☰ menu

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Audiobooki dla dzieci
pon.-wt.
25.03-02.04.2019

Audiobooki są coraz powszechniejszą metodą na poznanie literatury. Łączą w sobie wygodę użytkowania i łatwą dostępność z poziomu jednej platformy. Doceniają je również dzieci, co z pewnością przekłada się na kształtowanie ich wyobraźni i rosnące zainteresowanie książkowym medium. W poniższym rankingu zostały przedstawione najlepsze audiobooki dla najmłodszych.

Informacje na temat wymienionych pozycji zostały przygotowane na podstawie danych udostępnionych przez platformę abonamentową Storytel, w której użytkownik ma nieograniczony dostęp do bazy audiobooków. Warto podkreślić, że seria przygód Harrego Pottera, która otwiera listę, zdominowała czołówkę najlepszych audiobooków dla dzieci, zajmując pierwsze siedem pozycji w rankingu platformy Storytel. Dlatego też pozostałe miejsca na poniższej liście nie uwzględniają pozostałych tytułów serii o przygodach młodego czarodzieja.

  1. J.K Rowling „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Czyta: Piotr Fronczewski.

Dla Harry’ego Pottera zbliża się piąty rok nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. W międzyczasie samotnie spędza wakacyjny czas w domu swojej mugolskiej ciotki, tęskniąc za swoimi przyjaciółmi: Ronem Wesleyem i Hermioną Granger. Nie wie jednak, że tym razem sytuacja w szkole będzie napięta i niebezpieczna jak nigdy dotąd. Wszystko za sprawą powrotu najpotężniejszego czarnoksiężnika, Lorda Voldemorta, chcącego ponownie zawładnąć całym światem czarodziejów. Czy i tym razem uda się młodemu czarodziejowi pokrzyżować jego plany dominacji nad światem?

  1. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Czyta: Edyta Jungowska.

Dzieła Astrid Lindgren nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. „Dzieci z Bullerbyn” są w Polsce lekturą szkolną i to nie bez powodu. Uczą młodych czytelników podstawowych wartości, jakimi są przyjaźń, miłość, wsparcie. Wszystko wspaniale opowiedziane na przykładzie perypetii grupki małych dzieci mieszkających w szwedzkiej wiosce. Historie ich przygód, widziane oczami dziewczynki o imieniu Lisa, opowiadają o przygodach, których stają się bohaterami. Akcja rozgrywa się w przeciągu trzech kolejnych lat. Nie ma co się dziwić, że ten audiobook jest drugim najczęściej słuchanym dziełem, zaraz po przygodach czarodzieja z Hogwartu, gdyż popularność tej książki jest naprawdę ogromna.

  1. Astrid Lindgren „Pippi Pończoszanka”. Czyta: Edyta Jungowska.

Nasze zestawienie składa się z tytułów, których naprawdę ciężko nie znać. „Pippi Pończoszanka” to bowiem niezwykła opowieść dziewczynki z charakterystycznymi rudymi włosami i wieloma piegami na twarzy. Historia o jej przygodach odniosła wielki sukces, co przełożyło się na powstanie kolejnych części, które nie odstępują jej popularnością. Cechą charakterystyczną tej bajki jest niewątpliwie brak moralizatorstwa. Nie przestrzega ona przed tym, co jest dobre, a co złe. Nie ukierunkowuje w żaden sposób. To najzwyklejsza opowieść, przy zgłębianiu której dziecko ma się uśmiechać i razem z Pippi przeżywać jej przygody. Stąd też określenie „bajka” w tym przypadku to strzał w dziesiątkę.

  1. Liz Pichon „Tomek Łebski – niezły szczęściarz”. Czyta: Józef Pawłowski.

Stosunkowo młoda opowieść, która wyszła spod pióra Liz Pichon. Głównym bohaterem jest Tomek Łebski, którego ilość szalonych i barwnych pomysłów jest adekwatna do ilości przygód i perypetii, jakie mu się przytrafiają. W tej części jego przygód, podczas trwającego „tygodnia bogactwa edukacyjnego” ma odbyć się także szkolna wizytacja. Jednocześnie wielkimi krokami zbliża się słynna Bitwa Kapel, do której Tomek przygotowuje się wraz ze swoim zespołem. Pomimo licznych trudności, w postaci odciśniętego śladu okularów na twarzy chłopca czy za ciasnych butów, grupie PZOMBIE udaje się dotrzeć do finału. Niestety dalej też nie wszystko idzie po ich myśli…

  1. Astrid Lindgren „Pippi na Południowym Pacyfiku”. Czyta: Edyta Jungowska.

Znowu wracamy do dorobku literackiego szwedzkiej pisarki. Tym razem młoda i równie dzielna Pippi wyrusza na poszukiwanie nowej przygody. Nie lęka się mórz, oceanów, głębokich wód, ani nawet strasznych i przerażających rekinów. W końcu czego nie robi się dla dobrej zabawy i odrobiny frajdy? Jej kategoryczne zaprzeczanie konieczności dorastania, doskonale odzwierciedla decyzję o kolejnej wyprawie. Tym razem dziewczynka o marchewkoworudych włosach ma zamiar odnaleźć tropikalną wyspę!

  1. Liz Pichon „Tomek Łebski ma (chrapkę na) smakołyki”. Czyta: Józef Pawłowski.

Ta część przygód Tomka Łebskiego przez wielu uznawana jest za najlepszą część sagi. Chłopiec jest mocno uradowany faktem, że nie musi chodzić do szkoły dzięki niespodziewanej awarii ogrzewania. Wszystko przez nadmierne opady śniegu podczas srogiej zimy. Niestety, błogie chwile są zakłócone obecnością najgorszego kolegi Tomka – Marka. Jakby tego było mało, do domu przyjeżdża wujostwo z braćmi stryjecznymi chłopca. Planują oni wykonanie portretu rodzinnego, ale pomysł ten nie za bardzo przypada do gustu Tomkowi.

  1. Astrid Lindgren „Dlaczego kąpiesz się w spodniach wujku?”. Czyta: Józef Pawłowski.

Na siódmej, podsumowującej całe zestawienie pozycji, znalazła się – jakże inaczej – Astrid Lindgren z napisanym w typowym dla siebie stylu „Dlaczego kąpiesz się w spodniach wujku?”. Jeśli twoje dziecko uwielbia klimat zaprezentowany w książce „Dzieci z Bullerbyn”, to ta książka z całą pewnością również przypadnie mu do gustu. Opisuje przygody szalonej rodzinki mieszkającej w Sztokholmie. Jest to prawdziwa esencja opowieści dla dzieci, gdyż perfekcyjnie łączy w sobie wyśmienity i odpowiednio dobrany humor z ekscytująco opisanymi historiami.

Exit mobile version