☰ menu

Nauka zarządzania pieniędzmi – od czego zacząć?

Dziewczynka i skarbonka
czw.-śr.
24.09-30.09.2020

Nauka zarządzania pieniędzmi jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebna, zatem powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Ważne jest, aby już od najmłodszych lat zapoznawać dzieci z pojęciami oszczędności i gospodarności. Dzięki temu będzie im łatwiej zarządzać domowym budżetem w dorosłym życiu. Jak się do tego zabrać i jakie owoce przyniesie tego typu edukacja w przyszłości? 

  1. Pierwsze doświadczenia – nauka zarządzania pieniędzmi przedszkolaka
  2. Konto dla dziecka – jakie niesie ze sobą korzyści?
  3. Konto dla młodych, czyli odpowiedzialne wejście w dorosłość

Edukacja finansowa jest ważna na każdym etapie rozwoju dziecka – zarówno w wieku przedszkolnym, jak i pełnoletnim, gdy młody dorosły zaczyna uniezależniać się od rodziców. Sprawdź, jak mądrze przeprowadzić Twoją pociechę przez ten proces w poniższym poradniku.

Pierwsze doświadczenia – nauka zarządzania pieniędzmi przedszkolaka

Czy na tym etapie nie jest jeszcze za wcześnie na wprowadzanie malucha w skomplikowany świat finansów? Absolutnie nie! Należy to tylko robić delikatnie i adekwatnie do wieku dziecka. Naukę zarządzania pieniędzmi warto zacząć od zakupów gotówkowych. Zabierz swoją pociechę do sklepu, np. spożywczego lub z zabawkami i wyjaśnij, co oznaczają plakietki z cenami. Pokaż dziecku, że za każdy zakupiony przedmiot należy zapłacić, dlatego aby uniknąć rozczarowania przy kasie warto listę zakupów zrobić jeszcze przed wyjściem do sklepu upewniając się, że na wszystko starczy nam pieniędzy w portfelu. Kolejnym krokiem w rozwoju przedszkolaka mogą być pierwsze samodzielnie zrobione zakupy – zaprowadź dziecko do sklepu, przedstaw prostą listę zakupów (np. chleb i lizaczek w nagrodę), przekaż dziecku odpowiednią ilość pieniędzy i poczekaj na zewnątrz! Po wykonaniu zadania Was obojga będzie rozpierać duma z samodzielności najmłodszego członka rodziny. Następnym etapem nauki zarządzania pieniędzmi będą środki, które maluch może samodzielnie rozdysponować w formie popularnego kieszonkowego. Pozwól dziecku decydować o własnych pieniądzach, jednak bądź także gotowy służyć dobrą radą – opowiedz o szukaniu promocji, regularnym odkładaniu części otrzymanej kwoty do skarbonki, itp.

Konto dla dziecka – jakie niesie ze sobą korzyści?

Gdy Twoja pociecha nauczy się już mądrze gospodarować gotówką, warto otworzyć konto dla dziecka w banku. W nowoczesnym świecie prawie każdy posiada pieniądze w wersji cyfrowej. Jest to zatem ważny obszar, w który nauka zarządzania pieniędzmi powinna wprowadzać malucha już na wczesnym etapie rozwoju. Tego typu produkty są również wygodne dla rodziców – jako opiekunowie prawni mają oni dostęp do historii transakcji dziecka, co pozwala adekwatnie reagować na jego zakupy i sposoby oszczędzania, w efekcie omawiając najbardziej potrzebne mu kwestie na bieżąco.

Konto dla młodych, czyli odpowiedzialne wejście w dorosłość

W momencie osiągnięcia pełnoletności konto dla dziecka należy zamienić na konto dla młodych. Od tego momentu młody dorosły przestaje być zależny od rodzica i zaczyna swoimi finansami gospodarować całkowicie samodzielnie. Na tym etapie mama lub tata nadal mogą służyć dobrą radą, jednak przestają być w tej kwestii osobami decyzyjnymi. Mogą na przykład pomóc dziecku w wyborze produktu finansowego najlepiej dostoswanego do jego indywidualnych potrzeb, wykorzystując do tego ranking kont dla młodych Czerwonej Skarbonki. Gdy nauka zarządzania pieniędzmi jest przez rodziców dobrze rozplanowana i wprowadzona w życie, dorastające dzieci mają o wiele łatwiejszy start w świecie finansowym. Dzięki przykładowi mamy i taty, na którym mogą się opierać, samodzielny wybór każdego kolejnego konta w banku będzie decyzją przemyślaną i odpowiedzialną, wspartą przez profesjonalne i sprawdzone rankingi kont osobistych, takie jak https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-osobistych/

 

 

Artykuł sponsorowany
Exit mobile version