☰ menu

Międzynarodowy Dzień Archeologii, Bytom

Dziń Archeologii Bytom
sob.
15.10.2016

Obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Archeologii (International Archaeology Day) w tym roku po raz pierwszy odbędzie się również w Polsce. 15 października na liczne wydarzenia kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych zapraszają Muzeum Górnośląskie i Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Dzień Archeologii został zainicjowany przez American Institute of Archaeology i każdego roku instytucje, które popularyzują archeologię i dziedzictwo archeologiczne, mogą przyłączyć się do obchodów tego „święta”. Muzeum Górnośląskie i Oddział Górnośląski SNAP jako pierwsze w Polsce znalazły się w międzynarodowym gronie organizatorów.

Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod tytułem Tajemnice średniowiecznych grodzisk (Mysteries of medieval strongholds and mottes). Grodziska, czyli pozostałości średniowiecznych grodów obronnych oraz tzw. gródków stożkowatych (wznoszonych na kopcach rezydencji rycerskich), są typem stanowisk archeologicznych o własnej formie krajobrazowej. Pozostałości wałów i innych elementów systemów obronnych są do dziś dobrze widoczne w terenie. Najbliższe tego typu stanowisko znajduje się na Wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu, zwanym popularnie Małgorzatką.

O tym, w jaki sposób prowadzi się wykopaliska i badania nieinwazyjne na grodziskach, czym są gródki stożkowate i jaka jest ich geneza, opowiedzą w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Archeologii zaproszeni archeolodzy.

Dzieci (i nie tylko) będą mogły wziąć udział w warsztatach garncarskich – wszak to fragmenty stłuczonych naczyń są najczęściej odkrywanymi przez archeologów zabytkami. Poznają elementy tkactwa, zielarstwa, budowania siedziby rycerskiej i trochę specjalistycznego języka angielskiego – Archaeological English Memo.

Jeśli dopisze pogoda, odbędzie się wycieczka na Małgorzatkę, której przewodniczyć będą – jakżeby inaczej – archeolodzy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa prezentująca najciekawsze zabytki z górnośląskich grodzisk, m.in. Bytomia – Wzgórza św. Małgorzaty, Woźnik i Kochłowic.

 

Data: 15 października 2016 (sobota), godz. 12.00–18.00

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji

Organizatorzy: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich

Wstęp wolny

Program Międzynarodowego Dnia Archeologii/International Archaeology Day w Muzeum Górnośląskim

Tajemnice średniowiecznych grodzisk/Mysteries of medieval strongholds and mottes

  • Blok warsztatowy nie tylko dla najmłodszych

godz. 12.00–15.00

Zbuduj sobie siedzibę rycerską

Archaeological English for Kids

Garncarstwo

Tkactwo

Zielarstwo

  • Wycieczka na Małgorzatkę z przewodnikiem (D. Podyma/B. Badura/M. Paternoga)

godz. 14.00–15.30; zbiórka o 14.00 przed kościołem na Małgorzatce.

Uwaga: w przypadku bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. ulewny deszcz bądź opady śniegu), wycieczka nie odbędzie się.

  • Blok prelekcyjny

godz. 15.30–18.00

  1. Badura/D. Podyma, Archiwalne znaleziska ze Wzgórza św. Małgorzaty
  2. Paternoga, Najnowsze wykopaliska archeologiczne na Małgorzatce
  3. Dr J. Pierzak ,Średniowieczne gródki stożkowate – rys historyczny
  4. Kawka, Gdzie mieszkali górnośląscy rycerze? Przykład Woźnik i Starych Tarnowic
  5. Zdaniewicz, Badania pozostałości późnośredniowiecznych wież mieszkalnych na Śląsku, czyli o pracy archeologa od kuchni

Na zdjęciu: Makieta wczesnośredniowiecznego grodu, fot. Beata Badura

Exit mobile version