☰ menu

Malowana Noc

czw.
03.12.2015

Inicjatywa odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. Akcję wspiera również Martyna Wojciechowska, która została ambasadorką „Malowanej Nocy".

„Malowana noc" to jeden z kilkunastu projektów prowadzonych w ramach współpracy Centrum Zdrowia Dziecka z organizacjami pożytku publicznego w szczególnym okresie świąt Bożego Narodzenia. Są to zarówno akcje polegające na przygotowaniu podarunków i przekazaniu ich dzieciom, ale także występy, wspólne śpiewanie kolęd oraz inicjatywy osób prywatnych i samych pracowników szpitala. „Malowana Noc", której pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Art Transfer, stawia natomiast wyraźny akcent na działania edukacyjno-artystyczne.

– Nasze warsztaty to bardzo przemyślana edukacyjnie formuła, której celem jest nie tylko wypełnienie czasu dzieciom na oddziałach klinicznych szpitala, ale również przekazanie wartościowych treści, jakie niosą ze sobą teksty kultury. Czytamy fragmenty książki, dyskutujemy i zapoznajmy dzieci z reprodukcjami dzieł sztuki, aby potem przejść do części praktycznej, czyli zajęć plastycznych – tłumaczy Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Art Transfer.

3 grudnia br. wolontariusze Fundacji Art Transfer przeprowadzą specjalne warsztaty, na które składają się: rozmowa edukacyjna o wybranych dziełach sztuki, lektura fragmentów książki Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów" oraz wykonanie pracy plastycznej związanej z niezwykłymi przygodami Alicji. Dla małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka organizatorzy „Malowanej Nocy" przygotowali także wiele innych atrakcji, m.in. spektakl Teatru 59 min. w reżyserii Jolanty Sikorskiej, fotobudkę do zdjęć polaroidowych oraz pokaz iluzjonisty.

– Akcja „Malowana Noc" wpisała się już na stałe w przedświąteczny kalendarz Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka". Spotkanie z pacjentami, wspólne malowanie i tworzenie oraz występy artystyczne, pozwalają bowiem na przygotowanie się do świąt Bożego Narodzenia dzieciom, które muszą przebywać w tym czasie na oddziałach klinicznych – mówi Joanna Komolka, rzecznik prasowy Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.
– To wyjątkowa akcja, na którą czekają dzieci, ale także ich opiekunowie czy rodzice, ponieważ wspólne tworzenie i spędzenie czasu daje szansę, by choć na chwilę zapomnieć o trudach walki z chorobą – dodaje Joanna Komolka.
Instytut „Pominik – Centrum Zdrowia Dziecka" to kilkanaście klinik i prawie tyle samo oddziałów, poradni i zakładów. Średnio dziennie w każdej z klinik przebywa 40 – 50 pacjentów a poradnie odwiedza kilkaset dzieci dziennie. Szpital przyjmuje pacjentów w trybie ambulatoryjnym; przyjeżdżają tu również dzieci na neurologiczne i ruchowe zabiegi rehabilitacyjne. Dla małych pacjentów najtrudniejszym wyzwaniem jest radzenie sobie z bólem, trudami leczenia oraz koniecznością spędzenia czasu z dala od domu czy najbliższych. Stąd nieocenione są wszelkiego rodzaju zajęcia, które organizują pielęgniarki i pedagodzy szkoły działającej na terenie szpitala, wolontariusze oraz pracownicy organizacji pożytku publicznego.

Tegoroczna edycja „Malowanej Nocy" odbywa się przy wsparciu wielu instytucji, mediów, firm i osób prywatnych. Inicjatywa otrzymała honorowy patronat Prezydenta m.st. Warszawy. Akcję wspiera również wizerunkowo Martyna Wojciechowska. Patronami medialnymi wydarzenia są Rzeczpospolita, Metrocafe.pl, Radio Dla Ciebie, Czasdzieci.pl, Miastodzieci.pl, Qlturka.pl, Przedszkolak.pl, Babyonline.pl, Mamo, to Ja.

Partnerem honorowym „Malowanej Nocy" jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Partnerami wydarzenia są również Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, Teatr 59 min., a także Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu UW, The Canadian School of Warsaw, Szkoła Podstawowa nr 118 im. Przyjaciół Mazowsza oraz sponsorzy: Interface, Motocyklowe Centrum Serwisowe, Druk24h.pl, Papirus Studio, Remote Service Desk, HB Reavis, Gras Savoye, Arc Interiors, oraz agencja Communication Unlimited.

Więcej informacji o akcji charytatywnej „Malowana Noc" na stronach:

Kontakt dla sponsorów:

Ewelina Miłobędzka, koordynator projektu „Malowana Noc"
tel. +48 691-823-101
e-mail: e.milobedzka@arttransfer.pl

Janusz Heller
tel. +48 515-555-832
e-mail: j.heller@arttransfer.pl

O Fundacji Art Transfer:
Fundacja Art Transfer realizuje nowatorskie programy edukacji przez sztukę. Działamy w sposób nieszablonowy, udowadniając w ten sposób, że spędzanie czasu w twórczej atmosferze uczy kreatywnego myślenia, pobudza wyobraźnię i pozwala zrozumieć, że sztuka może dawać dużo więcej niż tylko przyjemność z jej podziwiania.
Współpracujemy z doświadczonymi edukatorami i trenerami, zajęcia są zatem prowadzone na najwyższym poziomie. Organizujemy spotkania dotyczące różnych zagadnień z zakresu sztuki, działań artystycznych, stylu, percepcji estetycznej. Nasze programy kierujemy do wszystkich grup wiekowych – od maluchów do seniorów. W formie „twórczego spotkania ze sztuką" prowadzimy również profesjonalne szkolenia dla biznesu.

Fundacja Art Transfer, ul. Syta 109A / 4A, 02-987 Warszawa,
tel. +48 513 525 045, e-mail: office@arttransfer.pl malowananoc@arttransfer.pl