☰ menu

Nie bój pszczoły! Inicjatywa interdyscyplinarna. Siemianowice Śląskie

Nie bój pszczoły! Inicjatywa interdyscyplinarna. Siemianowice Śląskie
niedz.
24.11.2024
Pamiętacie wydarzenie „Nie bój żaby?” (2023). Przygotujcie się na „Nie bój pszczoły!”

„Nie bój pszczoły! O zapylaczach i ludziach w dobie kryzysu klimatycznego” to interdyscyplinarna inicjatywa na styku działań artystycznych, przyrodoznawstwa, aktywizmu proekologicznego oraz animacji kulturowo-społecznej adresowana zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób dorosłych (program poniżej). Projekt jest kontynuacją czy też kolejną odsłoną zeszłorocznej inicjatywy „Nie bój żaby! O płazach i ludziach w środowisku poprzemysłowym”. Ubiegłoroczny projekt cieszył się Waszym dużym zainteresowaniem, dlatego z radością kontynuujemy ten format.
Wydarzenie dofinansowane jest w ramach programu Spójnik! (prowadzonego przez Katowice GZM 2029 – Biuro Europejskiej Stolicy Kultury), realizowanego w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

/// PROGRAM ///


wstęp wolny

DLA RODZIN Z DZIEĆMI
16.00 – 19.00: „Miodzio!” – gra fabularno-edukacyjna dla całej rodziny / czas przejścia gry: ok. 40 – 50 min. / dołączasz w dowolnym momencie
16.00 – 19.00: „Tam i z powrotem, czyli ul społeczny i pszczele eskapady” – warsztaty plastyczne i happening plastyczny dla dzieci / dołączasz w dowolnym momencie
16.00 – 19.00: Strefa gier planszowych i karcianych z zapylaczami w rolach głównych
16.30, 17.30, 18.00: „Odkrywamy sekrety ula” – warsztaty pszczelarskie dla dzieci / czas trwania: ok. 30 min.

DLA DOROSŁYCH
17.00: Łukasz Aksamit – „Pyłki czy pył?” – otwarcie wystawy fotograficznej
17.30: „Zapylacze ludziom – ludzie zapylaczom” – prelekcje Adama Balona, Adama Pieli i Krzysztofa Mrowca

—-
Potrzeba prowadzenia działań edukacyjnych w zakresie owadów zapylających jest potrzebą obiektywną w dzisiejszych czasach i odnosi się do właściwie każdej społeczności. Zadaniem odpowiedzialnych instytucji i osób liderujących społecznościom powinno być upowszechnianie w swoim otoczeniu wiedzy o zagrożeniach, z którymi mierzą się gatunki zapylające. Owady zapylające, są wszak kluczowe dla ekosystemów, ponieważ umożliwiają zapylanie roślin, co jest niezbędne do produkcji owoców, warzyw i nasion. Dbałość o zapylacze jest istotna dla zachowania bioróżnorodności, a także bezpieczeństwa żywnościowego. Zmiany klimatu wywoływane działaniami człowieka stanowią dla tych owadów poważne zagrożenie, ponieważ prowadzą do utraty siedlisk, zmian w okresach kwitnienia roślin oraz ekstremalnych zjawisk pogodowych, co utrudnia owadom przetrwanie i skuteczne zapylanie.

Exit mobile version