☰ menu

21-24. pażdziernika 2010
Manufaktura

Miasto głuchych

Jest to przedsięwzięcie towarzyszące drugiej edycji Przeglądu Edukacyjnego „4 kroki", organizowanego przez Oddział Łódzki Polskiego Związku Głuchych, a które rozpoczną się w najbliższą środę w Manufakturze. Miasto Głuchych ma pokazać uczestnikom gry, w sposób bezpośredni, z jakimi problemami spotykają się na co dzień osoby głuche.

Gra toczyć się będzie na terenie całej Manufaktury. Po przystąpieniu do gry uczestnicy dostaną Kartę Podróży, na której animatorzy będą pieczęciami oznaczać postępy w grze. W Karcie Podróży poza danymi uczestnika będą opisane zadania, które trzeba będzie wykonać podczas pobytu w Mieście Głuchych oraz plan z legendą.

Zadania, które staną przed uczestnikami to będą zwyczajne codzienne czynności: wizyta w urzędzie, kinie, sklepie spożywczym, u lekarza. Uczestnicy wykonując te prozaiczne czynności znajdą się w sytuacji analogicznej w jakiej na co dzień znajdują się osoby głuchonieme ze względu na to, że wszystkie miejsca w grze będą obsługiwane przez osoby głuche. Uczestnicy gry aby zrealizować zadania będą musieli przezwyciężać bariery komunikacyjne dokładnie takie, jakie są codziennym udziałem osób głuchych w świecie osób słyszących.

Na przykład – zwyczajna rozmowa w kawiarni. Czy będzie możliwa, gdy gracze założą specjalne słuchawki redukujące całkowicie dźwięki dochodzące z zewnątrz, w zakresie 95%?

Do ukończenia gry uczestnicy będą musieli wykonać około 10 zadań. Wszyscy, którzy wykonają zadania otrzymają gadżet (koszulkę, długopis, smycz etc) potwierdzający pobyt w Mieście Głuchych. Uczestnicy, którzy najlepiej i najszybciej wykonają zadania w Mieście Głuchych dostaną nagrody rzeczowe.

Przegląd Edukacyjny „4 kroki" to impreza organizowana po raz drugi. Pierwsza edycja odbyła się w 2009 r. Do udziału w przeglądzie zaproszone są wszystkie ośrodki szkolno-wychowawcze dla głuchych z całej Polski. Jest to jedyne w Polsce miejsce, w którym prezentowana jest całkowita oferta edukacyjna skierowana dla głuchych. W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 750 uczestników.

Przegląd jest przedsięwzięciem niekomercyjnym. Jego głównym celem jest podniesienie jakości edukacji głuchych w Polsce. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i PFRON w ramach projektu „4 kroki – wsparcie osób niesłyszących na rynku pracy II".

Organizatorem jest Oddział Łódzki Polskiego Związku Głuchych.

Zobacz 4 kroki na Facebooku.