Do nieco innej publiczności trafią utwory Jonasza Kofty w wykonaniu Nuli Stankiewicz, Janusza Strobla, Pawła Pańty i Piotra Barona. Z okazji Dnia Matki przygotowaliśmy dwie muzyczne laurki – pierwsza z nich w wykonaniu zespołów artystycznych NCK, druga pełna będzie pereł muzyki rozrywkowej – na scenie wystąpią Grażyna Brodzińska, Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Dariusz Kordek, Jacek Wójcicki oraz Orkiestra Musicalove pod dyrekcją Macieja Niecia. Teatralnej widowni proponujemy „I love you, a teraz się zmień” w gwiazdorskiej obsadzie (Katarzyna Żak, Elżbieta Romanowska, Rafał Królikowski i Robert Rozmus) i trzy spektakle Teatru Ab Intra. W repertuarze nie mogło zabraknąć propozycji kabaretowych. O dobry humor zadbają: Grupa MoCarta i dwóch stand-uperów – Michał Leja i Antoni Syrek-Dąbrowski. Dodajmy jeszcze do tej wyliczanki literackie spotkanie, wieczór z tańcem współczesnym, zajęcia Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci, dwie wystawy i mamy już prawie pełny wykaz majowych wydarzeń. Prawie.
Wydarzenia:
8 maja (środa), g. 18.00, sala kameralna 203
LiteARTura – MIŚ KUDŁOCEK, czyli Kubuś Puchatek w gwarze podhalańskiej!
spotkanie autorskie z prof. Stanisławą Trebunią-Staszel
Miś Kudłocek to kolejna publikacja z kręgu regionalnych przekładów literackiej klasyki. Pracy tłumaczeniowej podjęła się znakomita góralka, Stanisława Trebunia-Staszel, której Miś Kudłocek zdaje się oddawać niezwykłą oryginalność tego dzieła. Bo gdzie indziej można odnaleźć prawdziwą górską duszę? Niezwykle ważnym elementem publikacji są również oryginalne ilustracje autorstwa Ernesta Sheparda.
Stanisława Trebunia-Staszel – etnolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, prezes Zarządu Polskiego Instytutu Antropologii. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat.
Współorganizator spotkania: Krakowski Oddział Związku Podhalan im. Włodzimierza Wnuka
bilety: 2 zł
8 i 9 maja (środa, czwartek), g. 19.30, Scena NCK
ADAM SZUSTAK OP „Tchnienia”
Jeden z najbardziej znanych i charyzmatycznych polskich duchownych w Polsce. Dominikanin, wędrowny kaznodzieja, duszpasterz akademicki, autor książek i audiobooków. Prowadzi swoją stronę internetową „Langusta na palmie”, a także własny kanał w serwisie internetowym YouTube.
muzyka: Agnieszka Musiał, Jan Smoczyński, Kamil Siciak
bilety wyprzedane
9 maja (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203
SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ – Marta Kania
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety: 30/25 zł
11 maja (sobota), g. 11.15, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny „Owocowe DNA”
DNA to specjalny kod, będący wewnętrzną instrukcją, która warunkuje jak wyglądają rośliny, zwierzęta i ludzie. DNA jest bardzo przydatne w pracy detektywów, często pomaga ustalić sprawcę zbrodni tylko na podstawie jednego włosa lub próbki śliny znalezionej na miejscu przestępstwa. Podczas zajęć studenci Wydziału Detektywistycznego skoncentrują się na owocach i będą pobierać DNA z truskawek.
jednorazowa wejściówka: 50 zł
11 maja (sobota), g. 11.15 i 12.40, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Fale kuchennej magii”
Kamera! Akcja! W trakcie warsztatów gwiazdą, na której skupimy uwagę, będzie mikrofalówka. Uczestnicy zajęć poznają możliwości tego magicznego urządzenia, a także zrozumieją w jaki sposób ono działa. Mikrofalówka skrywa więcej tajemnic, niż Wam się wydaje!
jednorazowa wejściówka: 40 zł
12 maja (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK „A to Polska właśnie”
W koncercie ludowe pieśni i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone choreografiami tańców narodowych. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej. W programie znajdą się popularne utwory Stanisława Hadyny: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry” oraz opracowania muzyczne takich tańców jak: „Trojak”, „Kujawiak-Oberek” czy „Polonez-Mazur”.
bilety: 130/110 zł
14 maja (wtorek), g. 19.30, studio teatralne 209
TEATR AB INTRA „Pokocham ją siłą woli”
Spektakl na podstawie opowiadania Edwarda Stachury.
reżyseria: Paulina Pajestka, Karol Tenderowicz
bilety: 20 zł
15 maja (środa), g. 19.00, Scena NCK
MICHAŁ LEJA „Chciałbym się mylić” – stand-up
Stand-uper, improwizator i twórca wielu formatów komediowych szturmem zdobył sympatię publiczności w całej Polsce oraz uznanie środowiska komediowego.
bilety: 69 zł
16 maja (czwartek), g. 18.00, Scena NCK
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Jonasz Kofta „Idź swoją drogą”
wystąpią: Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Paweł Pańta, Piotr Baron
Koncert pogodny, nienachalnie zabawny, poetycki. Zupełnie jak Jonasz Kofta. Na pogodę i niepogodę, na smutki i radości. Na karnawał i po karnawale. Bo, jak mawiał Kofta: „Uśmiechnij się. Jutro będzie za późno!”. Janusz Strobel, który z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów, które Nula wybrała do tego koncertu. Znajdują się w nim, poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro, również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej.
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety: 40/30 zł
16 maja (czwartek), g. 19.00, studio teatralne 209
TEATR AB INTRA „Laboratorium” – premiera
Monodram w wykonaniu Luci Seminara na podstawie fragmentów poematu „Małe powinności” autorstwa Joanny Oparek.
reżyseria: Luca Seminara, Marlena Topolska
bilety: 20 zł
17 maja (piątek), g. 19.00, Scena NCK
GRUPA MOCARTA „Ale kino!”
Najbardziej rozpoznawalny kwartet w Polsce zaprezentuje jedyny w swoim rodzaju program. „Ale kino” to żartobliwe spojrzenie na ponadczasowe przeboje muzyki filmowej, spotkania z Charliem Chaplinem, Woodym Allenem i Tomem Hanksem. Niskobudżetowe efekty specjalne na miarę hollywoodzkich superprodukcji, tańczący Lord Vader i dużo wspaniałej muzyki, okraszonej mistrzowskim poczuciem humoru w wykonaniu: Pawła Kowaluka, Bolesława Błaszczyka, Michała Sikorskiego i Filipa Jaślara.
bilety: 130/110 zł
18 maja (sobota), g. 11.15, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Ochrony Środowiska „Gdzie znaleźć witaminę C i jak badać żywność?”
Tym razem skupimy się na naukowym podejściu do żywności i jej badaniu. Dzieci nauczą się, jak wykrywać obecność witaminy C w produktach spożywczych i dowiedzą się dlaczego akurat ta witamina jest tak ważna dla naszego zdrowia. Dodatkowo będą miały możliwość zbadania pH rozmaitych substancji i wykrywania obecności skrobi w różnych produktach, co przybliży i pozwoli zrozumieć z czego składa się żywność.
jednorazowa wejściówka: 40 zł
18 maja (sobota), g. 19.00, Scena NCK
THE ANIMALS & FRIENDS
Jeden z najważniejszych rockowych zespołów wszech czasów!
The Animals powstali w 1963 roku i mają w swoim dorobku cały szereg przebojów z ponadczasowym hitem House of the Rising Sun. Zespół cały czas tworzą legendarni muzycy – John Steel oraz Mick Gallagher. Towarzyszyć im będą Dany Handley i Roberto Ruiz.
bilety: 170/150 zł
19 maja (niedziela), g. 10.30 i 12.00, sala C-3
CO W TRAWIE PISZCZY – Teatr Figurki z Krakowa – spektakl dla najnajów
Kameralny spektakl w technice teatru cieni. Ta historia nie dzieje się ani dawno, dawno temu, ani za siedmioma górami i siedmioma morzami. Ta historia dzieje się tuż za drzwiami naszych domów. Mały ślimak wykluwa się z jajka, gąsienica właśnie zamyka się w kokonie, a mała żabka zaraz zrobi pierwszy skok. Po spektaklu zapraszamy do cieniowej zabawy.
Spektakl dla dzieci w wieku 1-4 lat
bilety: 40 zł
19 maja (niedziela), g. 12.00, sala kameralna 203
KLUB OPOWIEŚCI „Czego szukasz?”
Otwarta przestrzeń spotkań dla dorosłych z dziećmi, którzy lubią słuchać, zadawać pytania i szukać dziury w całym, prowadzone w formie warsztatów twórczych, dla których materią jest słowo.
prowadzenie: Jolanta Kogut
bilety: 30 zł
19 maja (niedziela), g. 19.00, Scena NCK
WIECZÓR PREMIER – koncert Grupy Tańca Współczesnego FORMA
Cykl koncertów odbywających się w NCK nieprzerwanie od 2001 r. W tym roku zostaną zaprezentowane cztery wyjątkowe choreografie opowiadające o niebezpiecznych przepowiedniach, zaufaniu, stracie i trudnościach, z którymi mierzymy się w życiu.
scenariusz i reżyseria: Renata Podkowa-Piskorz, Joanna Kremel
choreografie: Elwira Badura, Paulina Piszczek, Katarzyna Szlachetka, Renata Podkowa-Piskorz, Joanna Kremel
bilety: 20 zł
22 maja (środa), g. 10.00, sala kameralna 203
KLUB SUPER MAMA „Bezpieczny maluch – pierwsza pomoc u niemowląt i małych dzieci”
prowadzenie: Michał Brandys, ratownik medyczny
wejściówka: 1 zł
22 maja (środa), g. 18.00, sala kameralna 203
ŻYCIE JEST PIĘKNE „Zręczni bezręczni… czyli niezwykłe historie wyjątkowych malarzy i nie tylko”
Reportaże, pokaz malowania i wystawa prac osób, które urodziły się bez rąk lub je straciły.
Gościem majowego spotkania cyklu Moniki Meleń będą między innymi: Stanisław Kmiecik, Martyna Gruca i Anna Krupa. Zobaczymy fragmenty filmów: „Film dla Stasia”, „Martynka” czy „Ania z piekielnika”, a po pokazach rozmowy z bohaterami. Możliwa licytacja obrazów, a także inne niespodzianki.
bilety: 2 zł
25 maja (sobota), g. 11.00, sala 116
SOBOTY DLA POLIGLOTY „Vacanze in Italia”- warsztaty językowe dla uczniów szkoły podstawowej
W ramach szlifowania języków obcych oraz zachęcenia do nauki języków NCK zaprasza na bezpłatne warsztaty z cyklu SOBOTY DLA POLIGLOTY.
Wirtualna podróż do Włoch pozwoli lepiej poznać wybrane regiony tego kraju, ich stolice, zabytki oraz lokalne potrawy. Przy okazji nauczymy się, jak kupić bilet na stacji kolejowej, aby podróżować swobodnie i bez stresu (i co zrobić, zanim wsiądziesz do pociągu).
prowadzenie: lektorzy Centrum Języków Obcych NCK
wstęp wolny
25 maja (sobota), g. 11.15, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Mikroskopowe Odkrycia”
Podczas tych zajęciach wiek nie będzie miał znaczenia. Wszyscy uczestnicy staną się dziećmi eksploracji i razem zaglądną, w rozbudzające ciekawość i zachwyt, tajemnice mikroświata. A wykorzystywany w trakcie warsztatów mikroskop stanie się ich niepozornym bohaterem, otwierającym percepcyjną przestrzeń do niesamowitych obserwacji.
jednorazowa wejściówka: 40 zł
25 maja (sobota), g. 11.15, sala 117
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Kodowania z Robotami „Roboty i superbohaterowie”
Przygotujcie się na super przygody! Uczestnicy zajęć zaprogramują roboty-superbohaterów, którzy będą walczyć z przestępczością i ratować świat.
jednorazowa wejściówka: 45 zł
25 maja (sobota), g. 11.15, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Encek2 „Gorączka złota – co to znaczy i jak zmierzyć temperaturę?”
Podczas zajęć dowiemy się czy kolory mogą być zimne, sprawdzimy temperaturę uczuć i emocji, spróbujemy wyjąć kostkę lodu ze szklanki przy użyciu nitki, a także poznamy liczby ujemne i tworzenie termometrów.
jednorazowa wejściówka: 40 zł
25 maja (sobota), g. 12.00, Scena NCK
ŻYCZĘ CI MAMO…
Koncert z okazji Dnia Matki w wykonaniu dziecięcych grup i zespołów artystycznych NCK.
bilety: 5 zł
25 maja (sobota), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK
PERŁY MUZYKI ROZRYWKOWEJ „Uśmiechnij się Mamo!”
Premierowe widowisko pełne żywiołowej i wzruszającej muzyki, w której widzowie odnajdą swoje najcenniejsze wspomnienia. Program koncertu wypełnią utwory, którymi zachwycała się Polska i świat, szlagiery traktujące o miłości, napawające nadzieją i dodające skrzydeł. Usłyszymy Do grającej szafy grosik wrzuć, Apasjonatę, Nie dokazuj, Deszczową piosenkę, To świt, to zmrok, Gorzko mi, Pasadoble, Mexicanę, Quando Quando, Bella, bella donna, Cyganerię i wiele innych. Łącznie – w tym barwnym widowisku pełnym śpiewu, tańca i humoru – wybrzmi 20 przebojów.
wystąpią: Grażyna Brodzińska, Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Dariusz Kordek, Jacek Wójcicki oraz Orkiestra Musicalove pod dyrekcją Macieja Niecia
reżyseria i prowadzenie: Łukasz Lech
bilety: 90/110 zł
26 maja (niedziela), g. 16.00, Scena NCK
I LOVE YOU, a teraz się zmień – muzyczny spektakl komediowy
Komedia dla singli i żonatych. Dla pozostających w nieformalnych związkach i rozwodników. Dla wszystkich, którzy byli, są lub będą w parze. Wartka akcja, świetna oprawa muzyczna, aktorskie metamorfozy, błyskotliwe dialogi, przebojowe piosenki i gwiazdorska obsada: Katarzyna Żak, Elżbieta Romanowska, Rafał Królikowski i Robert Rozmus.
reżyseria – Mariusz Kiljan
bilety: 100-140 zł
27 maja (poniedziałek), g. 19.00, studio teatralne 209
TEATR AB INTRA „Kasandra”
Spektakl na podstawie dramatu Łesi Ukrainki.
reżyseria – Marlena Topolska
bilety: 20 zł
29 maja (środa), g. 19.00, Scena NCK
ANTONI SYREK-DĄBROWSKI „Jaka piękna katastrofa” – stand-up
Zapiski przeżyć z ostatniego roku komika, a jego perspektywa zmieniła się znacznie odkąd został ojcem.
dla widzów od 18. roku życia
bilety: 79-99 zł
WYSTAWY
BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2024
wystawa Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody
7 marca – 5 maja, FOTO-GALERIA
wstęp wolny
KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY „Cztery żywioły – powietrze” – wystawa plenerowa
9 maja – 31 lipca, Rynek NCK
otwarcie wystawy – 9 maja (czwartek), g. 18.00
wstęp wolny
PIOTR ŁOPALEWSKI „Ex machina” – wystawa malarstwa
11 kwietnia – 12 maja, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny
LESZEK MISIAK „Powroty” – wystawa malarstwa z lat 2020-2024
23 kwietnia – 17 maja, Czarna i Szara Galeria CENTRUM
wstęp wolny
MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE GRAFIKI 2024
24 maja – 21 lipca, Biała, Czarna, Szara, Złota Galeria CENTRUM oraz FOTO-GALERIA
otwarcie wystawy – 24 maja (piątek), g. 18.00
wstęp wolny
GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
stała wystawa malarstwa
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00-19.00
bilety: 20/15 zł
JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
stała wystawa malarstwa, rysunku i grafiki
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
bilety: 20/15 zł
A JUŻ W CZERWCU:
1 czerwca (sobota), g. 10.00, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Kodowania z Robotami „Robotyczny Dzień Marzeń”
1 czerwca (sobota), g. 11.30, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Encek2 „Tik tak…”
1 czerwca (sobota), g. 11.00, Scena NCK
CZEREŚNIE – koncert rodzinny
1 czerwca (sobota), g. 11.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Ochrony Środowiska
„Zimno i zimniej – pokaz eksperymentów z substancjami wybitnie zimnymi”
1 czerwca (sobota), g. 12.45, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny „Dzieci w dżungli”
9 czerwca (niedziela), g. 12.00, sala kameralna 203
KLUB OPOWIEŚCI „Czego nie da się zatrzymać?”
11 i 12 czerwca (wtorek, środa), g. 9.00, 11.30 i 19.00, Scena NCK
PIĘKNA I BESTIA JR. – musical Krakowskiej Akademii Musicalu
16 czerwca (niedziela), g. 10.30 i 12.00, sala C-2
CIENIOWANKI – Teatr Figurki z Krakowa – minispektakl teatru cieni dla najnajów