☰ menu

Muzeum Narodowe w Kielcach rusza w trasę

sob.-niedz.
08.09-09.09.2012

 

W mobilnym kontenerze sztuki „wirtualnie" przeniesiemy się do wnętrz barokowej perły architektury epoki Wazów w Polsce – Pałacu Biskupów Krakowskich. Oprócz pokazu zabytkowych wnętrz i bogatej kolekcji dzieł sztuki, nie zabraknie licznych atrakcji przygotowanych z myślą o widzach w każdym wieku, nawet tych najmłodszych.

Mobilny kontener sztuki będzie zachęcać mieszkańców największych miast Polski do rzeczywistego odwiedzenia Muzeum Narodowego w stolicy Województwa Świętokrzyskiego. 1 września oraz 18 i 27 października odbędą się Dni Otwarte z cyklem imprez plenerowych, w tym przedstawień teatralnych i pokazów filmowych. Roadshow i Dni Otwarte organizowane są w ramach kampanii promocyjnej Muzeum realizowanej pod hasłem „Zakręt na kulturę".

Roadshow, czyli mobilny kontener sztuki

Muzeum Narodowe w Kielcach od dawna podejmuje szereg nowatorskich działań edukacyjnych
i kulturalnych, by dotrzeć do jak najszerszej grupy zwiedzających. Jednym z nich jest roadshow, czyli mobilne muzeum, które na początek zawita do Warszawy. 1 i 2 września przed Pałacem Kultury
i Nauki na Placu Defilad stanie multimedialny kontener sztuki wyposażony w telewizory LCD
i komputery, na których będą emitowane spoty reklamowe i prezentacje muzealnych ekspozycji
z Pałacu Biskupów Krakowskich. Wszystkie prezentacje będzie można ściągnąć na telefon komórkowy czy tablet. Innymi słowy: Pałac Biskupów Krakowskich w „multimedialnej pigułce".
Bez odpowiedniej promocji trudno dziś mówić o skutecznej komunikacji. Nie opierają się tej zasadzie także instytucje muzealne. Spoty telewizyjne i radiowe, które chcemy prezentować, wykorzystują nowoczesny sposób myślenia o gościach oraz zasobach muzeum. Reklama oparta na zabawnych skojarzeniach pozwoli spojrzeć na Pałac z innej perspektywy – mówi dr Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Po Warszawie (1-2 września, teren przed Pałacem Kultury, Plac Defilad 1), muzeum muzealny kontener sztuki z prezentacją Pałacu Biskupów Krakowskich zagości we Wrocławiu (8-9 września, teren przed Galerią Grunwaldzką, Plac Grunwaldzki 22)

, Katowicach (15-16 września, plac przed Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji SPODEK, Al. Korfantego 35 ) i Krakowie (22-23 września, plac przed Dworcem Głównym, Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3). Ostatnim miastem na trasie będzie Łódź, gdzie akcja promocyjna głównej siedziby Muzeum Narodowego w Kielcach, odbędzie się
w ostatni weekend września (29-30 września, parking przed Hotelem Centrum, ul. Kilińskiego 59/63). Multimedialne muzeum w każdym mieście będzie otwarte od godziny 10.00 do 21.00.
Dni Otwarte w Pałacu Biskupów Krakowskich

Oprócz ogólnopolskiego roadshow Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do Pałacu Biskupów Krakowskich na Dni Otwarte. Będzie to cykl imprez połączonych ze zwiedzaniem muzeum. Pierwsza odbędzie się 1 września pod hasłem „Jedyny taki dzień ze Wszechświatem". Będzie to całodniowa impreza plenerowa organizowana przede wszystkim z myślą o najmłodszych Widzach. W programie przewidziane są m.in.: konkurs na najbardziej zakręcony statek kosmiczny, konkurs plastyczny „Namaluj Wszechświat", kosmiczne kalambury, turniej przeciągania liny. Podczas Dnia Otwartego dzieci będą też mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z kosmitą. Program atrakcji dla dorosłych przewiduje konkursy z wiedzy o historii, architekturze czy zabytkach Pałacu Biskupów Krakowskich. Wieczorem wszyscy zwiedzający zostaną zaproszeni do kina letniego, na pokaz filmu „Diuna" w reżyserii Davida Lyncha z 1984 roku. Jednak na największą atrakcję Dnia Otwartego zapowiada się spektakularny mapping 3D.Wielkoformatowy pokaz audiowizualny na fasadzie Pałacu Biskupów Krakowskich to niezwykły spektakl, który rozpocznie się subtelnym odkrywaniem bryły budynku. Świetliste obrysy podkreślą jego wspaniałą geometrię i detale architektoniczne. Na koniec Pałac skruszy się na drobne elementy. Oczywiście będzie to tylko fantastyczny efekt gry światłem, barokowy oryginał z epoki Wazów pozostanie nienaruszony.

Kolejne Dni Otwarte Muzeum Narodowego w Kielcach odbędą się w październiku.

18 października Muzeum zaprasza na spektakl wrocławskiego Teatru Pantomimy prezentowany
w Kieleckim Centrum Kultury. Aktorzy używając wyłącznie ruchu, mowy ciała i gestów, opowiedzą historię, która tematycznie nawiązuje do filozoficznej wizji czasu. Śmiech, ale również refleksja
i wzruszenie gwarantowane!

Natomiast 27 października w Pałacu Biskupów Krakowskich odbędzie się dwugodzinny gwiezdny pokaz, w czasie którego uczestnicy będą mogli obserwować niebo dzięki profesjonalnym teleskopom astronomicznym. Nie zabraknie też projekcji filmowych. Na szczególną uwagę zasługuje film animowany, w całości ręcznie malowany, którego projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

Technika filmu handmade nawiązuje do dzieł malarskich prezentowanych w ramach wystawy czasowej w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Temat filmu dotyczy pojęcia czasu, nawiązuje do kina drogi, przemieszczania się w czasie i przestrzeni, podróży kulturowej i obyczajowej. Dla najmłodszych przewidziana jest projekcja polskich filmów animowanych, które w swojej treści dotykają zagadnień przemijania i odradzania się.

Podczas Dni Otwartych odwiedzający Pałac Biskupów Krakowskich będą mogli zobaczyć makiety futurystycznej architektury i statków kosmicznych oraz bogatą ikonosferę inspirowaną książką Franka Herberta, a także wystawę „Czas".

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: http://mnki.pl/

***
Informacje uzupełniające
Pałac Biskupów Krakowskich jest siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach – to najlepiej zachowany zabytek epoki Wazów w Polsce, pałac sztuki i nauki, miejsce przyjazne dla niepełnosprawnych, entre cour et jardin (fr. między dziedzińcem a ogrodem) – typ pałacu barokowego. Pałac usytuowany jest
w centrum miasta, na wzgórzu zamkowym. Fundatorem Pałacu był najwybitniejszy dyplomata Rzeczypospolitej – kanclerz koronny Zygmunta III Wazy i Władysława IV, biskup Jan Zadzik. Perłą
na skalę światową są stropy ramowe warsztatu Tomasza Dolabelli z ilustracją najważniejszych wydarzeń historycznych XVII wieku. Zbiory Muzeum Narodowego w Kielcach to galeria ustawiona epokami od XVII wieku aż po sztukę współczesną. Widz ma możliwość prześledzenia zmian zachodzących w malarstwie i rzemiośle artystycznym na przestrzeni dziejów. Ekspozycja tworząca ścieżkę edukacyjną dla zwiedzających.

Muzeum Narodowe w Kielcach jako nowoczesna instytucja kultury chce uwrażliwić współczesnych odbiorców na wartości czasów minionych i być „pomostem" między pokoleniami. Konsekwentnie buduje wizerunek przyjazny dla widza, a szczególnie dla rodzin z dziećmi. Bogata, także dla najmłodszych, oferta edukacyjna stwarza możliwość obcowania ze sztuką i historią w niepowtarzalnej atmosferze.

Projekt pn. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach najcenniejszym obiektem promocyjnym turystyki kulturowej ziemi świętokrzyskiej współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego

 

 

Exit mobile version