☰ menu

Majówka w Teatrze Gdynia Główna

01. Majówka w teatrze gdynia główna długi weekend gdynia imprezy
sob.-wt.
30.04-03.05.2016

30 kwietnia – 3 maja 2016

Z wiosenną werwą i entuzjazmem kulturalnie przywitamy majówkę! Nie topimy marzanny, nie topimy smutków a wskrzeszamy marzenia i malujemy emocje. Zapraszamy wszystkich na długi weekend przyjazny teatrowi. Poczujmy teatr przez te cztery dni. Spektakle dla małych i dużych, wesołych i smutnych, tańczących i tych w bezruchu.

Będzie i poważnie i rubasznie, patriotycznie i bez zbędnego patosu, europejsko i lokalnie, tanecznie i w pełnym skupieniu.

 

30 kwietnia godz. 19

EMIGRANTKA

Reżyseria: Tomasz Valldal-Czarnecki, Scenariusz: Szymon Jachimek,

Obsada: Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl

Zamiast spędzić majówkę na morzu i fiordach, norweska tancerka Vilde poleca pejzaż polskiej kultury. Polacy, w całej swej prawdzie, odkrywają przed nią arsenał swoich możliwości. Emigracja wcale nie musi być gorzka, a majówka „żołądkowa”.

1 maja godz. 12

ŚPIĄCA KRÓLEWNA

na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perraulta

adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska

obsada: Luba Zarembińska/ Zofia Nather, Piotr Srebrowski

Książę musi ciężko pracować, by wyzwolić Królewnę z letargu – ćwiczony w rzemiośle rycerskim, musi przedrzeć się przez cierniste krzewy, by złożyć pocałunek na jej ustach. Zaś jeśli Królewna nie doczeka się księcia, to… przynajmniej się wyśpi.

1 maja godz. 19

EPITAFIUM DLA WŁADZY

inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego 

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski

Chłopaki i dziewuchy! Marsz! Do teatru marsz! Tego dnia inspiruje nas Ryszard Kapuściński. Jego myśl ruszy w pochód piwnicami dworca i objawi się jako „Epitafium dla władzy”. Na jakie słowa zasłużyła władza cesarza, przekonamy się 1 maja.

2 maja godz. 12

BAJKA O KSIĘCIU PIPO I JEGO CZERWONYM KONIKU

wg  Pierre’a Gripariego 

bajkowy debiut reżyserski Ewy Ignaczak 

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Bartłomiej Sudak

Sztandarowy tytuł dla młodych poszukiwaczy dobrego teatru! Pipo przekroczy granice swego dzieciństwa i uda się w podróż bogatą w doświadczenia i przygody. Jak daleko musi zajechać, by spełnić swe marzenia? Historia Pipo to przewodnik po wycieczce zwanej „życiem”.

2 maja godz. 19

POMIĘDZY

wg Ślubu Witolda Gombrowicza

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian; Łukasz Dobrowolski; Marek

Sadowski/ Iwo Bochat; Bartłomiej Sudak.

Wódka polana, miny gotowe, „palic” podniesiony. Wesele czas zacząć! Na czele orszaku kroczy nikt inny jak sam Gombrowicz. Specjalista od tego, co boli każdego Polaczka, stłamszonego pręgieżem schematów i form. Czy wolność poślubi krasnego partnera?

3 maja godz. 19

WITHOUT MUSIC I AM NOTHING

Reżyseria i choreografia:

Josué Joseph  La Época oraz Przemysław Wereszczyński

Zwykle chodzisz utartymi ścieżkami albo jeździsz głównymi drogami? Zjedź w bok i zajrzyj w uliczkę, której jeszcze nie znasz. Zapraszamy Cię w podróż do tanecznego świata, w którym Wereszczyński i La Epoca połączyli Nowy Jork i Gdynię łukiem triumfalnym na cześć wolności, równości i braterskości. To ich percepcja świata, uwikłanego w różne dźwięki i transmisje energii. Daj się ponieść!

Bilety:

Spektakle dla dzieci: 20 zł

Spektakle dla dorosłych: 25/ 35 zł

Rezerwacja:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

Opisy spektakli:

EMIGRANTKA

Reżyseria: Tomasz Valldal-Czarnecki

Scenariusz: Szymon Jachimek

(na kanwie autentycznych wydarzeń z życia Vilde Valldal-Johannessen)

Obsada: Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl

Teatr Komedii Valldal 

Teatr Gdynia Główna

Oparta na faktach komediowa opowieść o młodej norweskiej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski, mijając w hali odlotów Polaków wybierających zupełnie odwrotny kierunek…

Kierowcy, księża, kibole, pijacy, urzędnicy, artyści, intelektualiści… Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe… „Emigrantka” to ostra satyra na polską rzeczywistość widzianą oczami obcokrajowca.  Rzeczywistość, której sami przestaliśmy się dziwić…

UWAGA! Spektakl zawiera wyrazy powszechnie używane!

 

ŚPIĄCA KRÓLEWNA

na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perraulta

adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska

obsada: Luba Zarembińska, Piotr Srebrowski

projekt i wykonanie lalek: Grażyna Rigall

Teatr Stacja Szamocin

Spektakl, który rozbudzi najbardziej wybrednego smakosza małych form teatralnych!

Znana wszystkim doskonale baśń opowiada o królewnie, na którą zła wiedźma rzuca urok. W dniu jej 15 urodzin, tuż przed zachodem słońca, królewna ukłuje się wrzecionem i zapadnie w głęboki sen. Czar może zdjąć jedynie pocałunek przystojnego księcia… Luba Zarembińska i Piotr Srebrowski przybliżą dzieciom urokliwy świat baśni w przystępnej formie teatralnej.

Za pomocą wyrafinowanych i ręcznie robionych lalek na małej scence, dwójka aktorów przenosi widzów nie tylko w świat baśni o zaklętym królestwie, ale odkrywa przed nimi także tajemne przestrzenie snu, który przynosi inspirację i działa oczyszczająco. Zakończenie daje  nadzieję i wiarę w wiecznie spełniającą się miłość.

EPITAFIUM DLA WŁADZY

inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego

 

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski 

Ryszard Kapuściński –  współczesna ikona literatury faktu, mistrz reportażu,  który nadał mu wymiar literacki. Jedno z jego najbardziej znanych dzieł – Cesarz, stało się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Spektakl Epitafium dla władzy stanowi ogromne, wielopoziomowe wyzwanie – adaptacyjne, reżyserskie, aktorskie. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy niezwykle rzadko przenoszona na scenę zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.

 

BAJKA O KSIĘCIU PIPO I JEGO CZERWONYM KONIKU

wg  Pierre’a Gripariego

bajkowy debiut reżyserski Ewy Ignaczak

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Bartłomiej Sudak

światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska

Teatr Stajnia Pegaza

Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych,  jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu.

Bajka o Pipo to uniwersalna opowieść o dorastaniu, przemijaniu, wierności sobie i sile przyjaźni.

Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, urokliwej scenografii, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

Forma spektaklu ruchomego pozwoli młodym widzom doświadczyć bliskiego obcowania ze sztuką i przekonać się, że granice wyobraźni sięgają znacznie dalej niż można by przypuszczać.

 

POMIĘDZY

wg Ślubu Witolda Gombrowicza

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian; Łukasz Dobrowolski; Marek

Sadowski; Bartłomiej Sudak.

NAJLEPSZY SPEKTAKL OFFOWY NA POMORZU wg podsumowania roku teatralnego 2015 GAZETY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ

Ślub Witolda Gombrowicza to dramat, którego głównym obszarem poszukiwań jest problem wolności osobistej, wolności totalnej, pierwotnej, zbliżającej się do Absolutu.

Ślub to zrytualizowany obrzęd świata zewnętrznego, który sankcjonuje swoim prawem powstanie symbolu rodziny. Czy to obyczaj, kultura, religia dają prawo do związku, czy też jest to indywidualny wybór jednostki, nieskrępowana decyzja woli? Główny bohater dramatu, Henryk, powołany do odegrania roli w tym świecie i sztucznie wierzący w swoją tożsamość, po powrocie z wojny zdaje sobie sprawę z ciągłych, nieustannych przemian zależnych od ludzi, których napotyka. Gotowy do walki ze stereotypami ludzkimi, rozpoczyna samotną bitwę o swoje JA w świecie zdegradowanym i zafałszowanym. Czy te wszystkie doświadczenia pozwolą Henrykowi odkryć w sobie autentyczność i wolność? Czy wygra tę walkę? Zobaczymy.

WITHOUT MUSIC I AM NOTHING

Reżyseria i choreografia: Josué Joseph  La Época oraz Przemysław Wereszczyński

Muzyka: Josué Joseph La Época

Światło: Marzena Chojnowska 

Wereszczyński i La Época tworzą spektakl nie tylko z kartek prawdziwej historii: tworzą go, łącząc różne gatunki i konwencje teatralne, odmienne techniki tańca i style muzyczne, gdzie afro kubańskie, latynoskie rytmy łączą się z rumbą, mambo-salsą i baletem przy gorących rytmach energetyzującej, akustycznej muzyki. To dziki teatralny karnawał, pełen tańca, zabawy i pozytywnej energii.

WITHOUT MUSIC I’M NOTHING to taneczny manifest pełen pełnokrwistego, ekstatycznego, energetycznego tańca! Ma inspirować do odważnego przekraczania sztywnych granic i spełniania marzeń.

Fuzja dwóch ciał, dwóch żywiołów, dwóch sztuk, dwóch miast, zderzenie dwóch energii: Nowego Jorku i Gdyni!!! Josué Joseph  La Época, nowojorczyk który tańczy muzykę. Twórca stylu tańca, w którym to on może decydować o jego charakterze… Przemek Wereszczyński niewyczerpane ciało i dusza Gdyni osadzone w gorących rytmach.

Exit mobile version