☰ menu

Majówka w Łodzi

niedz.
04.05.2014

Wielka majówka stała się świętem narodowym niemalże tej rangi, co Boże Narodzenie i Wielkanoc. W mediach z dużym wyprzedzeniem kalkulują, ile to wolnego wziąć, żeby wynieść jak największą korzyść, a następnie przestrzegają przed brawurową jazdą. Wszyscy ściskamy kciuki, żeby wraz ze zmianą cyferki definitywnie skończyła się ta pogoda, "co przeplata".Wreszcie w kalendarzu para magiczna jedynka, miasta pustoszeją, kurorty i letniska wypełniają się spragnionymi wypoczynku.
A co z tymi, którzy zostali w mieście?
Jest dla nich nadzieja!

Warto moim zdaniem uświadomić sobie historię majowych świąt, a przede wsyzstkim 3 maja. Znakomitą okazją do tego będzie wizyta w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które także po długim weekendzie zaprasza na warsztaty o tematyce konstytucyjnej dla uczniów – od podstawówki do liceum. Zupełnie innej lekcji historii dostarczy wędrówka po schronach – czyli Majówka na Brusie. Po drugiej stronie parku miłośnicy komunikacji miejskiej mogą przeżyć bliskie spotkanie z zabytkowymi tramwajami, a nawet – specjalnie na majowy weekend – sprawić sobie przejeżdżkę!

Następnie przechodzimy od Manufaktury, gdzie odbędzie się jubileuszowy Piknik Funduszy Europejskich. Również jubileuszowo, do nieodpłatnego zwiedzania zaprasza Centralne Muzeum Włókiennictwa. Pogawędka z wirtualnym Geyerem… To dopiero gratka! Wszystkich tych, którzy wciąż nie wiedzą, co kryje się w podziemiach Placu Wolności, zaprasza na przechadzkę Muzeum Kanału Dętka, choć niewielkie, to jedno z najoryginalniejszych, muzeów w naszym mieście. Formą alternatywnej rozrywki będzie też festyn festiwalu Urban Tribes w Widzewskiej Manufakturze.

Miłośników przyrody powinna skusić przepyszna wystawa tulipanów w Ogrodzie Botanicznym. Ciekawscy powinni udać się do Zoo, gdzie świętować będziemy Dzień Tapira. Jeśli Botaniczny i Zoo znacie już od podszewki, wasz zmysł estetyczny zadowoli zapewne magnoliowa eksplozja w Arboretum w Rogowie. A skoro już znaleźliśmy się poza miastem, wypada wspomnieć o Uniejowie, w którym nie tylko rzemieślniczy jarmark i stale rozszerzający swoją ofertę aquapark, lecz także zabytkowy zamek i trzydniowy festyn z atrakcjami dla dzieci.
Jeśli ciągnie Was bardziej w przeciwną stronę – otworem stoją Łódzkie Parki Krajobrazowe. Kolejna "lajtowa" wycieczka rowerowa i zorganizowane spacery to dobre pomysły na rodzinną eskapadę w te rejony.

W Wydarzeniach Miasta Dzieci znajdziecie jeszcze więcej majówkowych propozycji. Udanego wypoczynku!