25 listopada (niedziela),
godz. 12.00
Muzeum Kinematografii, Poza Rozkładem,
Wydawnictwo Entliczek
zapraszają na wyjątkowe spotkanie z cyklu:
Czytanki przed ekranem
Gość specjalny: Krystyna Lipka-Sztarbałło
Współtwórczyni docenionej na świecie książki „Dokąd iść? Mapy mówią do nas”
(tekst: Heekyoung Kim, il. K.Lipka-Sztarbałło. Wydawnictwo Entliczek, 2012),
tegoroczna laureatka Medalu Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości
W programie:
• Wyjątkowe spotkanie o słowie, obrazie i o tym, skąd się biorą pomysły na książki
Łódzka premiera polskiej edycji książki „Dokąd iść? Mapy mówią do nas”
• Warsztaty plastyczne z ilustratorką
„Którędy iść? – o poznawaniu tego, co dookoła, odkrywaniu nowego i o emocjach
temu towarzyszących”
• Projekcja filmów animowanych, 42’ Pierwsza wyprawa, Pampalini i Yeti, Wyprawa do lasu, Wielkie zwycięstwo
cena biletu 10 / 12 zł
Więcej o książce „Dokąd iść? Mapy mówią do nas”:
Mapy z patyków i muszelek mieszkańców Oceanii, wykuty w marmurze starożytny plan Rzymu, mapy nieba, plany metra, mapa ludzkiego genomu… Jeszcze zanim powstało pismo, ludzie tworzyli mapy. Każda z nich to unikalny obraz świata widzianego oczami jej twórcy i próba odnalezienia w nim drogi.
Wyjątkowa książka edukacyjna, w której wiedza podana jest z zachwycającą lekkością i prostotą. Poetycki tekst Koreanki Kim Heekyoung i mistrzowskie ilustracje Krystyny Lipki-Sztarbałło zapraszają małych Odkrywców do fascynującej podróży po świecie kartografii, prowokują do refleksji i samodzielnych poszukiwań wiedzy.
Książka "Dokąd iść? Mapy mówią do nas", wielokrotnie nagradzana w Korei, znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek świata w 4. edycji konkursu CJ Picture Book Awards 2011. Edycja niemiecka otrzymała m.in. tytuł Książki Miesiąca przyznawany przez Niemiecką Akademię Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz została nominowana do prestiżowej nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2012.
"Wo geht′s lang" to książka nie tylko dla dziecka. Z szacunkiem traktuje każdego czytelnika. To nie tylko książka edukacyjna – pomoc naukowa dla dziecka, dorosłego. To książka – inspiracja.
Bo tutaj kipi od chęci zadawania pytań, poszukiwania. Tropienia tajemnic, pasji szukania swego sensu i miejsca. A obok tego – szacunek dla różnorodności, dla sposobów postrzegania i tłumaczenia sobie na swój sposób świata.
Świat jako wielka biblioteka. Świat jako labirynt… Mapa kraju, kontynentu, kosmosu. Mapa miasta, muzeum, najbliższej okolicy, własnego DNA. Mapa świata. Mapa myśli. Mapa życia… Co mapy mówią do nas? Co mapy mówią Tobie? http://pozarozkladem.blogspot.com/2011/09/mapy-mowia.html
Czytanki pod ekranem
Mały Kinematograf
Mały Kinematograf to cykl spotkań umożliwiający rodzinom z dziećmi (od lat 3 do 9) aktywne uczestnictwo w kulturze. Łączymy zabawę i różne dziedziny sztuki, oferując spotkania z klasyką animacji, znakomitymi filmami i spektaklami Teatru Telewizji. Odsłaniamy tajniki bajek i planu filmowego. Zapraszamy wyjątkowych gości. „Duża” sztuka jest także dla „Małych”.
Podczas „Czytanek pod ekranem” spotykamy się z mądrymi i pięknymi książkami adresowanymi do dzieci. Są to najnowsze pozycje najlepszych polskich wydawców, którzy podobnie jak my wierzą, że książka może być pierwszym dziełem sztuki, które trafia do rąk dziecka. Dobrze wybrana książka może uwrażliwiać je na piękno, uczyć odczytania znaków kultury i zachęcać do aktywnego w niej uczestnictwa. Na „Czytanki” zaprasza Anna Mrozińska, promotorka kultury dla dzieci, autorka bloga „Poza Rozkładem”.
Zapraszamy na nasze spotkania: czytamy, oglądamy, rozmawiamy i z uwagą słuchamy co dzieci mają nam do powiedzenia. Inspirujemy do twórczego działania, rysujemy, konstruujemy, malujemy, wycinamy, lepimy, a nawet gotujemy! Wszystko po to, aby pomóc dziecku zrozumieć świat, dawać pożywkę jego wyobraźni, a dorosłym pokazać, czym może być kultura dla dzieci. Wszystko w miłej, przyjaznej atmosferze, szanując indywidualność każdego uczestnika.
Miejsce: Muzeum Kinematografii, sala kinowa. Plac Zwycięstwa 1, Łódź.