☰ menu

Nie tylko petanka… W kręgu haftów regionalnych

czw.
15.05.2014

8.04. – 15.05.14

Łódzki Dom Kultury,

we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi oraz Muzeum w Łowiczu rozpoczął realizację II edycji projektu "Nie tylko petanka… W kręgu haftów regionalnych".

II edycja skierowana jest wyjątkowo również do młodego pokolenia młodzieży i studentów szkół artystycznych, tym samym kładzie nacisk na dziedziczenie tradycji hafciarskiej.

Projekt jest drugą częścią wieloetapowego programu. W I edycji swoim zasięgiem objął Opoczyńskie. II edycja związana jest z regionem łowickim. Program docelowo ma objąć najważniejsze regiony etnograficzne województwa łódzkiego, czyli: Opoczyńskie, Łowickie, Sieradzkie.

Petanka jest najbardziej charakterystycznym elementem haftu opoczyńskiego, natomiast w łowickim występują inne rodzaje haftów, które rozwijając się od XIX wieku podlegają ewolucji artystycznej i technicznej. Najstarsze to tzw. szycie polskie, wykonane stebnówkami i łańcuszkiem, niezwykle archaiczne w swojej symbolice, kompozycji i kolorystyce. W końcu XIX w. weszło w modę tzw. szycie ruskie, czyli hafty wykonywane ściegami krzyżykowymi, wprowadzające motywy roślinne, o bogatej gamie kolorystycznej, w których charakterystyczny staje się motyw róży i bratka. Na początku naszego wieku pojawia się haft płaski, a wraz z nim naturalistyczna róża oraz inne kwiaty uzupełniające kompozycje, wtedy jeszcze szlakowe, wypełniające przyramki koszul, mankiety czy listwy wełniaków i zapasek. W latach 20-tych XX wieku, te same kompozycje zaczęto wyszywać koralikami. W tym samym czasie zaczyna rozpowszechniać się biały haft richelieu, o bogatych motywach roślinnych.

Łowicki haft służył nie tylko do ozdabiania elementów stroju, ale stanowił ważny element wystroju wnętrza. Najstarsze hafty były w kolorach czarnym, czerwonym i pomarańczowym, ale z czasem kolorystyka haftów uległa wzbogaceniu. Należy pamiętać, że już w okresie międzywojennym na terenie Łowickiego zaczyna się rozpowszechniać haft maszynowy, który wypiera haft ręczny. Dlatego dopóki tradycja jest jeszcze żywa, są hafciarki w regionie, które umiejętność haftu ręcznego mają przekazaną z pokolenia na pokolenie, jest potrzeba uczenia i rozpowszechniania haftu ręcznego łowickiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kalendarz wydarzeń:

Spotkania edukacyjne:

6 maja 2014, godz. 11.00
Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7

13 maja 2014, godz. 15.00
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Plac Wolności 14

Warsztaty haftu łowickiego:
8 maja 2014, godz. 10.00
15 maja 2014, godz. 10.00
sala nr 6 Łódzkiego Domu Kultury, ul. Traugutta 18

Szczegółowych informacji udziela Danuta Wachowska
Dział Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu ŁDK
tel.: 797 326 176 lub 42 / 633 98 00 w. 222
e-mail: osrodekregion@ldk.lodz.pl

Exit mobile version