☰ menu

Największa w Polsce Wystawa Budowli z Klocków LEGO

pt.-niedz.
27.06-29.06.2014

To będzie gratka nie tyko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Od 9 maja do 29 czerwca w Futura Park Kraków będzie można oglądać wyjątkową wystawę budowli z klocków Lego.

Niespotykane makiety

Główną ideą powstania wystawy jest zaprezentowanie budowli i makiet o niespotykanej formie i wielkości, których w codziennych, domowych warunkach nie udałoby się stworzyć. Zobaczymy zatem konstrukcje sięgające 1,5 metra wysokości oraz takie, które składają się ze 100 tys. elementów czy zajmują kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Cała ekspozycja składać się będzie z kilku milionów klocków i zajmować 700 metrów kwadratowych.

Budowanie z klocków jest obecnie dla wielu osób jedną z najbardziej popularnych form rozrywki. Klocki cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Możliwości budowania, jakie dają klocki, są właściwie nieograniczone. Ograniczenia te występują jedynie w warunkach domowych, gdzie ilość miejsca, czas i finanse nie pozwalają tworzyć budowli na wielką skalę. Główną ideą powstania wystawy jest chęć stworzenia budowli o formie i wielkości niewystępującej w codziennych warunkach. Wystawa stworzy dla rzeszy fanów Lego niepowtarzalną okazję do puszczenia wodzy fantazji – tłumaczy Rafał Szymański, organizator wystawy.

Zabawa i edukacja

Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty będą prezentowały postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe jak i współczesne. Takie zestawienie pozwala i to nie tylko najmłodszym zwiedzającym na poszerzenie wiedzy z zakresu chociażby historii, geografii, architektury.

To trzeba zobaczyć

Jedną z wielu pereł Wystawy jest makieta LEGO City o wielkości 25 m2 z częścią mieszkalną i lotniskiem. Niezapomniane wrażenia zapewnią makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO, ogromne lotnisko i stacja kosmiczna. Hitem wystawy jest makieta Stadionu Narodowego czy Pałacu Kultyry. Pojawi się sporo budowli unikatowych, takich jak mistrz Yoda z Gwiezdnych Wojen, budynek Opery w Sydney czy Taj Mahal. Wyjątkowym dodatkiem będą także budowle autorskie, m.in. bitwa morska pod Oliwą czy scena bombardowania katedry z gry Warhammer 40000. Na wystawie coś dla siebie znajdą także miłośnicy nowoczesnych technologii. Wśród eksponatów pojawi się bowiem seria zaprogramowanych robotów, które będą reagowały np. na ruch oraz seria LEGO Technics.

Premierowe budowle

Prezentowana ekspozycja stale się powiększa, cały czas projektujemy i tworzymy z klocków nowe budowle. W Krakowie po raz pierwszy będzie można zobaczyć między innymi:

Część kompleksu starożytnego FORUM ROMANUM – replika nieistniejącej już rzymskiej świątyni z 81 roku n.e., wzniesionej na cześć cesarza Wespazjana w zachodniej części Forum Romanum, która swoją premierę miała podczas wystawy w Łodzi, została uzupełniona o kolejne, sąsiadujące z nią budowle: Łuk Septymiusza Serwera, Świątynię Pokoju oraz Rostrę. Cała makieta zajmuje około 5 metrów kwadratowych.

MOZAIKI wykonane z klocków Lego przedstawiające znane postacie, a wśród nich między innymi Marilyn Monroe, Jim Morrison, Boba Marleya, Lech Wałęsa i Barack Obama.

CYRK – prezentuje kadr z życia cyrku gdzie mieści się arena, pojazdy oraz zwierzęta. Makieta jest interaktywna i kilka elementów będzie mogło zostać wprawione w ruch przez zwiedzających.

Nasza odpowiedź na LEGO Great Ball Contrapation – makieta KULKI. Inne tego rodzaju makiety występujące na świecie są opisywane jako  makiety o których nikt nie potrafi opowiedzieć po co są. I tak naprawdę nikt nie próbuje. Samemu trzeba zobaczyć na ile sposobów niewielkie kulki mogą być transportowane za pomocą wind, wież, równi pochyłych czy innych specjalnie zaprojektowanych do tego celu mechanizmów.

SZPITAL – obok dotychczasowej makiety Straży Pożarnej najmłodsi znajdą nową makietę tematyczna mianowicie – szpital.

ATAK HORD – replika średniowiecznego miasta portowego atakowanego przez hordy barbarzyńców. Makieta przedstawia oblężenie zamku smoka oblężonego przez hordy barbarzyńców oraz codzienne życie oblężonego miasta. Znajduje się na niej ponad 3500 minifigurek, rycerzy, mieszczan, kupców, żeglarzy oraz około 350 stworzeń od trzody chlewnej, przez konie do smoków.  A ponadto niezliczona ilość uzbrojenia z wieloma typami maszyn oblężniczych.  Dwa statki handlowe. przypływające do portu. Katedra, kilkadziesiąt kamienic, targ portowy, targ magiczny, rzeka miejska, plac musztry, baszty, bramy (morska i lądowa), młyn. Ponieważ trudno jest opisać ogrom i szczegółowość jedynie zobaczenie jej na żywo może zagwarantować pełnię satysfakcji.

Interaktywne eksponaty

Efektownym uzupełnieniem całości będą mechanizmy aktywizujące widzów. Makiety są wyposażone w sterowane oświetlenie i mechanizmy umożliwiające samodzielne uruchamianie eksponatów.

www.wystawaklockow.pl