☰ menu

Manufaktura zaprasza w czasie lata!

niedz.
31.07.2011

23.07. – 31.07.11

Viva Flamenco zawładnie Manufakturą

Festiwal odbywa się tradycyjnie w ostatniej dekadzie lipca, kiedy pogoda jest najbardziej zbliżona do hiszpańskiej. Na jego różnorodność składa się wiele koncertów flamenco, plenerowych fiest hiszpańskich, edukacyjnych warsztatów tańca, śpiewu i gry na gitarze oraz wystaw i wernisaży, wieczorów poetyckich i promocji książek, pokazów mody, filmów i pokazów multimedialnych.

Festiwal potrwa od 22 do 31 lipca. Wiele z festiwalowych wydarzeń będzie mieć miejsce w Manufakturze.

Już pierwszego dnia Viva Flamenco (22.07)  będzie można wybrać się do restauracji The Mexican na rynku Manufaktury, żeby podziwiać wystawę „Z łezką w oku". Fotografie nawiązujące do kultury hiszpańskojęzycznej będzie można oglądać do 31 lipca.

W sobotę natomiast rozpocznie się weekend z kulturą hiszpańską w Empiku w Manufakturze. Pierwszym jego elementem będzie spotkanie w Klubie Podróżnika. Hasło przewodnie –  „España". Główną jego częścią będzie prezentacja multimedialna z podróży Darii Solar po różnych regionach Hiszpanii. Początek godzina 11:00. Wstęp wolny.

W niedzielę o 14:00 i 16:00 w Empiku z czytelnikami spotka się Urszula Żebrowska-Kacprzak, autorka książki „Flamenco na polskiej scenie". Jest to pierwsza literacka publikacja tej znanej polskiej tancerki flamenco. Książka jest połączeniem podręcznika, poradnika i zbioru wspomnień oraz ciekawych obserwacji dotyczących flamenco – wszystko, co może być potrzebne początkującemu i bardziej zaawansowanemu tancerzowi flamenco w Polsce.

Także w niedzielę Empik zaprasza na godzinę 15:30 na koncert Zespołu „Philomelos". Wstęp wolny, a gorąca latynoska atmosfera zapewniona.

Duch Viva Flamenco opanuje też Muzeum Fabryki w Manufakturze. W sobotę (23:07), o godzinie 12:00 rozpoczną się tam warsztaty dla najmłodszych „Tajemnice wachlarza hiszpańskiego". Uczestnicy warsztatów będą tworzyć własne wachlarze, a następnie je ozdabiać za pomocą różnych aplikacji z tkaniny,  cekinów i koralików. Koszt udziału w warsztatach to 10 zł. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu: (42) 664 92 93.

Będzie też coś dla miłośników malarstwa. W Muzeum Fabryki w niedzielę o g. 17.00 wernisaż wystawy „Patria Flamenco – Ojczyzna Flamenco". Wystawa jest premierową prezentacją  obrazów Darii Solar o tematyce hiszpańskiej, która została specjalnie stworzona na potrzeby Festiwalu. Z jednej strony jest połączeniem retrospektywnego spojrzenia na jubileuszową edycję Festiwalu – prezentuje portrety znakomitych hiszpańskich tancerzy flamenco: Carmen Segura, Vicky Barea, Noelia Sabarea, Juan Polvillo, Jose Nuniez Guerrero, Mateo el Galliti, czyli gwiazd poprzednich edycji festiwalu, z drugiej zaś impresji hiszpańskich – pejzaży inspirowanych podróżami po całej Hiszpanii. Pejzaże przedstawiają Walencję, Sevillę, Saragossę, Madryt, Barcelonę, Malagę, Setenil de las Bodegas i Rondę, które to miejsca urzekły autorkę swoim pięknem. Wystawa jest efektem dwuletniej pracy twórczej autorki i jej dwóch podróży po Hiszpanii i fascynacji kulturą hiszpańskojęzyczną, poznaną podczas 10 lat istnienia Festiwalu. Viva Flamenco wróci jeszcze do Manufaktury na wielki finał 31 lipca.

www.vivaflamenco.pl/
www.manufaktura.com