☰ menu

Lustrzana chmura w Teatrze Animacji

wt.-czw.
08.03-10.03.2016
Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby wasze życie, gdybyście za rodziców mieli człowieka i bóstwo? Chłopiec, który narodził się z miłości natury do człowieka, pragnie poznać prawdę o sobie. Jego ojciec z czasem zamienił się w drzewo. Matka w wiewiórkę. Takie zmiany i przeobrażenia towarzyszą mu zresztą przez całe życie.

Jedyną przewodniczką i wskazówką okazuje się tajemnicza perła. Dzięki niej Chłopiec słyszy i rozumie więcej niż inni ludzie. Poznaje siłę i piękno otaczającego go świata i odkrywa jego (i swoją) prawdziwą naturę. Perły takie jak ta rodzą się z lustrzanej chmury, z której spadają zamiast kropel deszczu. Niektóre, uderzając w ziemię, rozpadają się w pył, inne opadają łagodnie na dno morza, by głęboko skryć swoją tajemnicę.

„Lustrzana chmura” to inspirowana japońskimi legendami opowieść o potędze przyrody i wędrówce Chłopca ku własnej naturze.

Spektakl rozgrywa się w niezwykle atrakcyjnej wizualnie scenografii czeskiego artysty Pavla Hubički. Jej elementy pełnią także funkcję instrumentów muzycznych. Muzyka (Adam Świtała),, w większości grana na żywo dodatkowo oddziałuje na zmysły i wyobraźnię dzieci.

Spektaklowi w reżyserii Roberta Jarosza podczas całego procesu prób towarzyszyła pedagog teatru Justyna Czarnota. W efekcie wspólnych działań twórców zarówno dzieci jak i dorośli mogą obcować z pięknie i mądrze opowiedzianą historią.

Robert Jarosz
Lustrzana chmura

Reżyseria – Robert Jarosz
Scenografia – Pavel Hubička (Czechy)
Muzyka – Adam Świtała
Pedagog teatru – Justyna Czarnota

Obsada:
Chłopiec – Artur Romański
Aranjani – Katarzyna Romańska
Matamua – Julianna Dorosz
Puhake – Danuta Rej
Mężczyzna / Szop – Marcel Górnicki
Kobieta / Wiewiórka – Sylwia Zajkowska
05 marca – Sobota, godz. 17:00
06 marca – Niedziela, godz. 11:00
08 marca – Wtorek, godz. 09:30
09 marca – Środa, godz. 09:30
10 marca – Czwartek, godz. 09:30

Robert Jarosz – reżyser, dramatopisarz, kierownik artystyczny Teatru Guliwer w Warszawie. Widzom Teatru Animacji znany przede wszystkim jako autor sztuki W beczce chowany, którą wyreżyserował w 2007 roku Janusz Ryl-Krystianowski i która do dziś z powodzeniem jest grana na Scenie Witraż. Jest jedynym reżyserem w Polsce ściśle współpracującym przy realizacjach spektakli z pedagogiem teatru oraz kompozytorem. Lustrzana chmura jest pierwszym spektaklem, jaki trio: Jarosz, Czarnota i Świtała realizują na scenie teatru profesjonalnego. Ich wcześniejszy spektakl Ściana, która łączy był prezentowany na La Biennale di Venezia – 7. Międzynarodowym Festiwalu Dzieci jako jedyne przedstawienie z Polski.
Pavel Hubička – czeski scenograf, absolwent Akademii Muzycznej i Dramatycznej – wydziału scenografii w Pradze. Od 1995 roku współpracuje z polskimi teatrami lalek, Lustrzana chmura jest jego debiutem na deskach Teatru Animacji. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach teatrów lalek. W Czechach był związany głównie z teatrem dramatycznym, natomiast w Polsce znany jest jako scenograf lalkowy, który nie boi się eksperymentów i chętnie podejmuje nietypowe wyzwania.
Adam Świtała -gitarzysta, kompozytor, aranżer, kulturoznawca, autor publikacji z dziedziny muzyki i nowych mediów. W roku 2014 gościnnie wykładowca University of Chichester Music Department w Wielkiej Brytanii. Jako kompozytor i aranżer współpracował m.in. z Polskim Radiem, TVP, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, a także z polskimi teatrami oraz festiwalami filmowymi. Laureat nagród jako wykonawca muzyki klasycznej oraz za muzykę autorską, m.in. Grand Prix na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie 2012 z Maja Olenderek Ensemble, Grechuta Festival 2011. Prowadzi działalność pedagogiczną w kraju i za granicą, a także bierze udział w projektach o charakterze edukacyjnym i antydyskryminacyjnym.

Justyna Czarnota – menedżerka kultury, pedagog teatru, teatrolożka. Od 2010 roku związana z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, gdzie jest jednym z fundamentów Działu Pedagogiki Teatru. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli w całej Polsce, koordynuje projekty edukacyjne, współpracuje z Teatrem 21. od 2015 roku współpracuje z Robertem Jaroszem i Adamem Świtałą przy kolejnych realizacjach.

 

fot.Jakub Wittchen

Exit mobile version