☰ menu

Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!

sob.
21.06.2014

Konsultacje lekarskie


Łódź – 21 czerwca

Zjawisko moczenia nocnego może być u dziecka źródłem niskiej samooceny, prowadzić do wycofania i postaw aspołecznych, może wiązać się z zaburzeniami uwagi i koncentracji a tym samym powodować pogorszenie wyników w nauce. Dzieci dotknięte tym problemem, odczuwając lęk przed kompromitacją, nie uczestniczą w wyjazdach szkolnych związanych z noclegiem. Moczenie nocne stanowi problem nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Najczęściej nie mając odpowiedniej wiedzy na temat schorzenia, rodzice lekceważą objawy, zamykają się na problem, nie potrafią o nim mówić. Tym samym są bezradni w postępowaniu z dzieckiem moczącym się, wykazują większą drażliwość i brak cierpliwości.  

Dzieci dotknięte problemem moczenia nocnego trafiają do lekarza zbyt późno lub wcale, tymczasem wczesna diagnostyka i leczenie pozwala uchronić je przed poważnymi psychicznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tego schorzenia. Obecnie medycyna dysponuje skutecznymi metodami terapii tego zaburzenia niezależnie od jego przyczyny i może być ono rozpoczęte oraz efektywnie leczone przez lekarza pierwszego kontaktu.  
Narzędziem pomocnym w przeprowadzeniu diagnozy i ustaleniu właściwego leczenia dla dziecka moczącego się w nocy są wytyczne opracowane przez Zespół Ekspertów przy Ministerstwie Zdrowia. Stworzenie ich miało na celu zwrócenie uwagi środowiska medycznego na istotny problem w opiece nad dziećmi, jakim jest moczenie nocne, jak również wprowadzenie jednolitego standardu postępowania zarówno przez lekarzy rodzinnych oraz specjalistów. Natomiast wprowadzenie refundacji leczenia farmakologicznego w postaci desmopresyny niewątpliwie poprawiło dostępność do leczenia szerokiej grupie dzieci, które dotychczas nie mogły być leczone z powodów ekonomicznych.

Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci w 2014 kontynuuje kampanię społeczno-edukacyjną pod hasłem „Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!”. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy rodziców i lekarzy w zakresie moczenia nocnego u dzieci oraz przełamanie funkcjonujących na ten temat stereotypów. Ma ona też za zadanie popularyzację wśród nich serwisu edukacyjnego www.moczenieudzieci.pl zawierającego kompendium wiedzy i porad w zakresie moczenia nocnego u dzieci. Patronat Honorowy nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka, natomiast Patronat Merytoryczny – Polskie Towarzystwo Pediatryczne.
Planowane działania w ramach kampanii mają zasięg ogólnopolski i potrwają do końca 2014 roku. Na potrzeby kampanii powstał 30-sekundowy spot radiowy, layouty prasowe, baner internetowy, które zachęcają do szybkiego zgłoszenia się z dzieckiem moczącym się w nocy do lekarza pierwszego kontaktu celem dokonania diagnostyki i ustalenia odpowiedniego leczenia. W ramach kampanii prowadzone są też aktywności w mediach społecznościowych facebook.com/moczenieudzieci, natomiast w największych miastach w Polsce organizowane są spotkania edukacyjne dla rodziców oraz indywidualne, bezpłatne badania konsultacyjne w placówkach medycznych. Uczestnicy spotkań edukacyjnych będą mieli okazję spotkać się z lekarzami specjalistami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem moczenia nocnego u dzieci oraz uzyskać odpowiedzi na interesujące ich zagadnienia.  

Terminy spotkań edukacyjnych i konsultacji lekarskich:

Łódź
konsultacje lekarskie – 31 maja oraz 21 czerwca, gabinety NZOZ TRI-medica, ul.  Rzgowska 281/289  

Zgłoszenie uczestnictwa oraz więcej informacji pod numerem telefonu 500 210 107  
lub e-mailem kampania@uronef.pl

Zapisy na indywidualne konsultacje lekarskie będą odbywać się bezpośrednio po spotkaniu edukacyjnym.
 
www.moczenieudzieci.pl  

Więcej informacji:
Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci
ul. Sybilli 11 m 30, 01-742 Warszawa
tel.  605 823 049, 665 061 390
kampania@uronef.plwww.uronef.pl 
 

Exit mobile version