☰ menu

multimedialne opowieści o historii Wsiły

pon.-niedz.
02.01-29.01.2012

Fundacja Ja Wisła oraz Zamek Królewski w Warszawie zapraszają młodzież szkolną (klasy 4-6) na drugą edycje lekcji muzealnych pt.: Królewska Rzeka Wisła. Zajęcia na Zamku Królewskim prowadzi Przemysław Pasek- Prezes Fundacji Ja Wisła

.

Multimedialna prezentacja daje dzieciom szansę na poznanie historii związku największej polskiej rzeki z Warszawą. W trakcie lekcji uczniowie będą mieli okazję poznać rodzaje statków i łodzi, jakie pływały po Wiśle, a także dowiedzieć się więcej o rzemiośle, jakie rozwinęło się wokół jej koryta. Flisactwo, szkutnictwo i handel wiślany, to mniej znana, ale ważna część dziedzictwa kulturowego Polski.

Bardzo się cieszę, że wspólnie z Zamkiem Królewskim stworzyliśmy dzieciom możliwość zapoznania się z historią rzeki Wisły. Ważne jest, aby dzieci rozumiały, jaki duży wpływ miała ona na powstanie grodu i przekształcenie go w miasto, które później stało się stolicą Polski. – dodaje Przemysław Pasek

Dodatkowo, dzięki lekcjom uczniowie będą mogli poznać transportową i komunikacyjną rolę Wisły a także zostaną wyposażeni w podstawową wiedzę o gatunkach i siedliskach roślin oraz zwierząt chronionych w obszarze Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły.

Fundacja Ja Wisła rozpoczęła swoją działalność w Porcie Czerniakowskim, gdy ten pozostawał jeszcze
w całkowitym zaniedbaniu i zapomnieniu. W 2005 roku Fundacja za symboliczną złotówkę zakupiła i wydobyła z dna Wisły barkę Herbatnik. W kolejnych latach Fundacja uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego oraz poszerzyła swoją działalność o projekty edukacyjne (wykłady organizowane na barce Herbatnik,
w szkołach oraz na Zamku Królewskim w Warszawie), kulturalne („Wisła Serce Europy" , „Rytm Rzeki", Kino Most) oraz realizację wielu konkursów Zaufanie i uznanie mieszkańców Warszawy zyskały nie tylko projekty kulturalno-edukacyjne, ale także realizowane z sukcesem aktywności tj.: sprzątanie brzegów Wisły, budowa tratw dla małych kaczuszek, Monitoring Natura 2000.

Od 2005 roku rosło wsparcie ze strony Urzędu miasta st. Warszawy dla działań prowadzonych przez Fundację Ja Wisła. W roku 2009 w wyniku przyznania kolejnych dotacji na projekty edukacyjne ze strony miasta
i rosnące zainteresowanie mieszkańców Warszawy projektem. Fundacja Ja Wisła postanowiła założyć w Porcie Czerniakowskim Muzeum Wisły. Zdaniem członków Fundacji Ja Wisła jest to miejsce idealne dla tego typu instytucji – zarówno z punktu widzenia historycznego, jaki i praktycznego wykorzystania. Pragniemy też ocalić przed zniszczeniem przepiękny, drewniany Dworzec Wodny, który znajduje się obecnie w Porcie Praskim – dodaje Przemysław Pasek.

Idee, które od lat wciela w życie Fundacja Ja Wisła są zgodnie ze strategią rozwoju miasta. W ubiegłorocznym konkursie na koncepcję zagospodarowania terenu portu architekci wskazali na funkcje, jakie powinien pełnić teren dawnej Warszawskiej Stoczni Rzecznej, były to:

• działalność edukacyjna,

• działalność kulturalna,