☰ menu

Międzypokoleniowe warsztaty z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadk

wt.
19.01.2016

Na podstawie książki powstał wyjątkowy zeszyt ćwiczeń "Babciu, dziadku opowiedz mi", który stał się inspiracją do realizacji warsztatów. Organizatorzy apelują, aby babcie, dziadkowie oraz wnuki, jeżeli to możliwe, przynieśli zdjęcia z młodości, ponieważ właśnie fotografie z dzieciństwa posłużą jako materiał do wspólnej, sentymentalnej zabawy.

"Banany z cukru pudru" to międzypokoleniowa książka dla dzieci oraz ich dziadków i pradziadków. O dzieciństwie spędzonym w latach 1930-1960. Piękne fotografie, rysunki, fragmenty pamiętników pochodzą z archiwów bohaterów! Prawdziwe historie, wzruszające świadectwa, zaskakujące anegdoty!

Podczas prac nad książką udało nam się „obudzić" wiele starszych osób, zapraszając do spotkania i wspominania. Naszym projektem łączymy pokolenia, pokazując, że babcie i dziadkowie też byli dziećmi, że babcia łapała żaby a dziadek wchodził na drzewa.

Jest to projekt społeczny, kulturalny, historyczny, międzypokoleniowy, wyjątkowy. Tę książkę napisały dzieci: Wiesia, Xawera, Biruta, Nikodem, Kazik i inni… Najstarsza, Kasia, ma sto lat!

Dorosłe dziś „dzieci", których opowieści złożyły się na tę książkę, wychowywały się tym samym kwartale ulic, kupowały słodycze w tym samym sklepiku, chodziły do tej samej szkoły i na tej samej górce lepiły bałwana. Miały dużo wolności. Opowiadają o chwytanych do słoika traszkach, dziewczyńskich pamiętnikach, rodzinnych świętach i o ówczesnych przysmakach… Każde z nich przytoczyło jeden, dwa epizody ze swojego dzieciństwa. Liczne, kapitalne zdjęcia zdradzają metrykę tych wspomnień.

Przytoczone anegdoty dają współczesnym dzieciom wyobrażenie o innym, odległym dorastaniu babć i dziadków, stanowią historię w małej, efektownej kapsułce. Historię dzielnicy, ale historię kraju po trosze, w mikroskali. Jednocześnie komizm tych opowieści, ich „egzotyka" i wdzięk – są ponad czasem, są esencją wspólnego wszystkim generacjom stanu bycia dzieckiem.

Dobrze zaprojektowana, mądra i ciekawa książka. Kładka przerzucona między generacjami. A jakby tego było mało – świetny przykład dbałości o pamięć, o ciągłość lokalnej tradycji, o tożsamość miejsca.

19 stycznia (wtorek) g. 17:30, wstęp wolny
Babciu, dziadku opowiedz mi! – warsztaty wielopokoleniowe
Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław

 

 

Exit mobile version