25 listopada 2011 roku,
godz. 17:00,
ŁDK, sala 408,
wstęp wolny
Ośrodek Regionalny Łódzkiego Domu Kultury
i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi
zapraszają na prelekcję Alicji Woźniak pn. „Zgardy, krywulki, czeprahy – biżuteria huculska”.
Niezależnie od czasu, regionu, ludzi i mody biżuteria posiada urok i magię, która w człowieku wyzwala chęć jej posiadania. Zgardy, krywulki, czeprahy to elementy biżuterii noszonej na Huculszczyźnie na przełomie XIX/XX wieku zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Zgardy to naszyjniki z mosiężnych krzyżyków lub monet, krywulki – ozdoby o geometrycznych wzorach wykonane poprzez nanizanie na nici koralików, czeprahy to po prostu zapinki. Kobiety do swych bogatych strojów zakładały różnorodną biżuterię, składającą się z różnych gatunków sznurów np. biżuterii metalowej, szklanej czy z prawdziwego korala. Mężczyźni nosili na piersiach ozdobne krzyże, pasy, nabijane ozdobnie torby oraz kelefy, pałycia, ciupagi. Bogactwo i przepych, archaiczność form, surowiec, z których wykonana była biżuteria, oraz sposób jej noszenia polegający na jednoczesnym zakładaniu różnorodnych ozdób, wywierało bardzo duże wrażenie na przybyłych z zewnątrz.
Alicja Woźniak jest etnografem, kustoszem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Od wielu lat zajmuje się tkaniną i strojem ludowym. Inspiracją do podjęcia badań na Huculszczyźnie były znajdujące się w zbiorach Muzeum przedwojenne stroje huculskie, tkaniny i biżuteria. Prace terenowe nad zachowaniem dziedzictwa kulturowego Huculszczyzny zapoczątkowane zostały w roku 2008 i są kontynuowane; wykazały one ciągłość tradycji i dużą dbałość o jej przetrwanie.
——————————-
Do 21 listopada 2011 r. w foyer Dużego Kina ŁDK można też podziwiać unikalną wystawę karykaktur Józefa Piłsudskiego. Łódzki Dom Kultury zaprasza do oglądania ekspozycji 130 wizerunków Marszałka, pochodzących ze zbiorów Stanisława Świerkowskiego.
http://ldk.lodz.pl/