Przez ostatnie pięć sezonów artystycznych „Mały Lord” przyciągał do teatru przy Lubicz 48 nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Zachwycał i bawił opowiadając o sile dobra i przyjaźni, które mogą zmieniać świat.
„Zrealizowany przez Janusza Szydłowskiego „Mały Lord” jest spektaklem atrakcyjnym muzycznie, aktorsko, inscenizacyjnie, spektaklem, który cudownie bawi i autentycznie wzrusza (…). Właśnie taki musical – dla wszystkich pokoleń, wyzwalający uśmiech i najszczersze wzruszenie, sprawnie przy tym zrealizowany, przywraca wiarę w teatr jako miejsce, gdzie wszystko jest możliwe – w teatr, który ucieka od nielitościwie panującej nam rzeczywistości” – napisał red. Wacław Kurpiński na łamach „Dziennika Polskiego”.
„Mały Lord” to historia jedenastoletniego Cedrica, który z ubogiego domu w Ameryce trafia do angielskiej posiadłości swojego bogatego i zgorzkniałego dziadka – Księcia Dorincourt. Chłopiec niespodziewanie staje się lordem Fauntleroy – przyszłym spadkobiercą wielkiego majątku i Zamku Dorincourt. Ogromna ufność i wiara chłopca w dobroć dziadka ma magiczną moc i sprawia, że samolubny sknera przechodzi głęboką przemianę, powracając do świata dobra i miłości.
Przedstawienie powstało na motywach powieści „Mały Lord Fauntleroy” Frances Hodgson Burnett. Światowa premiera tego musicalu, wyreżyserowanego przez Janusza Szydłowskiego, z muzyką i według libretta Stevena Markwicka, w scenografii i z kostiumami Anny Sekuły, odbyła się w Operze Krakowskiej 12 marca 2011 roku.
Michał Kutnik, solista Opery Krakowskiej, o swojej roli w spektaklu powiedział:
„Do roli Pana Hobbsa mam szczególny sentyment. Poczciwy sklepikarz jest postacią, która łączy świat dorosłych ze światem dzieci, świat bogatych i biednych, uczciwych i tych, dla których pieniądz stanowi najwyższy cel. To właśnie Pan Hobbs wskazuje małemu Cedrikowi, co jest
w życiu najważniejsze. Ponieważ sam posiadam dwójkę dzieci, rozumiem potrzebę przekazywania im na co dzień podstawowych wartości, którymi powinny kierować się w życiu. Niejeden z nas mógłby nauczyć się od Pana Hobbsa, jak żyć skromnie, uczciwie i jak zjednywać sobie przyjaciół.”
W majowych spektaklach wystąpią: Leo Stubbs, Mateusz Kępka (Cedric Errol), Michał Kutnik, Krzysztof Dekański, (Pan Hobbs), Kamila Mędrek-Żurek, Joanna Rakoczy (Mary), Rafał Supiński, Grzegorz Margas (Dick), Władysław Guzik, Sławomir Sośnierz (Pan Havisham), Agnieszka Cząstka (Pani Errol), Andrzej Biegun (Książę Dorincourt), Stanisław Knapik, Jan Migała (Thomas), Marta Bizoń, Bożena Zawiślak-Dolny (Minna), Małgorzata Bielska, Bożena Walczyk-Skrzypczak (Pani Dawson), Marcin Herman (Pastor Mordaunt), Rafał Pawłowski, Andrzej Wartalski (Higgens), Marta Abako, Karin Wiktor-Kałucka (Lady Constantia). Orkiestrę, Chór i Balet Opery Krakowskiej poprowadzi Sebastian Perłowski.