Rodzice Mikołaja, Teofan i Nonna, zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licje. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym.
Jak głosi legenda, dary podsuwał anonimowo, stąd wywodzi się tradycja podkładania prezentów pod poduszkę. Jako kapłan udał się w pielgrzymkę do Ziemi Świętej, chciał tam pozostać jako pustelnik. Dostał jednak polecenie powrotu w rodzinne strony. W międzyczasie w Myrach (obecnie Demre), stolicy prowincji, po śmierci arcybiskupa Jana, postanowiono, że nowym biskupem zostanie ten, kto nazajutrz jako pierwszy wejdzie do świątyni. Święty Mikołaj nic nie wiedział o podjętych decyzjach, ponieważ dopiero w nocy dotarł do miasta. Rano, jak zawsze, na modlitwę poszedł do cerkwi. Był zatem pierwszym człowiekiem, który przestąpił próg świątyni. Wyświęcono go na biskupa Myr.
Mimo piastowania wysokiej godności kapłańskiej pozostał człowiekiem niezwykle skromnym. Jadał raz dziennie, a wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Żył 65 lat. Zmarł 6 grudnia około roku 345.
Obecnie, zwyczaj Mikołajków znacznie odbiega od dawnego pierwowzoru, jest często łączony z baśniową, wywodzącą się z kultury zachodniej, postacią Świętego Mikołaja, przedstawianego jako grubasek, w czerwonym kożuchu, z długą białą brodą, który rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów.
Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami: Mikołajki (Polska), Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania).
Dzień Świętego Mikołaja jest czasem pełnym radości, przede wszystkim dla dzieci, ale i dorośli lubią obdarowywać się tego dnia drobnymi prezentami, więc z tej okazji Muzeum Dobranocek zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania tego szczególnego dnia. Wśród atrakcji warsztaty, projekcje, czy odwiedziny Świętego Mikołaja.
Szczegółowe informacje na plakacie.
06.12, godz. 11.00-18.00