☰ menu

Mieczysława Ziomka bliższe i dalsze podróże opisane akwarelą – Toruń

czw.-niedz.
17.10-01.12.2013

Muzeum Podróżników im. Tony′ego Halika
Wernisaż wystawy: 17 października, godz. 17.00
Wystawa czynna: 18 października – 1 grudnia
Aranżacja plastyczna: prof. Marek Szary
Opiekun MOT: Magdalena Nierzwicka

„Na wystawie prezentuję ponad czterdzieści akwarel. Jest to przekrój mojej twórczości od lat 70-tych XX w. do 2012 roku. Akwarelą malowałem od zawsze, równolegle z malarstwem olejnym. Ta trudna technika malarska wciągnęła mnie bardzo i nauczyła podejmowania szybkiej decyzji. Zaczęła również inspirować mnie w malarstwie olejnym i pomagać w odszukiwaniu w sobie najczęstszych uczuć i emocji. Podróżując mam zawsze w swoim plecaku akwarele i szkicowniki. Z niektórych szkiców realizuję również obrazy olejne w pracowni i tak akwarela pomaga mi w pogłębianiu i w poszerzaniu mojego widzenia malarstwa. Od lat dwudziestu organizuję plenery akwarelowe, ponadprogramowe dla moich studentów, aby ich również zainspirować do malowania tą ciekawą techniką".

Prof. Mieczysław Ziomek

O artyście
Mieczysław Ziomek w latach 1964-1969 studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, które ukończył dyplomem z wyróżnieniem w pracowni profesora Stanisława Borysowskiego. W 1969 roku podjął pracę dydaktyczną na macierzystym uniwersytecie. W latach 1985-1987 i 1996-1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych. Obecnie pracuje jako profesor zwyczajny w Zakładzie Malarstwa WSP UMK.
Profesor Mieczysław Ziomek tworzy stylizowane malarstwo olejne, a także realistyczne pejzaże z licznych podróży. Uprawia także akwarelę i rysunek. Artysta brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Zorganizował czterdzieści dwie wystawy indywidualne w kraju ( m.in. Galeria Sztuki w Warszawie BWA Toruń, BWA Włocławek, BWA Szczecin, Galeria EL w Elblągu, BWA Tarnów, BWA Krosno, BWA Przemyśl, Państwowa Galeria Sztuki "Wozownia" w Toruniu), jak i za granicą (m. in. Galeria Uniwersytecka w Greifswaldzie, Galerie "Perspektive" Wilhelmshaven, Galerie Loke Gram, Dania, Gallery POSK in London, Galeria Hotel Laurus, Florencja). Jego prace uczestniczyły w sześćdziesięciu wystawach zbiorowych, w tym środowiskowych (Wystawa malarstwa toruńskiego Okręgu ZPAP, BWA Toruń, Plastyka Toruńska 1945-1975", Muzeum Okręgowe w Toruniu, Wystawa z okazji XXXV-lecia UMK, Muzeum Okręgowe w Toruniu i in.), ponadto jako członka Grupy Toruńskiej (25 Jubileuszowa Wystawa Grupy Toruńskiej, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Wystawa Grupy Toruńskiej w Państwowej Galerii Sztuki i Ośrodku Edukacji Plastycznej "Dyptyk" w Toruniu, Malarstwo Metafora Metafizyka, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Piła, Cieszyn, Świnoujście i in.). Pośród ważniejszych wystaw ogólnopolskich wymienić można udział w Ogólnopolskim Salonie Plastyki, BWA w Radomiu, w Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki "Tumult toruński Sztuka poza centrum", Muzeum Okręgowe w Toruniu, w Ogólnopolskich jesiennych Konfrontacjach", BWA w Rzeszowie. Natomiast wśród zagranicznych ekspozycji prace profesora Ziomka zagościły m. in. na Wystawie malarstwa toruńskiego Okręgu ZPAP w Muzeum w Landskronie (Szwecja), na Wystawie Plastyki Toruńskiej w Dreźnie, „Kształcenie artystyczne w Wilnie i jego tradycje" w Muzeum w Wilnie, czy na „Wystawie malarstwa w ramach kultury plastyki polskiej" w Galerii Kunst Uitleem w Leidzie (Holandia).

Profesor Mieczysław Ziomek za swą wieloletnią pracę twórczą uzyskał liczne prestiżowe nagrody, wyróżnienia oraz odznaczenia, w tym Medal Komisji Narodowej w 2006 roku i Medal Thorunium, nadany przez Prezydenta Miasta Torunia w 2010 roku.

oprac. Magdalena Nierzwicka

Exit mobile version