W Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta Gdańska pokazywanych jest blisko 150 eksponatów związanych z historią narodzin polskiej muzyki rozrywkowej. Wśród przedmiotów znajdziemy instrumenty muzyków z lat 50-70. XX w. takich zespołów jak Rhythm & Blues, Czerwono-Czarni, czy Czerwone Gitary. Wśród pamiątek znajduje się także typ mikrofonu używany przez zespół the Rolling Stones podczas koncertu w Sali Kongresowej w 1967 r., liczne plakaty, czy ubiory sceniczne. To właśnie związane z nimi, nieraz ciekawe i niemożliwe historie, zostaną wzięte „pod lupę” podczas nadchodzącego oprowadzania kuratorskiego.
– Żadna wystawa nie opowie w pełni na czym polegał fenomen prezentowanego zjawiska. Nieważne, czy to będzie wystawa militarna, sztuki, czy tak jak w przypadku narodzin polskiego rocka – wystawa muzyczna. Kiedyś, żeby grać muzykę, trzeba było mieć nie tylko wykształcenie kierunkowe, ale także wiedzę techniczną i żyłkę do handlu, albo kontakty na czarnym rynku. Takie przedmioty jak pokazywane na wystawie gitary, czy skromne jak na dzisiejsze czasy wzmacniacze dźwięku, były efektami prac chałupniczych podejmowanych przez rzeszę muzyków. Łączono pokrętła od czołgów z radzieckimi, czy niemieckimi radiami i… deskami do prasowania. Właśnie o takich „smaczkach” porozmawiamy podczas sobotniego spotkania – mówi Grzegorz Jedlicki z Muzeum Gdańska.
Wystawę „Narodziny bigbitu. Odsłona gdańska” można zobaczyć do 18 sierpnia br. w Galerii Palowej i raz bezpłatnie dzięki Karcie Mieszkańca Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Udział w oprowadzaniu kuratorskim, które rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 15:00, jest bezpłatny. Galeria Palowa jest dostosowana do zwiedzania przez osoby z niepełnosprawnością ruchową.
Bigbit od kuchni. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Narodziny bigbitu. Odsłona gdańska”
Kiedy: 15 czerwca 2019 (sobota), godz. 15:00-16:00
Gdzie: Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Wstęp: bezpłatny, limit miejsc 55 osób, brak rejestracji