☰ menu

śr.-sob.
18.08-21.08.2010

PROGRAM FESTIWALU MOZARTIANA

18 sierpnia 2010 (środa):

19.00 – estrada przed Pałacem Opatów (wstęp wolny)

OFICJALNA INAUGURACJA FESTIWALU

19.30 – estrada przed Pałacem Opatów (wstęp wolny)

KONCERT INAUGURACYJNY

Wrocławska Orkiestra Barokowa

Jarosław Thiel – dyrygent

21.00 – fasada południowa Pałacu Opatów (wstęp wolny)

Agencja Artystyczna „Augustynek" – realizacja

21.45 – estrada przed Pałacem Opatów (wstęp wolny)

K. DĘBSKI SEXTET GRA MOZARTA

Krzesimir Dębski – skrzypce i instrumenty klawiszowe

Larry Porter – fortepian (USA)

Gilad Atzmon – saksofony, klarnet (Izrael)

Andrzej Olejniczak – saksofony

Adam Skrzypek – bas

Krzysztof Przybyłowicz – perkusja

19 sierpnia 2010 (czwartek):

17.00 – scena na polanie przy wozowni w Parku Oliwskim (wstęp wolny)

MOZART DLA DZIECI

Jadwiga Możdżer – realizacja

19.30 – estrada przed Pałacem Opatów (wstęp wolny)

OKRUTNA MIŁOŚĆ: ARIE I DUETY Z OPER MOZARTA

Anna Carbonera – sopran I (Włochy)

Valentina Coladonato – sopran II (Włochy)

Joseph Cornwell – tenor (UK)

Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Kai Bumann – dyrygent

21.00 – fasada południowa Pałacu Opatów (wstęp wolny)

POKAZ FONTANNY TAŃCZĄCEJ DO MUZYKI MOZARTA

21.45 – estrada przed Pałacem Opatów (wstęp wolny)

MOZART WEDŁUG CEZAREGO PACIORKA

Cezary Paciorek – aranżacja, akordeon, fortepian

Maciej Sikała – saksofony

Grzegorz Nagórski – puzon

Piotr Lewańczyk – kontrabas

Adam Golicki – perkusja

20 sierpnia 2010 (piątek):

17.00 – scena na polanie przy wozowni w Parku Oliwskim (wstęp wolny)

MOZART DLA DZIECI

Jadwiga Możdżer – realizacja

18.30 estrada przed Pałacem Opatów (wstęp wolny)

MOZART – SYMFONICZNIE I JAZZOWO

Leonid Chizhik – fortepian (Rosja)

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Paweł Przytocki – dyrygent

20.00 – Katedra Oliwska (koncert biletowany)

KONCERT we współpracy z Polską Filharmonią Bałtycką organizowany w ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej

Stefan Wagner – organy

21.15 – fasada południowa Pałacu Opatów (wstęp wolny)

POKAZ FONTANNY TAŃCZĄCEJ DO MUZYKI MOZARTA

21.45 estrada przed Pałacem Opatów (wstęp wolny)

SAXY MOZART HEAR & NOW

Stanisław Deja – fortepian

Demetrius Spaneas (USA) – saksofony

21 sierpnia 2010 (sobota):

21.00 – Katedra Oliwska (koncert biletowany)

KONCERT FINAŁOWY – W. A. Mozart – Wielka Msza c-moll KV 427

Anna Carbonera – sopran I (Włochy)

Valentina Coladonato – sopran II (Włochy)

Joseph Cornwell (UK) – tenor

Robert Gierlach – bas

Polski Chór Kameralny

Wrocławska Orkiestra Barokowa

Jan Łukaszewski – dyrygent

Bilety na Koncert Finałowy

W cenie:

70 zł – I miejsca

50 zł – II miejsca

30 zł – III miejsca

do nabycia:

siedziba Polskiego Chóru Kameralnego (Gdańsk-Oliwa, ul. Opata J. Rybińskiego 24, Tel. 58 552 41 73)
sieć sklepów EMPiK
podczas festiwalu 19-21.08. Pałac Opatów, 21.08 (w dniu koncertu) Katedra Oliwska

Pałac Opatów oraz okalający go park – główne atuty Oliwy, zabytkowej dzielnicy Gdańska – to „rówieśnicy Mozarta". Obiekty te swój obecny kształt architektoniczny uzyskały w 1756 roku – roku urodzin Wolfganga Amadeusza. Termin festiwalu zbiega się z pełnią sezonu letniego. Stanowi zatem znakomitą propozycję dla turystów polskich i zagranicznych tłumnie odwiedzających Gdańsk. Wstęp na wszystkie koncerty, oprócz koncertu finałowego jest bezpłatny. Obecnie wydarzenie gromadzi ponad dwadzieścia tysięcy widzów. Jednak liczba zainteresowanych jest znacznie wyższa, jeśli wziąć pod uwagę tych wszystkich, którzy znajdują się w Parku z powodu oprawy festiwalu.

Przewidzieliśmy, jak co roku zarówno przedstawienia dla najmłodszych, koncerty symfoniczne oraz pokazy tańczącej fontanny do muzyki Mozarta. Wszystkie te wydarzenia zostaną zaprezentowane w pięknej scenerii Parku Oliwskiego oraz w Katedrze Oliwskiej. Nagłośnienie oraz gra świateł sprawią, że Park Oliwski stanie się sceną plenerową, którą wypełni muzyka niekonwencjonalna. Współczesne nurty kultury połączone z muzyką klasyczną, wyjątkowe zaplecze artystyczne, wspaniała sceneria oraz integracja międzypokoleniowa to elementy, które od pięciu lat są charakterystyczne dla Festiwalu Mozartiana. Gośćmi bieżącej edycji festiwalu będą m.in. Wrocławska Orkiestra Barokowa, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Krzesimir Dębski, Anna Carbonera, Valentina Coladonato. Mozartiana wykraczają pod każdym względem poza wąskie rozumienie słowa festiwal muzyczny. Festiwal Mozartiana spotkał się z zainteresowaniem CNN, które przedstawiło w 2008 r. relację z tego przedsięwzięcia.

Istotnym elementem festiwalu jest ponadto wątek „dziecięcy". Zgodnie z intencją organizatora ma on przyciągać i pobudzać wyobraźnię najmłodszych, uczyć słuchania klasycznych form muzycznych. Efekt ten osiągany jest dzięki zastosowaniu specyficznych form prezentacji, dostosowanych do możliwości percepcyjnych dzieci.

Organizatorem Festiwalu jest Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Istniejący od ponad 30 lat należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych.. Znakomity dorobek artystyczny zespołu pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego został niejednokrotnie doceniony. Jedna z ostatnich płyt CD zespołu, Penderecki: Complete Choral Works, zarejestrowana na specjalne zaproszenie samego kompozytora, stawia Polski Chór Kameralny w wyjątkowej pozycji jedynego na świecie zespołu, posiadającego w swoim repertuarze wszystkie utwory na Chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego. Płyta ta została nagrodzona w maju 2010 r. prestiżową nagrodą „Orphees D′Or" (Złoty Orfeusz), przyznaną przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej.