☰ menu

czw.
16.12.2010

PROMETEUSZ EDUKUJE FILMOWO

W listopadzie i w grudniu nauczyciele i uczniowie łódzkich szkół mogą wziąć udział w Programie Edukacji Filmowej PROMETEUSZ. Atrakcyjnie dobrany repertuar uzupełniają specjalistyczne scenariusze lekcji.

Jesienna edycja PROMETEUSZA w Łodzi jest realizowana w Łódzkim Domu Kultury, wszystkie seanse rozpoczynają się w godzinach przedpołudniowych.

Program najbliższych projekcji:

25 listopada – blok dokumentalny „Życie z pasją”, dwie opowieści o wybitnych osobowościach, prawdziwym zaangażowaniu i potrzebie autorytetów – Nauczanie początkowe (reż. Marcin Bortkiewicz) i Tournée (reż. Andrzej Mańkowski), a dodatkowo adaptacja lektury szkolnej dla najmłodszych „Król Maciuś I”.

Natomiast 30 listopada pokazana będzie ekranizacja „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w filmowej interpretacji Filipa Bajona, a następnie blok dokumentalny „Jak być dorosłym?”, w ramach którego zaprezentowane będą trzy filmy krótkometrażowe poruszające temat wchodzenia w dorosłość i dojrzałość w konfrontacji z problemami życia codziennego: Pod wiatr (reż. Maciej Cuske), Londek (reż. Rafał Żurek) i Kiedy będziesz? (reż. Edyta Wróblewska).

Ostatnie w tym roku projekcje PROMETEUSZA w Łodzi odbędą się 16 grudnia. Pierwszy zaplanowany na ten dzień obraz to „Dekalog 89+ VOL. 2”, film nowelowy złożony z pięciu różnych historii i zarazem druga części projektu „Dekalog 89+” zrealizowanego w 20. rocznicę premiery słynnego cyklu Krzysztofa Kieślowskiego. W projekcie „Dekalog 89+” młodzi polscy reżyserzy podjęli wyzwanie przedstawienia nowych filmowych interpretacji dziesięciu przykazań i wpływu Dekalogu na moralną kondycję współczesnego człowieka. Za kanwę scenariuszy posłużyły zwycięskie opowiadania uczniów szkół ponadgimnazjalnych z konkursu organizowanego w ramach literackiej części projektu „Dekalog 89+”. Natomiast ostatni film prezentowany w ramach programu został wybrany specjalnie z myślą o najmłodszych widzach i ich potrzebach dydaktycznych, a jest to przygodowe „Magiczne Drzewo” w reż. Andrzeja Maleszki.

Jesienna edycja w Łodzi – Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, Informacje: 800 88 66 88 lub (58) 679 02 16