Ten spektakl to świetna lekcja dla Małych i Dużych – uczy egalitaryzmu, empatii, odpowiedzialności za naturę i żywe stworzenia, a nadto – jest uroczy, estetyczny, zabawny i pobudza wyobraźnię! To właśnie „Mity przyleskie” – przedstawienie zrealizowane pod koniec ubiegłego roku przez grupę teatralną Nowi w Nowym im. W. Deneki, czyli uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” działającego w ramach Stowarzyszenia Na Tak.
Jest to trzeci spektakl przygotowany przez tę grupę pod opieką Ewy Szumskiej w ramach zamkowego Teatru powszechnego. Szumska ze swoimi aktorami wcielili się w role antropologów kultury, by zgłębić sekret początku Wszystkiego.
„Sięgnęliśmy po Tajemnice początku – mity o stworzeniu świata Anny Onichimowskiej. Zachwyceni pięknem opowieści różnych kultur, wybraliśmy mit Na Górze i Na Dole spisany na Wybrzeżu Kości Słoniowej przez kongijskiego poetę Tchicayę U Tam’si po to, by opowiedzieć własny, przyleski mit” – opowiada reżyserka.
Zajęcia teatralne w „Przylesiu” prowadzi od 2006 roku terapeutka Hanna Rynowiecka. Są one jednym ze sposobów oddziaływania na stan świadomości uczestników – poprzez stwarzanie możliwości wchodzenia w różnorodne role (często niedostępne w ich życiu codziennym) i tym samym ćwiczenie niepoznanego dotychczas repertuaru zachowań i gestów. Grupę tworzy około 10 osób, które wspólnie pracują nad przygotowaniem spektaklu teatralnego. Od 2016r. grupa współpracuje z Centrum Kultury ZAMEK, przygotowując kolejne spektakle w ramach projektu Teatr powszechny pod okiem Ewy Szumskiej, aktorki poznańskiego Teatru Polskiego, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu.
„Mity przyleskie” – spektakl dla dzieci (6+) i dla dorosłych
reż. Ewa Szumska, Grupa Teatralna Nowi w Nowym im. W. Deneki
Spektakl tłumaczony na język migowy.
Tłumacz: Eunika Lech (Towarzystwo Osób Niesłyszących TON)
Reżyseria: Ewa Szumska
Współpraca reżyserska: Hanna Rynowiecka
Światło, projekcje: Mariusz Adamski
Adaptacja tekstu: Ewa Szumska
Animacje: Rita Kaźmierczak, Jerzy Kaźmierczak
Opracowanie muzyczne: Adam Brzozowski, Wiesław Janicki
Maski: Karolina Szymkowiak
Obsada: Lidia Piskorska, Mariusz Józefiak, Mariusz Sztuba, Daniel Laskowski, Jarosław Kubiak, Piotr Roszak, Arkadiusz Żmijewski
Produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (premiera: listopad 2018 r.)
Spektakl zrealizowany i prezentowany w ramach Teatru powszechnego – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016 r., złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.