☰ menu

Muzeum Bajki Se-Ma-For

sob.-niedz.
15.05-16.05.2010

Noc Muzeów w Muzeum Bajki 

15 maja 2010 od godz. 18.00
16 maja 2010 od godz. 1.00
 

Muzeum Bajki serdecznie zaprasza wszystkich ciekawych świata animacji do odwiedzenia magicznej wystawy, która mieści się w nie mniej tajemniczym miejscu – zabytkowym kompleksie EC-1 przy ulicy Targowej. 

To właśnie tutaj mieszkają ulubieni bohaterowie dobranocek, których starsi pamiętają z dzieciństwa. Tu każdy ma możliwość choć na chwilę poczuć się jak gwiazda Hollywood i potrzymać w dłoniach złotą statuetkę Oscara. To jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie nadal powstają filmy animowane. Tutaj tworzy się też niesamowite, bajkowe scenografie a na świat przychodzą lalki, które ożywają na szklanym ekranie. Można tu dowiedzieć się więcej o historii polskiej animacji, poznać tajniki techniki animacyjnej i z bliska obejrzeć sprzęt filmowy.

Bajkowa podróż nie może obyć się bez projekcji w naszym kinie. Szczególnie polecamy najnowsze produkcje Se-ma-fora takie jak: Piotruś i wilk – adaptację baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa, Ichtys – metaforyczne dzieło w reżyserii Marka Skrobeckiego, czy Miasto płynie – kontrowersyjny film Balbiny Bruszewskiej pokazujący ciemną stronę Łodzi.

Specjalnie na Noc Muzeów Muzeum Bajki

przygotowało wyjątkowe atrakcje dla odwiedzających. W bajkową krainę przeniosą nas Opowiadacze, którzy przy akompaniamencie orientalnych instrumentów będą roztaczać klimatyczne baśnie tysiąca i jednej nocy.

Pierwszy seans rozpocznie się o godz. 19.00 a drugi o 20.00.

Kolejnym magnesem przyciągającym gości do Muzeum Bajki będą oryginalne warsztaty poświęcone projektowaniu i budowie lalek oraz animacji. Pierwsze zajęcia rozpoczną się o godz. 18.30 a drugie o 21.00.

[liczba miejsc ograniczona, zainteresowani udziałem w warsztatach powinni odebrać bezpłatne wejściówki w Muzeum Bajki 14 maja w godz. 10.00-16.00 lub na naszym stoisku przy ul. Piotrkowskiej zorganizowanym w ramach Święta Łodzi]

Zatem jeśli chcesz upewnić się: które uszko ma klapnięte Miś Uszatek, jakie korale nosi mama Colargola i gdzie mieszka Wodnik z Mokrej Bajeczki to koniecznie musisz odwiedzić Muzeum Bajki! 

18.30 – 19.30 – Wykreować Lalkę – warsztat plastyczny
19.00 – 20.00 – Orientalne Miniatury na Słowo i Instrument „Opowieść o Szalonym Dumrulu" – historia opowiadana
20.00 – 21.00 – Orientalne Miniatury na Słowo i Instrument „Nazywam się
Czerwień”- historia opowiadana
21.30 – 22.30 – Wykreować Lalkę – warsztat plastyczny

Od 18.00 do 1.00 – pokazy filmów, (co godzinę):
„Miasto płynie”, reż. Balbina Bruszewska, 2009,
„Piotruś i Wilk”, reż. Susie Templeton, 2007,
„Radostki”, reż. Magda Osińska, 2008,
„Caracas”, reż. Anna Błaszczyk, 2006.

Na warsztaty plastyczne obowiązuje limit miejsc: wejściówki będzie można odebrać od 10 do 13 maja w Muzeum Bajki w godzinach jego otwarcia lub 14 maja od 10.00 do 16.00 na stoisku łódzkich muzeów przy ul. Piotrkowskiej zorganizowanym w ramach Święta Łodzi.

Od godziny 18.00 do 21.00 gości naszego Muzeum będą witać tajemniczy, bajkowi piraci unoszący się ponad ziemią. 

Zapraszamy!!!!
Muzeum Bajki

{{moduly ntltresc}}

WYKREOWAĆ LALKĘ
Warsztat plastyczny, którego celem jest przybliżenie tajemnic techniki animacji poklatkowej, a w szczególności budowy lalki animacyjnej. Jak sprawić by Miś Uszatek ruszył rączką, w jaki sposób Colargol śpiewa? Każdy z uczestników będzie miał nie tylko wyjątkową okazję zapoznać się ze sposobem i techniką budowania kukiełki (od projektu aż do efektu końcowego), ale przede wszystkim spróbować sił w stworzeniu własnej lalki. 

Prowadzenie: Justyna Rochala

ORIENTALNE MINIATURY NA SŁOWO I INSRUMENT
Magiczny świat bajek to nie tylko świat obrazków i filmu, ale przede wszystkim rzeczywistość słowa. Muzeum Bajki pragnie zaprosić do wysłuchania kilku opowieści, przedstawianych przez profesjonalnych opowiadaczy, Słowa w towarzystwie muzyki przeniosą nas w tajemnicza krainę dalekiego wschodu. 

OPOWIEŚĆ O SZALONYM DUMRULU

I. Turkmeńska opowieść na motywach średniowiecznego turkmeńsko-tureckiego eposu Księga Dede Korkuta. Opowieść o szaleńcu, mądrym głupcu. Historia jego miłości do dzielnej Elif i walki o jej serce. Walka Dumrula z aniołem śmierci Azrailem. Wykupywanie duszy za duszę i boskie ingerencje w życie prostych ludzi. 

NAZYWAM SIĘ CZERWIEŃ

II. Zaczerpnięta z książki Orhana Pamuka Nazywam się Czerwień historia sułtana Muzaffera Fahira, który po swoim pokonanym poprzedniku chanie Salladynie przejął bibliotekę i harem, ale to mu nie wystarczyło. Chciał więcej, pragnął osiągnąć nieśmiertelność poprzez uwiecznienie swego wizerunku na miniaturze. Czy ją osiągnął i jakie było jego przeznaczenie? Posłuchajcie opowieści, zapiszcie ją igłą w kąciku oka, jako przestrogę dla tych, którzy chcą uczyć się na przykładach… 

Opowiadają: Agnieszka Ayºen Kaim, Paweł Górski, Muzyka: Marcin Zadronecki (Balkan Sevdah) .

KONKURS – Punkty dla kulturalnych! 

Zwiedzając muzea warto zbierać Fotokody! 
Wśród licznych atrakcji zaplanowanych na Noc Muzeów, na gości czeka także konkurs. Odwiedzając poszczególne placówki warto rozejrzeć się za Fototokodami. 
Odkodowując je w każdej odwiedzanej instytucji zbieramy punkty – kto zgromadzi ich najwięcej ma szanse na wyjątkowe nagrody. 
Fotokodów należy szukać przy wejściu lub pytać personelu placówki.

http://noc-muzeow.pl/ 

Exit mobile version