do dziś powstało tu około 1600 filmów, w tym realizacje najważniejszych przedstawicieli czeskiej szkoły filmu animowanego. Bratři v triku specjalizuje się tworzeniu klasycznych filmów i serii animowanych. Kolejna projekcja pozwoli najmłodszym zapoznać się z dorobkiem czołowych twórców studia.
Program pokazu
Jak si pejsek roztrhl kalhoty (Jak piesek rozdarł sobie spodnie)
Eduard Hofman, 1951
O tym, dlaczego niedziela nie jest najlepszym dniem na pogoń za zającem oraz jak pomysłowo załatać dziurę w spodniach podczas świątecznego spaceru. Seria animacji powstała na bazie książki Josefa Čapka „Opowieści o piesku i kotku".
Ondra a sněžný drak (Ondra i śnieżny smok)
Lesley H. Keen Čulíková, 1978
Mały Ondra wraz z przyjacielskim smokiem udają się do mroźnego królestwa, gdzie została uwięziona smutna księżniczka. Ondra dzięki pocałunkowi sprawi, że jej serce wraz z całym królestwem stopnieją. Chłopiec otrzyma w prezencie tajemnicze zwierciadło…
Jak Lískulka a Broučci zachránili Berušku (Na ratunek biedronce!)
Nataša Boháčková, 1998
Przygody dziewczynki narodzonej z laskowego orzeszka. W tym odcinku Leszczynka wraz
z przyjaciółmi uratuje małą zagubioną biedronkę, która ma problemy z nauką latania.
Růžový slon (Różowy słoń)
Jiří Miška, 1989
Dramat chłopca, którego wizje plastyczne wzbudzają irytację wśród dorosłych. Zarówno rodzicie, jak i nauczycielka pragną zaburzyć swobodę myślenia chłopca i podporządkować je znanym schematom. Ostatecznie jednak siła dziecięcej wyobraźni zwycięży.
O utrženém sluchátku (Magiczna słuchawka)
Adolf Born, Jaroslav Doubrava, Miloš Macourek, 1978
Pierwszy odcinek przygód dwójki przyjaciół z klasy III B, którzy w tajemniczych okolicznościach otrzymują od starszego pana zaczarowaną słuchawkę.
Tylínek
Libuše Palečková, 1977
Opowieść o hipopotamie Tylínku, który nie potrafił zaakceptować swej hipopotamiej postaci. Dzięki czarodziejskiemu kwiatkowi zasmakował życia motyla i rybki, by ostatecznie stwierdzić, że każde z nich ma swe jasne i ciemne strony. Tylínek zrozumiał, że jego miejsce jest u boku mamy, taty i przyjaciółki Otylki.