☰ menu

Narodowe Czytanie „Balladyny" z Biblioteką Kraków
sob.
05.09.2020

Biblioteka Kraków zaprasza na wspólne czytanie dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego, który jest lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania, dorocznej ogólnopolskiej akcji organizowanej pod patronatem Prezydenta RP od 2012 roku.

5 września o godz. 15.00 na pl. Szczepańskim w Krakowie wybrane fragmenty tego wybitnego dzieła polskiego romantyzmu, powstałego na emigracji i wydanego po raz pierwszy w 1839 roku w Paryżu, czytać będą aktorzy, prezydent Krakowa oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz instytucji kultury. Krakowski Teatr Scena STU przedstawi sceny z własnej inscenizacji „Balladyny” (2019) w reżyserii Krzysztofa Pluskoty.

W części drugiej wydarzenia Narodowy Stary Teatr przedstawi sceniczny dialog dwóch aktorek pod tytułem „Szekspir Słowackiego”, w którym fragmenty z „Balladyny” i „Makbeta” zostaną opowiedziane w języku polskim i rosyjskim.

„Będzie to opowieść o nocy, czasie kiedy ukryte lęki i demony dochodzą do głosu” – twierdzi reżyserka, Aleksandra Skorupa.

„Balladynę” na pl. Szczepańskim czytać będą: Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa, Dominik Jaśkowiec – przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Małgorzata Jantos – radna Miasta Krakowa, Jerzy Fedorowicz – senator RP, Marek Mikos – dyrektor Narodowego Starego Teatru, Katarzyna Olesiak – dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, Zbigniew Grzyb – dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury, Jan Franczyk – red naczelny „Głosu – Tygodnika Nowohuckiego” oraz Jerzy Fedorowicz jr – zastępca dyr. Teatru Ludowego.

Fragmenty dramatu Słowackiego zinterpretują też wybitni aktorzy i aktorki związani ze Starym Teatrem i Sceną STU: Jerzy Trela, Radosław Krzyżowski, Grzegorz Mielczarek, Joanna Pocica, Kamila Bestry, Natalia Kaja Chmielewska, Aleksandra Nowosadko, Kristina Baranovska, Katarzyna Krzanowska.

Fragmenty „Balladyny” z zawodowymi aktorami przeczytają również amatorzy – osoby, które zgłosiły się do udziału w internetowym castingu przeprowadzonym przez Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie.

Udział wygrali: Sara Brych, Daniela Nowakowska i Michał Dzieża. Natomiast działający w NCK Teatr Ab Intra zaprezentuje w przestrzeni Placu Szczepańskiego, między godz. 14.00 a 15.00, działania performatywne związane z „Balladyną”.

Słowo wstępne do krakowskiego Narodowego Czytania wygłosi Stanisław Dziedzic – dyrektor Biblioteki Kraków, a wydarzenie poprowadzi aktor Krzysztof Jędrysek. Podobnie jak przed rokiem będzie ono transmitowane online do Centralnej Biblioteki Miasta Wilna, miasta, w którym Słowacki spędził swoją młodość.

Partnerami Biblioteki Kraków w organizacji tegorocznej edycji Narodowego Czytania są: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Krakowski Teatr Scena STU oraz Nowohuckie Centrum Kultury i Centralna Biblioteka Miasta Wilna.