☰ menu

Mecz bez granic: Etnoliga i przyjaciele. Z dedykacją dla dzieci w drodze!

Mecz bez granic: Etnoliga i przyjaciele. Z dedykacją dla dzieci w drodze!
niedz.
15.12.2024
Polityka migracyjna wzbudza wiele emocji. Jak znaleźć dla nich zdrowe ujście? Fundacja dla Wolności zaprasza na Mecz Bez Granic: Etnoliga i Przyjaciele, wyjątkowe wydarzenie, w którym na boisku spotkają się osoby z doświadczeniem uchodźczym i migranckim oraz znane postacie ze świata polityki, mediów i kultury. Mecz będzie komentował na żywo Tomasz Zimoch, poseł na Sejm, prawnik i dziennikarz sportowy.

Wydarzenie ma na celu promocję integracji poprzez sport i gry do symbolicznej wspólnej bramki! W trakcie meczu odbędzie charytatywna zbiórka na rzecz dzieci w drodze. Fundacja w ramach projektu Przystanek Świetlica regularnie wspiera najmłodszych mieszkańców podwarszawskich ośrodków dla uchodźców w Linie i w Podkowie Leśnej-Dębaku.
Iza Orłów, Fundacja dla Wolności: Wszystkie nasze dzieci mają za sobą traumę migracji, często wojny. Los rzucił je do ośrodków w byłych bazach wojskowych, w środku lasu. Żyją w nieustającej niepewności o przyszłość. Przystanek Świetlica to miejsce, w którym mogą znowu choć przez chwilę poczuć się dziećmi, bawić się, uczyć rozmawiać o sobie i nowym świecie, który je otacza.
W charytatywnym meczu obok reprezentacji Etnoligi − prawdopodobnie jednej z najbardziej otwartych na różnorodność lig piłki nożnej w Europie − udział wezmą:
● KAROLINA CZARNECKA − aktorka, wokalistka, performerka (Pożar w Burdelu, Żelazne Waginy). Rozgłos przyniosła jej interpretacja utworu Hera, Koka, Hasz, LSD.
● KAMIL DĄBROWA − dziennikarz radiowy i telewizyjny. Od 2018 roku rzecznik prasowy prezydenta m.st. Warszawy.
● MACIEJ KONIECZNY – poseł na Sejm, kulturoznawca, działacz społeczny, współzałożyciel Partii Razem.
● JAN MENCWEL − radny Warszawy, działacz społeczny, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, autor m.in. książki Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta.
● SZYMON PIEGZA − redaktor, dziennikarz (Onet.pl, Newsweek Polska) oraz autor krótkometrażowych filmów i reportaży.
● PRZEMYSŁAW POZOWSKI − dziennikarz i prezenter sportowy (TOK FM). Współautor książki Stolik dla dwojga. Włoskie miasta i miasteczka.
● ADAM ROBIŃSKI – dziennikarz i pisarz (Hajstry. Krajobraz bocznych dróg; Puszcza domowa. Co kryje Kampinos).
● KINGA SABAK − wicenaczelna tygodnika Mint Magazin i autorka powieści Trochę z zimna, trochę z radości.
● FILIP SPRINGER − reportażysta i fotoreporter, autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Dyrektor programowy Instytutu Reportażu.
● WITOLD SZABŁOWSKI − pisarz i reportażysta. Wyróżniony m.in. w konkursie Amnesty International dla twórców najlepszych tekstów dotyczących praw człowieka oraz Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego.
● MAREK TEJCHMAN − dziennikarz radiowy i telewizyjny, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej.

W Etnolidze (projekt roku 2020 wg UEFA) od 20 lat grają osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa oraz polscy sympatycy piłki nożnej. Nie ma tutaj drużyn narodowych, kobiety i mężczyźni grają razem. W tym sezonie w projekcie uczestniczy ponad 700 osób z prawie 80 krajów, w tym 122 kobiety.
Krzysztof Jarymowicz, prezes Fundacji dla Wolności: W Etnolidze mamy prawie cały świat na boisku. Dzieli nas wiek, płeć, religia, status społeczny, a łączy miłość do piłki nożnej. Aktywność fizyczna to jedno z najbardziej niedocenionych narzędzi zmiany społecznej. Sport daje poczucie przynależności. Wspólna pasja i uniwersalne zasady gry w naturalny sposób łączą się z edukacją i pozwalają przełamywać uprzedzenia. Chcemy stworzyć w Warszawie wzorcowe centrum integracji cudzoziemców z boiskiem do gry w piłkę nożną, placem zabaw i innymi możliwościami aktywnego spędzania wolnego czasu.

Na MECZ BEZ GRANIC: ETNOLIGA I PRZYJACIELE zapraszamy dużych i małych fanów piłki nożnej oraz wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć migracje i budować różnorodne społeczeństwo. Podczas imprezy będzie można skosztować potraw Słusznej Strawy i kupić jedyne w swoim rodzaju upominki przygotowane przez Klub Kobiet na Uchodźstwie z Dębaka.

15.12 (niedz.), 16.00-18.00, Hala Sportowa OSiR Ochota, ul. Nowowiejska 37B. Wstęp wolny.

Exit mobile version