Od 29 kwietnia do 7 maja 2017 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku już po raz dwunasty zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na Kolejową Majówkę do największej zachowanej na Dolnym Śląsku parowozowni wachlarzowej, w której zobaczą Państwo zabytkowy tabor oraz unikalne eksponaty poświęcone historii techniki i przemysłu.
DIESEL FEST
W trakcie Majówki już po raz trzeci zapraszamy na Festiwal Lokomotyw Spalinowych DIESEL FEST. Celem wydarzenia jest przybliżenie odwiedzającym w tych dniach Muzeum lokomotyw spalinowych, pokazanie ich wpływu i znaczenia dla historii i rozwoju kolejnictwa.
Jak sama nazwa mówi gwiazdami tego długiego weekendu będą lokomotywy spalinowe m.in : autobusy szynowe SN80-12 oraz M262.0, lekkie lokomotywy spalinowe 409Da-1, Ls60-5927 (SMK Jaworzyna Śląska), 410D-51 oraz DEUTZ OMZ122R 33124. Wagę ciężką reprezentować będą lokomotywy ST43 (PKP CARGO) i SM30-534. Lokomotywy te będą prezentowane na obrotnicy, a następnie organizowane będą przejazdy zabytkowym taborem kolejowym po tzw. Trasie Parowozowej – kolejowej trasie wiodącej po najważniejszych częściach Muzeum, prezentującej ważne dla techniki kolejowej obiekty – m.in. żuraw węglowy i wodny, dźwig bramowy, zapadnię kolejową, obrotnicę czy budynki olejarni i piaskowni.
PIAST ŚLĄSKI
Podczas majowego weekendu nie zabraknie również pary – ponieważ rankiem 29 kwietnia 2017 Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskie dla wszystkich tych, którzy kochają parowozy, i dla tych którzy mają to jeszcze przed sobą, przygotowały nie lada wydarzenie!
O godzinie 05:41 z Jaworzyny Śląskiej do Wolsztyna (przez Wrocław Nadodrze, Żmigród, Rawicz i Leszno) wyruszy POCIĄG SPECJALNY „PIAST ŚLĄSKI” – lokomotywa TKt48-18 oraz 3 wagony serii Bi29, Ci28 na Paradę Parowozów do Wolsztynie aby godnie reprezentować Dolny Śląsk w Wielkopolsce.
Szczegółowe informacje na stronie:
http://muzeumtechniki.pl/piast-slaski/
LICZYRZEPA
A zaraz po powrocie z Wielkopolski w poniedziałek 1 maja nasz skład wybierze się w Karkonosze do Szklarskiej Poręby .Ta niezwykła linia kolejowa (311) łącząca Jelenią Górę z granicą państwa wybudowana na początku ubiegłego wieku jest jedną z najciekawszych w Polsce. Z okien pociągu podziwiać będzie można piękne krajobrazy i szczyty gór otaczających Szklarską Porębę. Tajemnicze zakola, fauna i flora Gór Izerskich niemal na wyciągniecie ręki sprawia, że sama podróż żelazną Koleją Izerską jest atrakcją. Z Jaworzyny Śląskiej przez Świebodzice, Wałbrzych, Jelenią Górę do Szklarskiej Poręby wyruszy Muzealny Pociąg Specjalny Liczyrzepa.
Szczegóły informacje na stronie:
http://muzeumtechniki.pl/muzealny-pociag-specjalny-liczyrzepa-1-05-2017/