Niepowtarzalna architektura piramid i świątyń, pismo, jako rewolucja w komunikacji międzyludzkiej i przełomowe zdobycze nauki z zakresu medycyny i matematyki dla Juliusza Cezara mogłyby nie istnieć. Pycha rzymskiego imperatora z pewnością przesłoniła mu prawdziwy obraz rzeczywistości, gdy z szyderstwem w głosie umniejszał osiągnięcia egipskiej cywilizacji reprezentowanej przez swą ukochaną – zniewalająco piękną Kleopatrę.
107 min / kategoria wiekowa: 7+ / wstęp 1 zł z biletem do Muzeum
Asteriks i Obeliks: Misja Kleopatra (2002), reż. Alain Chabat
słowo wstępne: Maciej Marciniak
Opowieść o emocjonującym konflikcie płci na tle rzymskiej dominacji, w której kobieta postanawia udowodnić swoje racje stawiając na pustyni wystawny pałac, przeradza się w serię zabawnych gagów inscenizowanych w widowiskowej scenerii starożytnej Italii. A jeśli dołożymy do tego mistrzowskie kreacje Moniki Bellucci (Kleopatra), Gérarda Depardieu (Obeliks), Christiana Claviera (Asteriks) i Jamela Debbouzea (Numernabis – architekt realizujący odważną wizję Kleopatry) – udany przepis na filmową adaptację kultowego komiksu mamy zagwarantowany.
MITYCZNE SEANSE / Do kina czy do galerii?
Koniec z dylematem. W Muzeum Narodowym w Warszawie wybór może być tylko jeden: do kina i do galerii – oczywiście do Galerii Sztuki Starożytnej w jej nowej odsłonie. Za sprawą pokazów filmowych poszerzamy kontekst wystawy, zabierając Was w podróż m.in. do antycznego Egiptu i Rzymu. Obok arcydzieł zaliczanych do klasyki, zobaczymy również obrazy związane z dzisiejszą popkulturą. Chcemy Was zaskoczyć, sprowokować i zaprosić do nieoczywistych rozmów o starożytności, która fascynowała zarówno największych artystów filmu, jak i szerokie, żądne wrażeń rzesze współczesnych konsumentów kina. W nowej Galerii Sztuki Starożytnej pokazujemy Wam bezcenne dzieła, w kinie chcemy poszerzać Waszą wyobraźnię.