☰ menu

Miejski Dom Kultury filia nr 2 w Katowicach-Giszowcu,
Plac pod Lipami 1, 1-3
niedziela, 29 września 2013 roku, godzina 16:00
muszla koncertowa (a w razie niepogody sala koncertowa)

Rodzicu!
Przyjdź ze swoim dzieckiem i całą rodziną! Weź ze sobą plastikową bądź szklaną butelkę, aluminiową puszkę, papierową gazetę lub tubę po papierze toaletowym, papierowe pudełko lub inne kartonowe opakowanie. Jeżeli masz w domu coś, co intrygująco ciekawie brzmi, a jest odpadem (np. metalowy garnek) – weź także ze sobą!
Zanim te rzeczy wylądują posegregowane w śmietnikach, damy im jeszcze jedno życie; zostaną instrumentami! Stworzymy orkiestrę i zagramy wspólnie „Marsza Radetzky′ego" Johanna Straussa pod batutą Maciej Koczura i zawodowych muzyków.

UWAGA: prosimy Rodziców o przyniesienie ze sobą instrumentów perkusyjnych (wydających ciekawe brzmienia ), zrobionych ręcznie z odpadów, jak:

● puszki aluminiowe,

●● plastikowe butelki,

●●● szklane butelki,

●●●● papierowe kartony lub papierowe tuby.

Program imprezy plenerowej – 3 Segregacja Dźwięków

niedziela, 29 września 2013 r., godzina 16.00

Miejsce
Muszla koncertowa w parku przy Miejskim Domu Kultury Filia w Katowicach-Giszowicu
adres: Plac pod Lipami 1, Katowice-Giszowiec

(szczegóły dojazdu na stronie: http://www.mdk.katowice.pl/news.php?filia=2&menu=132)

UWAGA: w przypadku złych warunków atmosferycznych impreza odbędzie się w Miejskim Domu Kultury.

Ramowy program
16:00 – rejestracja uczestników + ręczne robienie instrumentów perkusyjnych z odpadów + podział na ekologiczne sekcje;

16:15 – zajęcia muzyczne i konkursy, w tym:
1) zabawy muzyczne dyrygenta i muzyków z ekologiczną orkiestrą złożoną z sekcji:
● papierowej dętej (tuby papierowe, etc.),
● papierowej perkusyjnej (tekturowe pudełka, etc.),
● metalowej (aluminiowe puszki, etc.),
● szklanej (słoiki, butelki, etc.),
● plastikowej (butelki PET, etc.), pod nadzorem instruktorów muzyki;
2) próby wspólnego wykonania „Marsza Radetzky′ego" Johanna Straussa;
3) rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród:
konkurs 1: na najliczniej reprezentowaną rodzinę,
konkurs 2: na najmłodszego uczestnika imprezy,
konkurs 3: na najbardziej efektowny (zwracający uwagę) instrument.

17:00 – wspólne wykonanie utworu „Marsz Radetzky′ego" Johanna Straussa;

17:10 – segregacja instrumentów zrobionych z odpadów do oznakowanych kontenerów;

17:15 – zakończenie imprezy i wręczenie dyplomów uczestnictwa.
UWAGA: czasy orientacyjne (w zależności od ilości osób oraz warunków atmosferycznych).
wykonawcy / artyści
kierownik artystyczny projektu:
Maciej Koczur – dyrygent

sekcja melodyczna:
Rafał Kos – saksofon altowy
Michał Hańderek – saksofon altowy
Jacek Owsianka – saksofon tenorowy
Kamil Kosętka – saksofon barytonowy

sekcja rytmiczna:
Bartłomiej Królikowski – perkusja
dodatkowe uwagi
Prosimy o przyniesienie ze sobą instrumentów ręcznie zrobionych z odpadów – z puszki metalowej (aluminiowej), butelki plastikowej lub szklanej, kartonu, etc., na których to instrumentach wspólnie z dyrygentem i członkami orkiestry wykonamy utwór
„Marsz Radetzky′ego" Johanna Straussa.
„Segregacja Dźwięków" – założenia:
DŹWIĘKÓW
Uświetnienie Międzynarodowego Dnia Muzyki w formie plenerowego wydarzenia poprzez wezwanie dzieci i rodziców do spontanicznego stawienia się w przestrzeni publicznej miasta Katowice i wyrażenia się muzycznie wspólnie wykonując utwór „Marsz Radetzky′ego" Johanna Straussa.
Promowanie muzyki poprzez zachęcenie całych rodzin – od niemowlaka po seniora –
do zabawy i wspólnego, rodzinnego muzykowania.
Kształtowanie umiejętności tworzenia instrumentów perkusyjnych (zrobionych ręcznie z odpadów).
Umożliwienie dzieciom zagrania w orkiestrze ekologicznej na instrumentach ręcznie zrobionych z odpadów: plastikowych bądź szklanych butelek, metalowych puszek, papierowych pudeł bądź trąbek.
Propagowanie spędzania aktywnie czasu wolnego na świeżym powietrzu razem z rodziną.
Promocja sztuki dyrygenckiej i roli dyrygenta, w tym wskazanie roli dyrygenta w orkiestrze.
SEGREGACJA
Wyrabianie nawyków segregowania śmieci /odpadów/, które są ważnym elementem w kształtowaniu środowiska, wpływają na czystość i wizerunek naszego miasta Katowice. Dlatego od najmłodszych lat należy prowadzić odpowiednią edukację ekologiczną, łączącą zdobywanie wiedzy z zabawą. Aby to należy koniecznie angażować całe rodziny.
Uwrażliwienie mieszkańców Śląska na dbałość o środowisko,
Muzyka „łagodzi obyczaje" i „łączy pokolenia". Dlatego jest świetnym medium (platformą) do kształtowania ekologicznych postaw w formie zabawy. To okazja do integracji i aktywizacji lokalnych społeczności (rodzin oraz instytucji oświatowo-kulturalnych) wokół muzyki oraz istotnego zagadnienia społecznego, jakim jest segregacja odpadów.
Międzynarodowy Dzień Muzyki
Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975. Zainicjowany przez Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.
Fundacja Ziarno Talentu wspólnie z Filharmonią Śląską im. Mikołaja Henryka Góreckiego oraz katowicką Szkołą Muzyczną YAMAHA będzie świętować ten dzień w sposób szczególny, organizując po raz trzeci akcję społeczną „Segregacja Dźwięków". Rok temu w wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 osób.
W tym roku spotykamy się w niedzielę, 29 września br. w dniu wolnym od pracy, abyśmy całymi rodzinami mogli świętować Międzynarodowy Dzień Muzyki. Miejscem spotkania jest muszla koncertowa położona w malowniczym parku, w samym sercu Giszowca.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!