☰ menu

Muzeomania – program na wrzesień

sob.-niedz.
26.09-27.09.2015

DLA DZIECI

Tajemniczy kufer
Program skierowany do kreatywnych i ciekawych świata maluchów oraz ich rodziców, którzy pragną wspierać wszechstronny rozwój swoich pociech już od najmłodszych lat. Każde spotkanie koncentrujące się na wybranym przedmiocie – świadku minionych wieków i pozwala maluchom w stawianiu pierwszych kroków w świecie przeszłości. Zachęca ich tym samym do interaktywnego poznawania historii i kultury Krakowa.
Spotkania warsztatowe dla dzieci w wieku 3-5 lat – odbywają się raz w miesiącu w niedziele o godz. 12.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

27 września
Z czego składa się rycerz?
Jakie „składniki" są potrzebne, żeby powstał prawdziwy rycerz? Zacząć trzeba od dwóch kilogramów odwagi i 40 dekagramów honoru. Przyda się jeden koń, błyszcząca zbroja, giermek i… co dalej? Uczestnicy spotkania przygotują przepis na rycerza doskonałego. Zastanowią się, po co rycerzowi księżniczka. Będzie można też dotykać, dźwigać, przymierzać i podziwiać eksponaty. Na koniec zaś z każdego malucha wyczarowany zostanie prawdziwy rycerz!
Anna Surma, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35


Akademia małego odkrywcy

Program dedykowany wszystkim głodnym wiedzy i wrażeń małym odkrywcom oraz ich rodzicom, którzy w aktywny i twórczy sposób pragną poznawać Kraków, wyrastając tym samym na prawdziwych znawców, a zarazem miłośników jego dziejów i kulturowego dziedzictwa. Podobnie jak Krzysztoforek i Dorotka – bohaterowie muzealnego czasopisma „Krzysztoforek" – którzy wspólnie z dziećmi uczestniczą w zajęciach.
Spotkania warsztatowe odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę) o godz. 11.00 i 15.00. Grupa docelowa: dzieci w wieku 6-9 lat. Wstęp: 5 zł od osoby. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

20 września
Wspomnień czar, czyli nostalgiczna opowieść o karcie pocztowej
Kto był pomysłodawcą kartki pocztowej? I jak pierwotnie ją nazywano? Kiedy pojawiła się pierwsza ilustrowana pocztówka i co przedstawiła? Kiedy nadano pierwszą w Polsce kartkę i kto był jej adresatem? I co wspólnego z pocztówką miał Henryk Sienkiewicz? Uczestnicy spotkania poszukają odpowiedzi na wszystkie te pytania, obejrzą muzealną kolekcję kart pocztowych i oczywiście wyślą w świat zaprojektowane przez siebie kartki.
Olga Jasionek, Wieża Ratuszowa, Rynek Główny


Mały wielki Kraków

Cykl miejskich spacerów zaplanowanych tak, by mogli im sprostać mniej wprawni wędrowcy. To miejskie wycieczki dla dzieci w wieku 9-12 lat wraz z rodzicami. Trasy spacerów oraz ich tematyka są tak przemyślane, aby w młodszych uczestnikach wzbudzić ciekawość świata i zamiłowanie do odkrywania tajemnic Krakowa. Wycieczki trwają nieco ponad godzinę.
Spacery miejskie dla dzieci w wieku 9-12 lat odbywają się raz w miesiącu, w niedzielę o godz. 11.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

27 września
Jak w Krakowie rodził się przemysł?
Pod dawną elektrownią miejską na ul. św. Wawrzyńca 25 wyjaśni się, dlaczego przemysłowi potrzebna była energia i z czego ją pozyskiwano. Uzupełnieniem będzie opowieść o oświetleniu miejskim (co przyda się, gdy spacerowicze dotrą do gazowni). Wcześniej zobaczą jednak starą zajezdnię tramwajową na ul .Wawrzyńca i dowiedzą się, jak ważny był transport miejski i jaki miał wpływ na rozwój przemysłu. Następnym etapem wycieczki będzie stary budynek gazowni i historia nowoczesnego oświetlenia miejskiego z pierwszej połowy XIX wieku. I na koniec uczestnicy wycieczki dotrą bulwarami wiślanymi do mostu Piłsudskiego, który stanowi znakomity przykład konstrukcji przemysłowej.
Grzegorz Szymanowski, miejsce zbiórki: Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18


DLA MŁODZIEŻY

Zagraj w Kraków
Cykl zaadresowany do ludzi młodych, którzy chcą poznawać historię Krakowa w sposób aktywny, mobilizujący do stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Formułą cyklu są gry i spacery interaktywne w przestrzeni miasta. Każde spotkanie poświęcone jest innemu, często mało znanemu zagadnieniu lub zabytkom i miejscom kryjącym w sobie wiele tajemnic.
Gry i spacery interaktywne w przestrzeni miasta odbywają się w soboty o godz. 12.00.

19 września
Nadstaw ucha, miasto mówi i słucha
Interaktywny spacer połączony z nagrywaniem dźwięków miasta. Uczestnicy najpierw spotkają się z dźwiękowcem, który zaprezentuje metody montażu dźwięków, następnie wyruszą na łowy dźwięków miasta.
Uwaga! Uczestnicy powinni mieć przy sobie telefon z dyktafonem lub inny sprzęt nagrywający.
Katarzyna Bury, Mirosław Kołodziej, miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35


DLA DOROSŁYCH

Muzeum bez granic
Muzeum to nie tylko sale ekspozycyjne z gablotami, to opowieść o mieście, jego tradycjach, mitach, ludziach, którzy je tworzyli i tworzą. Przewodnikami w trakcie tych spacerów i wykładów są pracownicy naukowi MHK oraz znani krakauerzy.
Wykłady tematyczne w Muzeum połączone ze zwiedzaniem Krakowa. Spotkania odbywają się w sobotę o godz. 12.00.

26 września
Plac Szczepański wczoraj i dziś
Prezentacja historii placu Szczepańskiego, jednego z najokazalszych i najpiękniejszych śródmiejskich placów Krakowa. Ukazanie przekształceń urbanistycznych i funkcjonalnych w XIX i XX wieku. Zwrócenie szczególnej uwagi na okres, w którym działało tu jedno z głównych targowisk w Krakowie. Przybliżenie niepowtarzalnego klimatu, kolorytu i specyfiki tego miejsca. Spacer śladami nieistniejących już lokali sklepowych działających niegdyś w poszczególnych kamienicach. Nie zabraknie informacji o wystroju, oferowanym asortymencie oraz ciekawych historii związanych z działalnością placówek.
Iwona Kawalla, miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

DLA WSZYSTKICH

Kraków naprawdę dla wszystkich
Zajęcia przeznaczone są dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, a także z dysfunkcjami intelektualnymi i społecznymi. Każde ze spotkań w szczególny sposób uwzględnia potrzeby jednej z grup docelowych. Jeśli jest to możliwe, udostępniane są do oglądania oryginalne eksponaty lub ich kopie, wykorzystywane są także modele założeń architektonicznych ustawione przy najważniejszych zabytkach Krakowa. Spotkania dla osób z dysfunkcjami słuchu tłumaczone są na polski język migowy.
Warsztaty edukacyjne, spacery miejskie i oprowadzania kierowane przede wszystkim do osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu odbywają się w soboty, godz. 12.00.

19 września
Planty – zielony pierścień Krakowa, część 2
Spacer dla osób z dysfunkcją słuchu z udziałem tłumacza języka migowego. Jesienny spacer wokół starego Krakowa okraszony historiami, historyjkami i anegdotami, które miały miejsca na Plantach – najdłuższym, a zarazem najstarszym publicznym parku Krakowa. Kontynuacja wiosennego spotkania, tym razem spacer na trasie: ogród Wawelu, przez ogród Uniwersytetu po Barbakan.
Justyna Kutrzeba, miejsce zbiórki: kościół św. Idziego, ul. Grodzka 67

***

Informacja i zapisy

Centrum Obsługi Zwiedzających
czynne codziennie od 10.00 do 19.00
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków
tel. 12 426 50 60
info@mhk.pl
www.mhk.pl
facebook.com/mhkrakow

Exit mobile version