☰ menu

niedz.
20.07.2014
Muzeum na kółkach
to mobilna wystawa edukacyjna przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich, która będzie gościć w wybranych miastach w całym kraju. Jakich? To zależało od pomysłowości lokalnych liderów, którzy w konkursie zgłaszali propozycje działań towarzyszących wystawie w danych miejscowościach.
Projekt ma na celu przypomnieć  o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 1/10 ludności Polski.

Podczas trwania wystawy będzie można zapoznać się z przedwojennymi planami
i mapami odwiedzanych miast oraz barwną historią społeczności żydowskiej. Na interaktywnej makiecie typowej żydowskiej miejscowości ukazana zostanie rola najważniejszych miejsc m.in.: synagogi, mykwy, cmentarza. Odwiedzający zapoznają się też z językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi.
Wystawa mobilna Muzeum na kółkach zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Dzięki tej współpracy każda odsłona projektu będzie wyjątkowa i uwzględni historię miejsca oraz potrzeby lokalnej społeczności. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych: warsztaty, dyskusje oraz pokazy filmowe. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Muzeum na kółkach będzie odwiedzać przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców (m.in. Brzeziny, Krosno, Kock, Gniewkowo, Supraśl) oraz wybrane festiwale kulturalne (m.in. w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Kazimierzu Dolnym). W każdym z tych miejsc wystawa zagości na trzy dni. Projekt w latach 2014-2016 odwiedzi  47 miejscowości w całej Polsce.
Więcej informacji:

na stronie internetowej

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
oraz na Facebooku projektu Muzeum na kółkach

Trasa I i program wydarzeń towarzyszących
Brzeziny 18-20.07
Ogród Muzeum Regionalnego w Brzezinach
ul. Piłsudskiego 49

— Koncert pieśni żydowskich zespołu „Brzezinianki”.
— Gra miejska „Zaginione miasto – spirale czasu”.
— Monodram „O czem nigdy zapomnieć nie można” na podstawie wspomnień Heleny Dymant-Klingbeil.