☰ menu

Muzeoterapia dla dzieci na wystawie: Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…

Muzeoterapia dla dzieci na wystawie: Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…
sob.
06.07.2024
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem” – napisał chiński filozof Konfucjusz. Zajęcia muzeoterapeutyczne dla dzieci towarzyszące wystawie „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”, stanowią kwintesencję tego stwierdzenia. To kreatywne połączenie rozmowy o sztuce i emocjach z warsztatami plastycznymi oraz elementami ruchu. Co istotne, zajęcia mają na celu pogłębienie ciekawości, a zarazem „uważności” dziecka, stąd w trakcie wyprawy do krainy dawnego malarstwa będziemy korzystać z różnych zmysłów: wzroku, słuchu, węchu czy dotyku. Spotkania odbywają się w wybrane soboty i środy w Spichlerzach na Ołowiance; pełny harmonogram znajdziecie na końcu artykułu.

Młodzi uczestnicy zajęć, po symbolicznym przekroczeniu barokowej ramy otwierającej wrota sztuki, będą mieli możliwość przyjrzenia się wybranym obrazom z różnej perspektywy – zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym. Dotkną i sprawdzą jak pachną drewniane kawałki wraka łodzi, odkryją różnorodne emocje ukryte w morskich obrazach i wyrażą je za pomocą elementów ruchowych oraz poprzez samodzielne ukończenie niderlandzkiego widoku plaży. Wystawa „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…” została podzielona na cztery części tematyczne i prezentuje różnorodne oblicza morza: Bitwy morskie, Bezpieczny i zasobny port, Wyprawy w nieznane i Groza na morzu, co sprzyja poszukiwaniu różnorodnych emocji oraz nastrojów zawartych w obrazach. Towarzyszące warsztatom dźwięki morza – od spokojnego szumu aż po silny huk fal – nie tylko zapewniają odpowiednią atmosferę do zagłębienia się w tajniki dawnej sztuki i ponadczasowe emocje, ale też stanowią istotny element ruchowej części zajęć.

Materiały pomocnicze i akcesoria potrzebne w trakcie warsztatów zapewnia muzeum. Zachęcamy uczestników do przyjścia w wygodnym stroju, umożliwiającym swobodę ruchów. Opiekunowie są zobowiązani do sprawowania opieki nad dziećmi przez cały czas trwania zajęć; zapraszamy do spędzenia tego czasu na zwiedzaniu wystawy.

Warsztaty prowadzi Zuzanna Mikołajek-Kiełb.

Informacje praktyczne:

Na zajęcia obowiązują zapisy: muzeoterapia@nmm.pl lub tel. 535-195-899. Przy rezerwacji koniecznie prosimy o podanie wieku dziecka i wybranego terminu.
Bilety: dziecko 10 zł, opiekun 3 zł (uczestnictwo w zajęciach w ramach biletu wstępu na wystawę). Bilety będą dostępne w kasie muzeum bezpośrednio przed zajęciami
Czas trwania zajęć: ok. 1,5 godziny
Miejsce: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk

Harmonogram zajęć:

Czerwiec 2024
29.06. godz. 12.00 Zajęcia artystyczno-ruchowe

Lipiec 2024
06.07. godz. 12.00 Zajęcia artystyczno-ruchowe
17.07. godz. 11.00 Zajęcia artystyczno-ruchowe

Sierpień 2024
24.08. godz. 12.00 Zajęcia artystyczno-ruchowe

Wrzesień 2024
07.09. godz. 14.00 Zajęcia artystyczno-ruchowe

Exit mobile version