☰ menu

Młodzież z Poddębic w programie Mam Haka Na Raka

sob.-pon.
25.01-03.02.2014
Patronat nad działaniami licealistek objęło Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki Przebiśnieg, które udostępniło do rozpowszechniania materiały informacyjne na temat choroby. Są już gotowe plakat i hasło kampanii.

Chłoniak jako temat tegorocznego Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "Mam Haka Na Raka" nie został wybrany przypadkowo. Zachorowalność na ten nowotwór systematycznie wzrasta. Jednocześnie obniża się średnia wieku chorych. Jeszcze kilkanaście lat temu wynosiła ona 65 lat, jednak w tej chwili lekarze zwracają uwagę na wzrost zachorowań wśród osób młodych:
– 21 procent tych nowotworów mają 13-14 latki,
– 27 procent 15-19 latki,
– podwoiła się liczba zachorowań w grupie 20-24 latków.

Wzrost zachorowalności dotyczy zwłaszcza chłoniaków o tzw. niskiej i średniej złośliwości. Są one najbardziej problematyczne, ponieważ szybko postępują, słabo reagują na terapię i źle rokują.

Chłoniaki atakują układ chłonny człowieka, który odpowiedzialny za odporność. Dzięki niemu organizm może bronić się przed chorobami: zwalczać infekcje, niszczyć obce antygeny i unicestwiać komórki nowotworowe. Pozbawiony tego oręża jest skazany na śmierć.

Niestety zdarza się, że chłoniak jest wykrywany zbyt późno. Objawy mogą przypominać przeziębienie, ale nie mijają po typowym leczeniu. Choroba atakuje i rozwija się w organizmie podstępnie. Usypiając czujność, podszywa się pod inne schorzenia. Chory może mieć powiększone węzły chłonne, odczuwa zmęczenie i duszności po wysiłku, traci na wadze. Może wystąpić podwyższona temperatura ciała, obfite pocenie się, zwłaszcza w nocy, a także swędzenie skóry. Biorąc udział w programie, będziemy starali się uczulić słuchaczy, by nie lekceważyć przedłużających się nietypowych zachowań organizmu i nie zwlekać z wizytą u lekarza.

Exit mobile version