☰ menu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Puchalskiego

niedz.
21.06.2015

17-21 czerwca 2015

XVI Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego

Jako prolog festiwalu została już otwarta wystawa główna, „Opowieść o rzekach" zrealizowana w Galerii 87, przy Piotrkowskiej 87. A już jutro nastąpi uroczyste otwarcie wystaw w Łódzkim Domu Kultury, gdzie prezentowane będą między innymi prace mistrza bezkrwawych łowów – Włodzimierza Puchalskiego. Pokazane zostaną też fotografie młodych przyrodników z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, której również patronuje Włodzimierz Puchalski, a gdzie także w środę (17.06) rozpoczną się warsztaty edukacji ekologicznej. 

Jutro wieczorem uroczyste otwarcie festiwalu w Teatrze Muzycznym. W programie otwarcie wystaw malarstwa i fotografii, projekcje oraz koncerty: grupa Michała Jacaszka zaprezentuje „Katalog ptaków", a zespół Kruszenie Neuronów jako tło do przyrodniczych produkcji WFO wykona autorskie kompozycje inspirowane prezentowanymi filmami.

– A to dopiero początek – podkreśla Katarzyna Madaj-Kozłowska, Dyrektor Festiwalu, Prezes WFO w Łodzi. – Przez pięć dni festiwal zagości w wielu miejscach. Otworzymy kilkanaście wystaw, profesjonalistom zaproponujemy mistrzowskie warsztaty, a początkujących filmowców i fotografów oraz wszystkich miłośników przyrody zaprosimy na prelekcje, wycieczki i spotkania – opowiada.

W programie tradycyjnie znalazły się pokazy specjalne, wystawy fotografii przyrodniczej, wyprawy, tym razem do nadwarciańskich zakątków warsztaty czy konkursy dla dzieci i młodzieży popularyzujące wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii, realizowane przez nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego.
Osią filmowej odsłony festiwalu jest konkurs główny, w którym o Grand Prix powalczy 46 filmów z 11 krajów. Są to krótko- i średniometrażowe obrazy zgodnie z misją festiwalu poświęcone problemom przyrody, ochrony środowiska i koegzystencji człowieka ze światem natury. Wśród nich obrazy filmowców między innymi z Niemiec, Francji, Rosji, Chorwacji, Włoch, Norwegii, Belgii i Czech. Wszystkie filmy będą prezentowane od środy do piątku w kinie ŁDK. W sobotę (20.06) poznamy laureatów, a najlepsze: nagrodzone i wyróżnione filmy będzie można obejrzeć ponownie w czasie niedzielnych pokazów.

Tematyka konkursowych prac jest bardzo zróżnicowana. Filmowcy-przyrodnicy zabiorą publiczność w dalekie podróże w poszukiwaniu rzadkich gatunków zwierząt czy niezwykłych ekosystemów, ale też dużo bliżej: do Kozienieckiego Parku Krajobrazowego, zielonego serca Mazowsza, na wyprawę śladami eko-skarbów pomorskiej przyrody, do żubrów, zimorodka, alczyka i krainy tysiąca bocianów. Propozycje konkursowe będą oceniane przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem profesora Andrzeja Bednarka (PWSFTiT w Łodzi). Nazwiska zwycięzców poznamy w sobotę, w czasie uroczystej gali zakończenia festiwalu w Łódzkim Domu Kultury. Dzień wcześniej, w samo południe, w Muzeum Kinematografii dowiemy się kto wygrał w Konkursie Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego. Dla jeszcze młodszych odbiorców organizatorzy przygotowali pokaz filmu 3D „Polodowcowisko" w kinie ŁDK. Szczegóły programu znaleźć można na stronie www.wfo.com.pl.

W czasie festiwalu nie zabraknie wydarzeń poświęconych patronowi festiwalu. A jest to postać niezwykła. Włodzimierz Puchalski urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia inżynier agronomii, absolwent Politechniki Lwowskiej, wybrał karierę związaną z jego młodzieńczą pasją do fotografowania przyrody. Po sukcesie z 1937 roku, kiedy to zdobył złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie nie rozstawał się praktycznie z aparatem fotograficznym. Podróżował po całym świecie, ale najczęściej fotografował w Polsce. Po wojnie związał się z łódzką WFO. W czasie wieloletniej pracy twórczej zrealizował ponad 60 filmów, nagradzanych na całym świecie. Pionier „bezkrwawych łowów" zmarł w 1979 r. w czasie prac filmowych na Antarktydzie.

Pierwszy festiwal filmów przyrodniczych w Łodzi odbył się w 1980 roku. Jego pomysłodawcą był Maciej Łukowski – filmoznawca, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i przyrodniczych, przez całe zawodowe życie związany z Wytwórnią Filmów Oświatowcy. Łódzki przegląd szybko stał się świętem polskiego filmu przyrodniczego. Pierwszą edycję przeglądu w 1980 roku wygrała Barbara Bartman-Czecz i Janusz Czecz za film "Raport w sprawie bobra".
Przełomowym momentem w historii festiwalu był rok 2003. Wtedy to przyjął on obecną nazwę i formułę. Od tego momentu festiwal ma na celu nie tylko wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodnicze, ale też popularyzację krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży.

Festiwalowe projekcje i spotkania odbywać się będą m.in. w ŁDK, kinach: Charlie i Kinematograf, Ogrodzie Botanicznym w Łodzi, ale też na zamku w Inowłodzu i Muzeum Miasta i rzeki Warty. Festiwalowe wystawy zagoszczą w Galerii Zarzewskiej, Galeri „Olimpijka" Organizatorami są: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie "Film-Przyroda-Kultura", a także Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego.

WARSZTATY, KONKURSY, WYCIECZKI. MŁODZI LUBIĄ PRZYRODĘ

Co dwa lata czerwiec w Łodzi to czas przyrody i rozmów o ekologii. Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych gromadzi filmowców, fotografów, ekologów, ale też coraz liczniej młodzież szkolną. Dzieje się tak za sprawą bogatego programu dla młodzieży, w tym propozycji ZSO nr 7 im. W. Puchalskiego w Łodzi – jednego z organizatorów festiwalu.
– Klucz do sukcesu w edukacji ekologicznej to inspirujący, rozbudzający pasje i wrażliwość młodzieży nauczyciele – mówi Anna Rabiega, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. W. Puchalskiego w Łodzi. – Mistrzowie, których wiedza i doświadczenie wzbudzają szacunek, potrafią oderwać młodych ludzi od ich smartfonów, komputerów i pokazać, że otaczający nas świat przyrody pełny jest fascynujących zjawisk – zapewnia.

Potwierdza to zainteresowanie młodych przyrodników udziałem w konkursach fotograficznych, plastycznych i literackich: w tym roku nadesłano ponad 300 prac ze szkół z Łodzi i regionu: między innymi Radomska, Sieradza, Aleksandrowa Łódzkiego.

Dla młodych pasjonatów przyrody przygotowano też inne propozycje: warsztaty fotograficzne i filmowe, przeglądy przedstawień inspirowanych przyrodą, pogadanki, spotkania, eko-lekcje, a nawet zajęcia informatyczne „Moja czerwona księga gatunków zagrożonych". Zajęcia w ZSO nr 7 już od środy.

– Uczestnicy festiwalowych wydarzeń będą mogli w sobotę spotkać u nas Annę Puchalską, córkę patrona szkoły i festiwalu – zapowiada dyrektor Rabiega. – To niecodzienna możliwość, żeby poznać Włodzimierza Puchalskiego od zupełnie innej, prywatnej strony. Jako tatę, przyjaciela i kompana przyrodniczych wypraw.

Jeśli dodać do tego festiwalowe wystawy prac młodych twórców w ŁDK i Ogrodzie Botanicznym oraz finał Młodzieżowego Konkursu Filmu Przyrodniczego w kinie „Kinematograf" Muzeum Kinematografii, naprawdę jest w czym wybierać. Organizatorzy spodziewają się, że w różnego typu warsztatach udział wezmą setki uczniów ze szkół z Łodzi, Warty, Bełdowa i… Turcji.


"Opowieść o rzekach…" pierwsza wystawa Festiwalu już otwarta

Rzeki – odwieczne arterie Planety Ziemi. Niosą życiodajną wodę, ale też stale i nieubłaganie rzeźbią swoje koryta. „Opowieść o rzekach…" to tytuł tegorocznej wystawy głównej festiwalu, otwartej już w Galerii 87, przy Piotrkowskiej 87 w Łodzi.

Zaprzyjaźnieni z Festiwalem fotografowie przyrody zostali poproszeni o pokazanie zdjęć znad „swoich" rzek. Unikalne zdjęcia krajobrazów, roślin i zwierząt – czasem wymagające od fotografa przebycia nieprzebytych mokradeł, czasem spędzenia niejednej nocy w terenie, a nawet wzbicia się w przestworza – złożyły się na tegoroczną Wystawę Festiwalową. Nie mogło na niej zabraknąć prac Artura Tabora – nieżyjącego już wybitnego fotografa i filmowca, którego zdjęcia znad Bugu i Narwi zmieniły spojrzenie na nadrzeczne relacje ludzi i zwierząt. Prace oglądać można w Galerii 87 w mieszczącej się przy ulicy Piotrkowskiej 87 do 30 czerwca. Natomiast w sobotę 20 czerwca o godzinie 11.00 w Łódzkim Domu Kultury obejrzeć będzie można udźwiękowione pokazy prac zaproszonych fotografów i po raz kolejny spotkać się z nimi osobiście.

Autorzy zdjęć: Adam Adamski, Grzegorz Bobrowicz, Jerzy Dolata, Michał Ludwiczak, Tomasz Ogrodowczyk, Dariusz Sarnowski, Ryszard Sąsiadek, Artur Tabor, Marek Trzeciak, Wojciech Wójcik.

Mistrzowskie warsztaty na Jeziorsku

Wczesny poranek, chłód, cisza i czekanie. Tak rodzą się mistrzowskie zdjęcia przyrody i niecodzienne ujęcia rzadkich gatunków ptaków. Przekonają się o tym ci z następców Włodzimierza Puchalskiego, którzy zdecydują się wziąć udział w mistrzowskich warsztatach filmowych na terenie malowniczego zbiornika Jeziorsko.

Warsztaty w formie wyprawy fotograficznej odbędą się 19 czerwca. Rozpoczną się o g. 5:00 i potrwają do południa, a skierowane są do tych profesjonalnych twórców, którzy pragną wzbogacić swój warsztat filmowca-przyrodnika o umiejętność fotografowania ptaków wodno-błotnych.

– Nieczęsto pojawia się możliwość podglądania przy pracy trzech tak doświadczonych fotografów-przyrodników jak Michał Ludwiczak, Ryszard Sąsiadek oraz Marek Trzeciak – podkreśla Katarzyna Madaj-Kozłowska, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych.

Terenowa wyprawa wymaga przygotowań: przydadzą się wodery lub spodnio-buty, karimata i własny sprzęt: obiektyw minimum 300 mm oraz statyw.

Warsztaty będą miały charakter indywidualnych obserwacji z możliwością realizacji zdjęć fotograficznych i filmowych na terenie zbiornika. Z uwagi na zmienny stan wody, sposób wejścia na teren cofki zostanie ustalony tuż przed warsztatami, jeśli stan wody będzie za wysoki grupa skupi się na obrzeżu zbiornika.

Wejście na teren rezerwatu poprzedzą prelekcje na temat przyrody zbiornika i rezerwatu Jeziorsko i pokazy zdjęć wykonanych na tym terenie. Mistrzowie mają sporo do powiedzenia, bo od kilku lat posiadają corocznie indywidualne zezwolenia na prowadzenie obserwacji oraz dokumentacji przyrody zbiornika i rezerwatu.

Szczegółowy program znajduje się na stronie organizatora.

www.wfo.com.pl

 

Exit mobile version