☰ menu

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza dzieci

pon.-śr.
15.02-30.06.2010

organizowane w Dworze Artusa

(ul. Długi Targ 43/44), Domu Uphagena (ul. Długa 12), Muzeum Bursztynu (Targ Węglowy 26) oraz Muzeum Poczty Polskiej (ul. Obrońców Poczty Polskiej 1-2).

Lekcje prowadzone są od 15 lutego do końca czerwca 2010 roku przez cztery dni
w tygodniu: od wtorku do piątku o godzinie 9:30.

Koszt przeprowadzenia lekcji wynosi 8 zł od dziecka (6 zł klasy integracyjne). Opłata edukacyjna dotyczy udziału w zajęciach dydaktycznych i jest pobierana niezależnie od wieku uczestników, a także w dzień wolnego wstępu.
Chęć uczestnictwa w lekcji prosimy zgłaszać najpóźniej 2 tygodnie przed planowaną wizytą wraz z tematem zajęć, adresem i telefonem szkoły, klasą, a także nazwiskiem nauczyciela lub opiekuna. W zajęciach może brać udział tylko jedna klasa (max 25 osób). Prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia – grupa spóźniona ponad 15 minut może nie zostać przyjęta. W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną.

Zgłoszenia na lekcje:
Dział Edukacji, Promocji i PR-u.
tel: 058 7679150, 7679172, 7679135
e-mail: edukacja@mhmg.gda.pl
lub z odpowiednim pracownikiem, jeśli podano numer telefonu.


SALA EDUKACYJNA RATUSZA GŁÓWNEGO MIASTA

• WYKŁADY – istnieje możliwość zamówienia wykładu historycznego na dowolnie wybrany temat. Zagadnienia uzależnione są wyłącznie od zainteresowań dzieci
i młodzieży. Wykład ma charakter dyskusji na wybrany temat i połączony jest
z prezentacją multimedialną. Ich uczestnikami mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wykłady mogą dotyczyć np. patronów szkół, wydarzeń historycznych, tradycji, kultury etc…

PRZEDSZKOLA, SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I – III
• WSTĘP DO ARCHEOLOGII GDAŃSKA – lekcja ma na celu wyjaśnienie czym jest archeologia, czym się charakteryzuje, jakich używa metod i jakie są jej konsekwencje dla dziedzictwa kulturowego oraz jakie są jej wartości dla poczucia tożsamości historycznej każdego gdańszczanina. Dzieci w czasie zajęć oglądają zdjęcia i filmy oraz bawią się poznając pracę archeologa. Zajęcia będą prowadzone od kwietnia
2010 r.
[prowadzący: Aleksandra Pudło, Dział Archeologii, tel. 058 305 76 61]

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV – VI
• ŚLADAMI STASIA I NEL. ARCHEOLOGIA SUDANU – lekcja ma na celu przybliżenie kultury sudańskiej. Kultura Starożytnego Sudanu rozwijała się w cieniu jednej z najbardziej znaczących kultur świata – Kultury Starożytnego Egiptu. Jednakże jej historia i bogactwo są równie, a może jeszcze bardziej bogate
i niezgłębione. Lekcja ta jest opowieścią o dziedzictwie kulturowym innego kontynentu, tolerancji i konieczności jego ochrony, na co mieszkańcy Gdańska, przez wielowiekową tradycję kontaktów handlowych z całym światem, są bardziej otwarci niż inni mieszkańcy Europy. Odniesieniem do omawianego tematu są losy bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy". Zajęcia będą prowadzone od kwietnia 2010 r.
[prowadzący: Aleksandra Pudło, Dział Archeologii, tel. 058 305 76 61]
• BÓSTWA I BOGINIE… – Mitologia grecka w Gdańsku. Motywy mitologiczne, alegorie, rozpoznawanie bogów po ich atrybutach, krzyżówka, slajdy.
[prowadzący: Izabela Jastrzembska, Dział Sztuki, tel. 058 76 79 163]
• ORNA – ORNARE W ŚWIECIE ORNAMENTU – poznanie najciekawszych ornamentów na przestrzeni dziejów (prezentacja multimedialna), zabawa ruchowa utrwalająca nowo poznaną wiedzę, projektowanie własnego ornamentu, krzyżówka lub zwiedzanie Dworu Artusa w poszukiwaniu konkretnych dekoracji.
[prowadzący: Izabela Jastrzembska, Dział Sztuki, tel. 058 76 79 163]
• ALEGORIE I SYMBOLE – KRAINA IKONOGRAFII DLA NAJMŁODSZYCH – zapoznanie się z pojęciami alegorii i symbolu, poznanie najbardziej popularnych (prezentacja multimedialna), zabawa ruchowa utrwalającą nowo poznaną wiedzę, zabawa w malarza alegorystę. Zwiedzanie Ratusza i Dworu Artusa w poszukiwaniu poznanych alegorii opcjonalne.
[prowadzący: Izabela Jastrzembska, Dział Sztuki, tel. 058 76 79 163]

 

DWÓR ARTUSA

PRZEDSZKOLA, SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I – III
• WIZYTA KRÓLEWSKA – rodzaj interaktywnego "przedstawienia" pokazującego ceremoniał koronacyjny, obyczaje, orszak królewski, urzędy dworskie, łamigłówki, kolorowanki.
• SPOTKANIE Z PANIENKĄ Z OKIENKA W SIENI GDAŃSKIEJ – specjalna oferta dla najmłodszych, opowieść Panienki z okienka o życiu ludzi w dawnym Gdańsku, ich obyczajach, nauka dawnego tańca, śpiew, rysowanie.
• GDAŃSK OCZYMA DYLA SOWIZDRZAŁA – przygotowane z myślą
o najmłodszych spotkanie ze sławnym wesołkiem, który poprzez gry i zabawy ukazuje bogactwo dawnego Dworu Artusa jako miejsca spotkań kupców oraz wielkość gdańskiego portu i życie żeglarskiej braci.
• DYL NA TROPIE SMOCZYCH ŁAP – przedstawienie dziejów Bractwa św. Jerzego w Dworze Artusa. Opowieści o rycerzu i księżniczce, budowie zamku i jego obronie, smokach i dinozaurach. Zajęcia prowadzi Dyl Sowizdrzał, który przygotował dla dzieci zabawy ruchowe i plastyczne.
• MALBORSKIE PSOTY SOWIZDRZAŁA – historia Ławy Malborskiej w Dworze Artusa. Dyl przedstawia dzieje Zakonu Krzyżackiego, opowiada o swoich psotach
i przygodach w Malborku. Dzieci wspólnie z prowadzącym tworzą tajne hasła, rozpoznają głosy swoich rówieśników. Na koniec Dyl uczy dzieci fruwać i odlatuje
po nagrody dla uczestników 🙂
• DYL KAPITANEM MAJTKÓW – wspólna przygoda, podczas której młodzi majtkowie wkradają się wraz z Dylem w towarzystwo gdańskiego Bractwa Żeglarzy. Sowizdrzał opowiada o swoich ciekawych przygodach i z każdego majtka robi kapitana.
• JAK DYL TRESOWAŁ ZWIERZĘTA – jakie zwierzęta mieszkają w Dworze Artusa i czy można je oswoić? Czy każda istota żyjąca na ziemi reaguje na grę Orfeusza?
Na te pytania odpowie znany w świecie treser zwierząt – Dyl Sowizdrzał.
• PRZYGODY SĘDZIEGO SOWIZDRZAŁA – czyli opowieść o tym, kto i jak sprawiedliwość w Gdańsku wymierzał. Dzieci poznają dawne prawo obowiązujące w Gdańsku, które niekiedy było bardzo surowe. Dyl Sowizdrzał opowiadając swoje przygody przyznaje się, jakie nauczki/kary dawał niegrzecznym ludziom 
• RYCERSKIE DYLE-MATY… – spotkanie, podczas którego dzieci dowiedzą się, kim byli średniowieczni wojownicy, jakimi kierowali się wartościami. Uczestnicy zajęć będą mogli przywdziać najprawdziwsze zbroje. Nim zdążą ochłonąć, wraz z Dylem, będą musiały spłatać figla pewnemu chciwemu piekarzowi…
• DYL NA BARANA, CZYLI Z LUBEKI DO GDAŃSKA – wspólna podróż,
w trakcie której dzieci przemierzają basen Morza Bałtyckiego, wcielając się w rolę dawnych kupców. Ich przewodnikiem jest właściciel wielkiej faktorii czyli Dyl Sowizdrzał. Bohater zna też niezwykłe historie biblijne związane z wystrojem ławy św. Krzysztofa.
• ŚLADAMI KRÓLA ARTURA – przygoda z samym królem Arturem lub z którymś
z jego rycerzy. Uczniowie mają okazję przeżyć fascynującą przygodę, chłopcy wcielają się w rycerzy, a dziewczynki zostają księżniczkami. Na dzieci czeka m.in. turniej rycerski i malowanie herbów.
• RYCERZE NA URLOPIE, CZYLI DZIEŃ POWSZEDNI NA ZAMKU – dzieci zamieszkują w średniowiecznym zamku. Wcielają się w postacie rycerzy i dam dworu. Dowiadują się, jakie zwyczaje obowiązywały w zamkach, jak wyglądało dawne życie, jakie jedzenie spożywali ludzie w średniowieczu. Na koniec każdy mieszkaniec może przymierzyć strój lub uzbrojenie będące na wyposażeniu Sali Rycerskiej Dworu Artusa.
• SKARB KAPRÓW – uczniowie zaciągają się na okręt i odbywają wyimaginowaną podroż wzdłuż szlaku zaznaczonego na mapie przygotowanej na potrzeby lekcji
w poszukiwaniu ukrytego w murach Dworu Artusa skarbu kaprów. Podróż umilą
morskie opowieści i liczne zabawy.

SZKOŁY GIMNAZJALNE I PONADGIMNAZJALNE
• LEGENDY I TRADYCJE ARTURIAŃSKIE W DWORZE ARTUSA – rozwój mitu arturiańskiego i tradycji Okrągłego Stołu w Europie między XII a XVII wiekiem, na przykładzie Ław Dworu Artusa w Gdańsku. Ideał rycerza, turnieje rycerskie.
[prowadzący: Krzysztof Jachimowicz, Dwór Artusa, tel. 058 76 79 189]
• HISTORIA DWORU ASTUSA – dzieje Wielkiej Hali oraz bractw zasiadających w Ławach . Od Króla Artura d salonu gdańskich elit.
[prowadzący: Rafał Jasko, Dwór Artusa, 058 76 79 189]
• LEGENDY I OPOWIEŚCI GDAŃSKIEGO DWORU ARTUSA – ciekawe historie związane z przeszłością Dworu Artusa. Historia obrazu „Sąd ostateczny" Antoniego Moellera, klątwa niewolnika w modelu Feluki, Dyl Sowizdrzał oraz historia smoczego zęba.
[prowadzący: Rafała Jasko, Dwór Artusa, tel. 058 76 79 189]
• JAK POWSTAJE PIENIĄDZ? – omówienie dawnych technik produkcji monet, prezentacja bicia monet techniką stosowaną w średniowieczu, omówienie współczesnych technik produkcji monet i banknotów oraz próby bicia monet przez uczestników lekcji.
[prowadzący: Tomasz Olkowski, Dział Sztuki, tel. 058 76 79 163]
• MENNICA GDAŃSKA- zapoznanie uczniów z typami monet bitymi w mennicy gdańskiej od XII do XVIII wieku, przedstawienie technik wytwarzania stempli do bicia monet, praca mincerza w dawnej mennicy oraz nowoczesnymi metodami wytwarzania monet, samodzielne projektowanie własnej monety.
[prowadzący: Tomasz Olkowski, Dział Sztuki, tel. 058 76 79 163]
• MUZEUM OD ŚRODKA – poznanie funkcji i zadań muzeów w Polsce, zapoznanie się z największym muzeum w Trójmieście, zwiedzenie sal Dworu Artusa (lub Domu Uphagena), nabycie umiejętności wskazywania najważniejszych cech przedmiotów.
[prowadzący: Piotr Paluchowski, Dział Historii, tel. 058 76 79 162]
• ŹRÓDŁA HISTORYCZNE ŚWIADECTWEM PRZESZŁOŚCI – ćwiczenia praktyczne dla maturzystów. Poznanie rodzajów i funkcji źródeł historycznych, wskazanie celowości eksponowania różnego rodzaju źródeł historycznych w muzeum. [prowadzący: Ewa Bojaruniec, Dział Historii, tel. 058 76 79 162]
• ZAGADNIENIA HERALDYKI MIESZCZAŃSKIEJ – na przykładzie nobilitacji patrycjatu gdańskiego w XV i XVI wieku.
[prowadzący: Ewa Bojaruniec, Dział Historii, tel. 058 76 79 162]

• PROTESTANCKA WYMOWA MALOWIDEŁ – w Wielkiej Hali Dworu Artusa
i Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta – wprowadzenie w problematykę reformacji oraz ikonografii protestanckiej.
[prowadzący: Anna Kubera, Dział Sztuki, tel. 058 76 79 163]
• ICONOGRAPHIAE ANTIQUE – antyk rzymski i mitologia grecka we wnętrzach Dworu Artusa – poznanie i rozpoznanie motywów ikonograficznych nawiązujących do starożytności.
[prowadzący: Izabela Jastrzembska, Dział Sztuki, tel. 058 76 79 163]
• MOTYWY CHRZESCIJANSKIE W DWORZE ARTUSA – historie starego testamentu jako moralitety, święci – patroni bractw, katolicyzm i protestantyzm na podstawie ikonografii zawartej w dziełach Wielkiej Hali Dworu Artusa.
[prowadzący: Krzysztof Jachimowicz , Dwór Artusa, 058 76 79 189]
• WOLNE MIASTO GDAŃSK, 1920 – 1939 – zapoznanie z podstawowymi faktami
z dziejów Wolnego Miasta Gdańska ze szczególnym uwzględnieniem instytucji polskich (Generalny Komisariat RP, Poczta Polska, Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte, kolej).
[prowadzący: Janusz Dargacz, Dział Historii, tel. 058 76 79 162]

 

DOM UPHAGENA
zapisy pod numerem telefonu: 058 32 60 715

SZKOŁY PODSTRAWOWE
• DOM GDAŃSKIEGO MIESZCZANINA – w czasie lekcji dzieci wędrują po Domu Uphagena i na jego przykładzie zapoznają się z warunkami życia dawnych mieszczan gdańskich. Uczestnicy zajęć zwiedzają: sień, herbaciarnię, salon, dwie jadalnie, pokój muzyczny i salonik. Zaglądają też do kuchni i spiżarni. W każdym pomieszczeniu otrzymują informacje o sprzętach i przedmiotach codziennego użytku, z których wiele wyszło już z użycia a ich funkcja została zapomniana. Uczniowie uczestniczą
w pierwszym etapie XII Konkursu dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Dom Uphagena.
• LEGENDY GDAŃSKIE – wybór najciekawszych podań ukazujących dzieje Gdańska i życie jego mieszkańców. Niezwykłej wędrówce po Domu Uphagena towarzyszą gry, zabawy i kolorowanki. Dzieci poznają zapachy przypraw oraz orientalnych herbat,
a także poznają mieszkańców Domu Uphagena m.in. niezwykłą kucharkę.
[Dział Edukacji, Promocji i PR-u, tel. 058 76 79 150, 76 79 172, 76 79 135]
• W WARSZTACIE ZŁOTNIKA – omówienie podstawowych technik i metod pracy, stosowanych przez złotników gdańskich od XVII-XX w. oraz zapoznanie
się z formami dzieł złotniczych – naczyniami używanymi przez mieszczan. Zajęcia będą prowadzone w ramach wystawy „Srebra z gdańskiego kredensu" i zaczną się od czerwca 2010 r.
[prowadzący: Anna Kubera, Dział Sztuki, tel. 058 76 79 163]

SZKOŁY GIMNAZJALNE
• O ŻYCIU CODZIENNYM W EPOCE OŚWIECENIA – wędrówka po domu bogatego mieszczanina gdańskiego jest pretekstem do pokazania zmian jakie zachodziły na przestrzeni wieków w sposobie użytkowania poszczególnych wnętrz, jak powoli następowała ich specjalizacja (osobne pokoje sypialne, jadalne, salon do podejmowania gości). Informacje przekazywane w czasie zajęć stanowią dobre uzupełnienie programu nauczania.

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
• GDAŃSZCZANIN W DOMOWYM ZACISZU. O ŻYCIU CODZIENNYM NA PRZESTRZENI WIEKÓW – w czasie zajęć uczestnicy zwiedzają wnętrza Domu Uphagena, poznają historię rozwoju gdańskich kamienic oraz różne aspekty życia
codziennego. Dowiadują się jakie sprzęty i umeblowanie wykorzystywano w domach, jak ogrzewano i oświetlano wnętrza. Zwiedzanie kuchni i spiżarni jest pretekstem do zapoznania uczestników ze zmieniającymi się zwyczajami kulinarnymi. Zajęcia stanowią dobre uzupełnienie i rozszerzenie wiadomości przekazywanych na lekcjach historii, języka polskiego i zajęć plastycznych poświeconych epoce Oświecenia.

 

MUZEUM POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU
zapisy pod numerem telefonu: 058 301 76 11

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY 0-III
• PISANIE I ADRESOWANIE LISTÓW – uczniowie poznają zasady prawidłowego pisania listów i adresowania kopert, dowiadują się, jaką drogę musi przebyć list,
by dotrzeć od nadawcy do adresata. Lekcja odbywa się na „Małej Poczcie" – specjalnej sali edukacyjnej, która wygląda jak prawdziwy urząd pocztowy.
• ZABAWA W POCZTĘ – lekcja ma na celu przybliżenie dzieciom zasady działania urzędu pocztowego oraz uczy zachowania na poczcie. Uczniowie poznają zawody związane z pracą w urzędzie pocztowym: kim jest listonosz, urzędnik, naczelnik poczty; na koniec lekcji wykonują kartkę, którą będą mogły wysłać pocztą. Lekcja odbywa się na „Małej Poczcie".
• DRUKI POCZTOWE – na zajęciach dzieci dowiadują się, kim jest odbiorca, a kim nadawca listu, poznają zasady prawidłowego wypełniania druków pocztowych
i przeznaczenie tych druków (telegramy, przelewy). Lekcja odbywa się na „Małej Poczcie".
• KULTURALNE TELEFONOWANIE – poznanie zasad kulturalnej rozmowy przez telefon, nauka załatwiania ważnych spraw oraz korzystania z telefonu w nagłych przypadkach.

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV-VI
• OBRONA POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU – przygotowanie do walki i rozkład sił oraz etapy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Uczniowie zrekonstruują obronę Poczty za pomocą modelowych żołnierzyków.
• HISTORIA TELEFONU – rozwój techniczny od pierwszego przekaźnika Bella
do najnowszych telefonów komórkowych. Konstrukcja własnego telefonu.
• HISTORIA TELEGRAFU – znaczenie tego zapomnianego wynalazku
dla telekomunikacji, nauka kodu Morse′a i sygnalizacja haseł na kilka sposobów.
• HISTORIA MUNDURU POCZTOWEGO – zapoznanie z "modą pocztową" – jak ubierali się pocztowcy dawniej, a jak ubierają się dziś, kolory, fasony, style; prezentacja slajdów związana ze strojami pocztowców, projektowanie munduru pocztowego.
• ŁĄCZNOŚĆ POLOWA – przedstawienie zasad i konieczności porozumiewania się wojsk w czasie walki i metod tej komunikacji, nauka obsługi telefonu polowego
i prostego szyfrowania przekazywanych wiadomości.

SZKOŁY GIMNAZJALNE I PONADGIMNAZJALNE
• POCZTA POLSKA W WOLNYM MIEŚCIE GDAŃSKU – krótkie wprowadzenie
do historii Wolnego Miasta Gdańska i życia Polaków w tej autonomii, znaczenie Poczty Polskiej w Gdańsku dla Polaków żyjących w tym miejscu przed II Wojną Światową. Kształtowanie świadomości patriotycznej. Zagadki logiczne i krzyżówki.
• OBRONA POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU – przygotowanie do walki i rozkład sił oraz etapy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Uczniowie zrekonstruują obronę poczty za pomocą modelowych żołnierzyków.
• TAJNY PLAN ATAKU NA POCZTĘ POLSKĄ W GDAŃSKU – przedstawienie szczegółów dotyczących ataku na Pocztę Polską w czasie II wojny światowej. Krótka historia roli polskiego wywiadu w planach Obrony Poczty. Rozszyfrowanie zakodowanego tajnego ataku na Pocztę.

 

MUZEUM BURSZTYNU
zapisy pod numerem telefonu: 058 326 21 53

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY 0-III
• BURSZTYNOWE LEGENDY – dzieci poznają niektóre spośród legend związanych z bursztynem: (o Faetonie, o Juracie, o Ambrelli, o kaczeńcach, o Aniele z Kaszub i Gryfie, o chciwym przeorze, o królewskich zaślubinach, o żywcem zamurowanym, o Okrutniku z Gradowej Góry itd.). Wykorzystanie obiektów znajdujących w Muzeum Bursztynu w celu zilustrowania opowieści, wyjaśnienie, czym naprawdę jest bursztyn i jaka jest różnica między legendami, a stanem faktycznym, kształcenie umiejętności twórczych poprzez przeniesienie wybranej legendy na papier dowolną metodą (rysunek, wycinanki, plasteliny).

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV-VI
• ŚREDNIOWIECZNY WARSZTAT BURSZTYNNICZY – wyjaśnienie pojęcia osady rzemieślniczej, omówienie etapów kariery rzemieślniczej, podanie rodzajów współczesnych rzemiosł, odnajdywanie na mapie nazw ulic pochodzących od nazw rzemiosł, rozwiązywanie krzyżówki oraz zaprojektowanie mistrzowskiego wyrobu
za pomocą kredek i papieru.
• BURSZTYN/DAR ERIDANU – czym jest bursztyn, jak powstał, jego chemiczne i fizyczne właściwości, przedstawienie różnych form (krople, sople, nadziaki, formy barwne), co to jest inkluzja, jak powstaje, inkluzje zwierzęce i roślinne. Lekcja przewidziana także dla szkół gimnazjalnych.

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
• BURSZTYNNICTWO W GDAŃSKU – sposoby pozyskiwania i problemy wydobywania bursztynu na terenie Gdańska na przestrzeni wieków, doskonalenie technik obróbki bursztynu. Rozwój sztuki bursztynniczej, od pradziejów przez starożytność, średniowiecze, ze szczególnym naciskiem na czasy nowożytne, "złoty okres" – aż do pocz. XX wieku. Ważniejsi gdańscy bursztynnicy ich dzieła.

Nowa atrakcja dla uczestników!!!
Każda lekcja w Muzeum Bursztynu zakończona zostanie pokazem szlifowania i obróbki bursztynu w Manufakturze na dziedzińcu oraz okraszona ciekawą opowieścią o tajemnicach i magii bursztynu.
A dla każdego miła niespodzianka od firmy S&A!!!
Dodatkowo dla nauczycieli i opiekunów grup specjalny kupon rabatowy na zakupy w Manufakturze (wystarczy wydrukować i wziąć ze sobą)

W WOLNE WTORKI- ZAPRASZAMY DO MANUFAKTURY S&A ( NA DZIEDZIŃCU MUZEUM)- NA UNIKALNĄ MOŻLIWOŚĆ PRZYJRZENIA SIĘ PRACY JUBILERA, POZNANIA TAJNIKÓW BURSZTYNNICTWA ORAZ ZDOBYCIA CIEKAWEJ WIEDZY O SAMYM BURSZTYNIE- BEZPŁATNIE
POKAZY O PEŁNYCH GODZINACH ZEGAROWYCH- OD 11.00 DO 15.00, PO UPRZEDNIM ZGŁOSZENIU NA NUMER 0695 990 084
CZAS TRWANIA POKAZU: OKOŁO 20 MINUT
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Exit mobile version