☰ menu

Matematyka w Trójmieście

niedz.
14.03.2010
Popularne przybliżenie liczby π zapisane wg standardów zachodnich, czyli z kropką dziesiętną zamiast przecinka – 3.14, wygląda jak amerykański sposób zapisu daty 14. marca (3.14). Dlatego właśnie święto liczby Pi obchodzi się w dniu 14. marca. Pomysł narodził się w 1988 roku, w Exploratorium w San Francisco. W Centrum Hewelianum święto liczby Pi obchodzimy już po raz drugi.
W tegorocznym programie imprezy zaplanowaliśmy m.in..:

* warsztaty w wyznaczaniu wartości liczby π,
* wykład popularnonaukowy „Pi razy drzwi, czyli niezwykła historia liczby π",
* konkurs dla zwiedzających wystawę „Energia, Niebo i Słońce" – poszukiwanie ukrytych na terenie ekspozycji symboli „π",
* zabawy dla dzieci: rebusy-malowanki zawierające liczbę π.

Z okazji święta liczby Pi wszystkie osoby, które w imieniu posiadają literki „pi" (np. Piotr lub Olimpia) – co zostanie potwierdzone stosownym dokumentem – będą mogły wejść na wystawę oraz uczestniczyć w świątecznym programie bezpłatnie. Dla pozostałych osób przygotowaliśmy bilet promocyjny w cenie 3 zł.

Wykład „Pi razy drzwi, czyli niezwykła historia liczby π" poświęcony będzie historii liczby π oraz jej obecnym zastosowaniom (również tym poza naukowym). Poznamy historię liczby π: jej „odkrycie", czyli pierwsze obserwacje ukazujące, że stosunek obwodu koła do jego średnicy ma stała wartość, następnie poszukiwanie coraz dokładniejszej wartości. Słuchacze będą mogli dowiedzieć się, gdzie stosuje się liczbę π oraz jaki ma ona wpływ na kulturę. Wykład odbędzie się w dwóch turach, o godz. 13.00 i 15.00.

Z kolei osoby, które wezmą udział w warsztatach wyznaczania wartości liczby π otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Zapraszamy do wspólnej zabawy z magiczną liczbą Pi!

Miejsce: Kaponiera Południowa, wystawa "Energia, Niebo i Słońce"

Termin: 14 marca, 10.00 -17.00
Czym jest liczba pi?

Liczba pi (π) jest to stosunek długości obwodu koła (okręgu) do jego średnicy. Jej wartość, to w przybliżeniu 3,14. Jest to liczba niewymierna (to znaczy, że nie da się jej wyrazić w postaci ułamka zwykłego). Liczba ta występuje w wielu wzorach zarówno matematycznych, jak i fizycznych.

Exit mobile version