☰ menu

Miś Uszatek zaprasza do Rogowa

niedz.
15.07.2012

15 lipca 2012 / niedziela / 17.00

ROGÓW – Arboretum SGGW, ul. Leśna 1

Miś Uszatek zaprasza – koncert familijny z interakcją

Wykonawcy: Grzegorz Wierus – dyrygent, kierownictwo artystyczne, dzieci z Miasta Brzezin – śpiew, Orkiestra Kameralna Filharmonii Łódzkiej

W programie: muzyka ze znanych bajek i dobranocek (m.in. produkowanych przez łódzkie studio filmowe „Se-ma-for”); muzyka Piotra Hertla (Miś Uszatek, Trzy misie, Plastusiowy pamiętnik), Waldemara Kazaneckiego (Bolek i Lolek), Piotra Marczewskiego (Przygody kota Filemona) oraz Zenona Kowalowskiego (Muzyczne wędrówki z Reksiem)

Koncert w Rogowie to jedno z 25 spotkań w ramach tegorocznego Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".

„Na dobranoc – dobry wieczór
 miś pluszowy śpiewa Wam.
 Mówią o mnie Miś Uszatek,
 bo klapnięte uszko mam."

Któż z nas z sentymentem nie wspomina dziś dawnych dobranocek? W dzieciństwie, czasie beztroski, radości, kiedy jedynym problemem było trudne zadanie z matematyki lub padający na dworze, utrudniający zabawę deszcz, każdemu towarzyszyły postacie z bajek. Podczas koncertu familijnego w rogowskim Arboretum, dzięki Orkiestrze Kameralnej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Grzegorza Wierusa, przypomnimy sobie melodie z najsłynniejszych produkcji dla dzieci.

Jak można się domyślać po samym tytule koncertu – jedną z nich będzie „Miś Uszatek". Produkcję tej chętnie przywoływanej dziś bajki Studio Małych Form Filmowych „Se-Ma-For" w Łodzi rozpoczęło w 1975 r. Głównemu bohaterowi głosu użyczył wówczas polski aktor Mieczysław Czechowicz. Miś Uszatek przez długie lata był wiernym towarzyszem dzieci, które chętnie się z nim identyfikowały. Nie można było odmówić mu sympatii – był przyjacielski, cierpliwy, uprzejmy i wyrozumiały. Niezwykli byli również jego towarzysze: najlepszy przyjaciel – roztrzepany, impulsywny i zapominalski Zajączek, przyjacielski, choć czasami egoistyczny Prosiaczek (często powtarzający swoje ulubione zdanie: „ma się rozumieć"), dwa nieustannie wpadające w tarapaty króliczki-bliźniaki oraz roztropny i odpowiedzialny pies Kruczek. Ponieważ popularność napędzała produkcję, do 1987 r. powstały 104 odcinki serialu, stanowiące materiał na pełne dwa lata cotygodniowej emisji dobranocki. O wyjątkowości tej bajki może świadczyć fakt, że stała się ona najlepiej sprzedającym się za granicą produktem Telewizji Polskiej. W Słowenii i Finlandii licencja na emisję serialu odnawiana jest systematycznie co dwa lata, co oznacza, że serial jest stale obecny w tamtejszych stacjach telewizyjnych. I wcale nie szkodzi, że w obcych językach imię Uszatka brzmi inaczej – fiński nazywa się „Nalle Luppakorva", holenderski „Teddy Hangoor", japoński „Oyasumi Kuma-chan", a węgierski „Füles Mackó" – to przecież ciągle ten sam sympatyczny miś!

Chociaż bajka wzniosła się swego czasu w Polsce na szczyty popularności, to jednak w 1987 r. w rankingu filmów animowanych zajęła… drugie miejsce. Prym misiowi odebrali wówczas Bolesław i Karol, czyli tytułowi bohaterowie bajki „Bolek i Lolek". Pod względem samej produkcji – tu również niestety pokonali misia – nagrano 150 odcinków animowanego serialu oraz dwa filmy pełnometrażowe pod tym samym tytułem. I choć bajką zachwycały się głównie dzieci, to jednak upamiętnić ją postanowili również dorośli. Imionami bohaterów nazwano kalkulatory produkowane przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne „Elwro", w Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim i Zielonej Górze od ich imion nazwano ulice, a w Bielsku Białej, 19 maja ubiegłego roku, odsłonięto pomnik Bolka i Lolka.

Któż nie pamięta dziś charakterystycznej melodii, która pojawiała się, gdy Miś Uszatek mówił swoją słynną kwestię: „Dobranoc dzieci"? Czy można zapomnieć skoczną muzykę rozpoczynającą każdy odcinek „Bolka i Lolka"? Już wkrótce się o tym przekonamy. Podczas koncertu zabrzmi m.in. muzyka Piotra Hertla („Miś Uszatek", „Trzy misie", „Plastusiowy pamiętnik"), Waldemara Kazaneckiego („Bolek i Lolek"), Zenona Kowalowskiego („Muzyczne wędrówki z Reksiem"), Piotra Marczewskiego („Przygody kota Filemona") oraz Andrzeja Korzyńskiego („Akademia Pana Kleksa"). 

Leśny Zakład Doświadczalny SGGW
Arboretum

ul. Leśna 1
95-063 Rogów
tel/fax: (+48 46) 874 81 36
(czynny w godzinach pracy Arboretum)
e-mail: arbor@wp.pl, arboretum@sggw.pl
http://www.arboretum.sggw.pl/

http://www.kolorypolski.pl/ 

Exit mobile version