☰ menu

Mój przyjaciel film, czyli Rodzinny Klub Filmowy

Villads i Tupcio Chrupcio
sob.
13.10.2018

Rozumienie emocji, relacji międzyludzkich i budowanie poczucia własnej wartości warto kształtować od najmłodszych lat. I właśnie z myślą o młodych widzach powstał projekt „Mój przyjaciel film, czyli Rodzinny Klub Filmowy

„, który poprzez odpowiedni dobór repertuaru chce włączyć film w kształtowanie dzieci i młodzieży. Projekt wystartuje 30 września i trwać będzie do 16 grudnia, w jego ramach odbywać się będą comiesięczne spotkania w warszawskich kinach i domach kultury. To doskonała okazja, aby poprzez obcowanie z inspirującymi historiami, pobudzić do refleksji i wymiany poglądów, a przede wszystkim możliwość twórczego spędzenia czasu z rodziną.

Wiek wczesnego dorastania to moment niezwykle gwałtownych zmian, nie tylko dla samego dziecka, ale też dla całego systemu rodzinnego. Atmosfera rozbudzonych pozytywnych emocji i bufor w postaci bohaterów filmowych ułatwiają widzom otwieranie się, ujawnianie swoich emocji i przemyśleń, pobudzają do dyskusji. Może to stanowić wspólne rozwojowe doświadczenie dla całe rodziny, które pozytywnie wpływa na relacje. Selekcja filmów w projekcie „Mój przyjaciel film” odbywa się przy wsparciu psychologów.

Program podzielony został na dwie kategorie wiekowe:
Dzieci w wieku 6+, po seansie filmowym odbędą się 45 minutowe warsztaty filmowo – psychoedukacyjne prowadzone przez psychologa przeszkolonego przez Fundację Generator.
Młodzież w wieku 13+, po seansie odbędzie się dyskusja moderowana przez eksperta Fundacji Generator.
Warsztaty i spotkania, wykorzystując film jako narzędzie rozwoju osobistego, pozwolą na rozwój kompetencji społeczno – emocjonalnych oraz wychowawczych uczestników.

Pokazy odbędą się w kinie Praha, Białołęckim Ośrodku Kultury oraz Centrum Kultury w Piasecznie (sala w Piasecznie i w Józefosławiu). Udział w części z nich będzie bezpłatna.

Filmy zostaną zaprezentowane wg następujących cykli:
„Villads” (6+) – połączony z warsztatami o pierwszych krokach w szkole
„Budzik” (6+) – połączony z warsztatami o wyzwaniach jakie wiążą się z byciem razem
„Superagentka” (6+) – połączony z warsztatami o pasjach i ich rozwoju
„Podróże małe i duże” (6+) – połączony z warsztatami na temat podróży
„Na wskroś” (13+) – połączony z dyskusją o rozwiązywaniu trudnych problemów i czym jest rodzina
„Nowy” (13+) – połączony z dyskusją o odmienności, rówieśniczej presji i prawdziwej przyjaźni
„Miss Impossible” (13+) – połączony z dyskusją o pewności siebie w trudnych momentach
„Gra wojenna” (13+) – połączony z dyskusją o mediacji

Villads
reż.  Frederik Meldal Nørgaard
Dania / 2015 / 81 min
Film dla widzów 6+

Ciekawość i ekscytacja, ale też lęki i obawy towarzyszą każdemu dziecku, które po raz pierwszy ma przekroczyć mury szkoły. To stresujący moment nie tylko dla dzieci, ale także dla ich opiekunów. Co zrobić by ten nowy etap życia rozpocząć bezboleśnie? 13 października w Centrum Kultury w Piasecznie odbędzie się pokaz filmu „Villads” opowiadający historię chłopca, który ma się zmierzyć z nową sytuacją, jaką jest pierwszy dzień w szkole.

Dla Villadsa kończy się okres beztroskiej zabawy, a zaczyna się czas zdobywania nowych umiejętności, poznawania nowych koleżanek i kolegów i przede wszystkim uczenia się reguł gry. Na tej nowej drodze życia niezwykle ważna jest wsparcie rodziców, to właśnie oni odpowiedzialni są za pomoc w adaptacji do nowego miejsca i kolegów, czy wzmacnianie w nim poczucia samodyscypliny.

Bohaterowie filmu mogą podpowiadać pewne rozwiązania problemów typowych dla tego etapu, inspirować do konkretnych wzmocnień, które mogą pomóc szkolnym pierwszakom w stawianiu pierwszych samodzielnych kroków.
Projekcja filmu odbędzie się 13 października (sobota) o godzinie 11.00 w Centrum Kultury w Piasecznie, po niej warsztat o pierwszych krokach w szkole, a także o zasadach i jak z nich korzystać. Wstęp bezpłatny.

Exit mobile version