Gościć będziemy czołówkę polskich ilustratorów, pojawią się też goście specjalni, m. in. Mistrza Ilustracji Józefa Wilkonia, odwiedzi nas Iwona Chmielewska, Edward Lutczyn, Grażyna Wolszczak, Artur Barciś i Ksawery Jasieński z towarzyszeniem muzyków Filharmonii Pomorskiej – łącznie ponad 40 artystów!
Na LiterObrazkach nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących: na dziedzińcu biblioteki ponownie zagości Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, a Diana Karpowicz i Milena ‘Milak′ Matyas ozdobią wnętrza bibliotek osiedlowych na Wyżynach i w Fordonie efektownymi muralami, zaprezentujemy również niezwykle ciekawe wystawy.
Ambicją drugiej edycji festiwalu jest nawiązanie do sukcesu sprzed roku i stworzenie antidotum dla łatwej, banalnej rozrywki fundowanej na co dzień przez telewizję i komputery. Są także LiterObrazki doskonałym pomysłem na rodzinną zabawę w bibliotece, zaproszeniem do fascynującego świata książki. Jej tajemnice z mroków historii wydobędziemy podczas zwiedzania zabytkowej, XV-wiecznej Biblioteki Bernardynów. Pokażemy również najciekawsze zbiory plakatów i fotografii dotyczących dzieciństwa.
Pierwsze spotkanie dziecka ze sztuką ma znaczenie ogromne, dlatego celem Festiwalu jest zaprezentowanie dokonań polskich autorów, ilustratorów i wydawców. Dla czytelników poszukujących książek ciekawych i wartościowych, stanowiących alternatywę dla estetyki powszechnie spotykanej na sklepowych półkach, będzie on wyśmienitą propozycją.
Tygodniową imprezę zakończy przegląd oferty niszowych polskich wydawnictw, które cechuje najwyższy poziom artystyczny. To prawdziwe perełki pod względem literackim, ilustratorskim i edytorskim, które stawiają książkę dla dzieci w nowym świetle.
Program festiwalu /
10 czerwca, poniedziałek
10.00 – Otwarcie Festiwalu | Dziedziniec
"Opowieści z dalekich mórz" – koncert
Morskie opowieści przeplatane piosenkami żeglarskimi w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej.
Wykonawcy: Anna Merder – przygotowanie i prowadzenie, Tomasz Dziaman – śpiew, Rafał Janiuk – gitara, Maciej Majcherczak – fortepian.
Otwarcie wystaw:
Salon Ilustratorów 2013
Salon Ilustratorów towarzyszy corocznym Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka dla dzieci i młodzieży. Wystawa prezentuje polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej, zwłaszcza przedstawicieli młodego pokolenia.
Lala Lolka
Wystawa ilustracji Katarzyny Boguckiej, pochodzących z jej pierwszej autorskiej książki wydanej przez Ładne Halo.
Dziecko w centrum
Ekspozycja poświęcona szwedzkiej literaturze dziecięcej. Przygotowanie: Ambasada Szwecji w Warszawie.
Dzieciństwo
Wystawa archiwalnych fotografii i plakatów ze zbiorów Biblioteki Głównej WiMBP.
Wystawy potrwają do końca czerwca.
11.00 – Warsztaty z Dianą Karpowicz | Sala wystawowa
Spotkanie z Dianą Karpowicz, autorką oprawy graficznej Festiwalu, ilustratorką, zajmującą się projektowaniem i ilustrowaniem, przede wszystkim książek dla dzieci.
12.00 – Tyflografika – warsztaty | Sala wykładowa
Spotkanie ze światem grafiki wypukłej przeznaczonej dla osób niewidomych i słabowidzących. Warsztaty poprowadzi Krystyna Synak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Louisa Braille′a w Bydgoszczy.
11 czerwca, wtorek
09.30 – Bajki z rzutnika | Strych
W niezwykłej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!
10.00 – Warsztaty z Marianną Oklejak | Sala wystawowa
Twórcze spotkanie z ilustratorką, współautorką książek dla dzieci. Do jej najbardziej znanych prac należą pełne humoru ilustracje do serii książeczek o Basi (autorstwa Zofii Staneckiej).
11.00 – Warsztaty teatralne z Barbarą Rogalską | Strych
Aktorka toruńskiego Teatru Baj Pomorski zaprosi najmłodszych do świata wyobraźni – interpretacje teatralne to świetna zabawa!
12 czerwca, środa
09.30 – Bajki z rzutnika | Strych
W niezwykłej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!
10.00 – „Festiwal pieśni" – koncert | Dziedziniec
W programie pieśni do słów polskich poetów, m.in. Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Doroty Gellner. Koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej: Katarzyna Szewczyk – przygotowanie i prowadzenie, Maciej Olesiński – gitara, Mateusz Szwankowski – klarnet, flet prosty, Wojciech Szachnowski – instrumenty perkusyjne.
10.30 – Warsztaty z Iwoną Chmielewską | Sala wystawowa
Spotkanie z Iwoną Chmielewską, znakomitą ilustratorką książek dla dzieci, znaną i cenioną na całym świecie.
12.00 – muzyczne spotkanie z Izabellą Klebańską | Sala wykładowa
Do wspólnej zabawy zaprosi Izabella Klebańska, autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek.
13 czerwca, czwartek
09.30 – Bajki z rzutnika | Strych
W niezwykłej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!
10.00 – warsztaty z Agatą Królak | Sala wystawowa
Twórcza zabawa z Agatą Królak, ilustratorką, grafikiem, miłośniczką i kolekcjonerką pięknych książek.
11.00 – Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką | Sala wykładowa
Literackie spotkanie z autorką uroczych książek o Zosi z Ulicy Kociej.
14 czerwca, piątek
09.30 – Bajki z rzutnika | Strych
W niezwykłej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!
10.00 – Podłogowo – spektakl teatralny | Strych
Zapraszamy do wspólnej podróży w głąb podłogi, która kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Dotknij. Poczuj. Usłysz. Wyobraź sobie i dołącz do zabawy! Na przedstawienie zaprasza LALE.Teatr – nieformalna grupa teatralna współtworzona przez Jankę Jankiewicz-Maśląkowską oraz Tomasza Maśląkowskiego z Wrocławia.
11.00 – Kukuryk piecze babkę. Warsztaty literacko-audiowizualne | Sala wystawowa
Tworzenie filmu animowanego na podstawie książki obrazkowej „Kukuryk" Marisy Núñez z ilustracjami Helgi Bansch. Warsztaty w ramach projektu "Opowiadania na tacy" wydawnictwa Tako poprowadzą Aleksandra i Łukasz Wiese.
15 czerwca, sobota
10.00 – Rodzinne śniadanie | Dziedziniec
Smaczne rozpoczęcie festiwalowego weekendu.
10.00 – Bajki z rzutnika i słuchowiska z płyt winylowych | Strych
W klimatycznej scenerii poddasza Biblioteki Głównej wyświetlimy bajki z rzutnika i posłuchamy słuchowisk dla najmłodszych.
10.00-15.00 – Kiermasz książek | Dziedziniec
Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.
10.30 – Spotkanie z Joanną Krzyżanek | Sala wykładowa
Na wyprawę do słonecznego Starego Knedelkowa zabierze nas autorka książek o przygodach Cecylki Knedelek.
10.30 – Warsztaty plastyczne z Mileną „Milak" Matyas | Sala wystawowa
Tworzenie ilustracji techniką linorytu – bez użycia ostrych narzędzi.
11.00 – Spotkanie z Iwoną Chmielewską | Dziedziniec
Spotkanie ze znakomitą ilustratorką książek dla dzieci, znaną i cenioną na całym świecie.
11.00-14.00 – Indywidualne zajęcia z logopedą | Infoteka – I p.
Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.
11.00-14.00 – Indywidualne zajęcia z psychologiem | Czytelnia Bibliograficzna – II p.
Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.
11.00-15.00 – Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów
Zwiedzanie zabytkowej, poklasztornej biblioteki należącej niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów. Jest to najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, jego początki sięgają schyłku XV w.
11.00 – Ogólnopolska Wypożyczalnia Książek Dotykowych w Lublinie | Czytelnia Główna – I p.
Prezentacja niezwykłych książek dotykowych z oferty Wypożyczalni.
11.00 – Pokaz introligatorski | Introligatornia WiMBP, ul. Długa 39
Pokaz oprawy książki to doskonała okazja do poznania narzędzi pracy introligatora oraz obejrzenia maszyn introligatorskich z początku XX wieku.
11.00-14.00 – Czerpanie papieru | Dziedziniec
Warsztaty prowadzone przez Dariusza Subocza z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.
12.00 – Warsztaty z mistrzem ilustracji Józefem Wilkoniem | Sala wykładowa
Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, historyk sztuki – Józef Wilkoń, autor ilustracji do ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń m. in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
12.00 – „O psie, który szukał" – warsztaty z Joanną Gusztą i Martą Szudygą | Sala wystawowa
Spotkanie z autorką i ilustratorką pięknej książeczki o przygodach psa, który wyrusza na poszukiwania… Czego szukał, dowiecie się podczas spotkania!
12.00 – Książki obrazkowe – dla dzieci czy dla dorosłych? – dyskusja | Strych
Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Sikorska (literaturoznawca, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), zaproszeni goście: Iwona Chmielewska (ilustratorka, laureatka wielu nagród – w tym prestiżowej Bologna Ragazzi Award 2011 i 2013), Olcha Sikorska (pomysłodawczyni i twórczyni Poznańskich Spotkań Targowych – Książki dla Dzieci i Młodzieży, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek), Monika Obuchow (dziennikarka telewizyjna, nagrodzona w 2008 roku przez IBBY za upowszechnianie czytelnictwa, prezeska Fundacji Z.O.R.R.O.Z.), dr hab. Jerzy Jarniewicz (poeta, krytyk literacki, tłumacz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego), Karl Wood (kulturoznawca, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy).
12.00 – Tyflografika – warsztaty | Wypożyczalnia
Spotkanie ze światem grafiki wypukłej przeznaczonej dla osób niewidomych i słabowidzących. Warsztaty poprowadzi Krystyna Synak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Louisa Braille′a w Bydgoszczy.
13.00 – Artur Barciś i Filharmonia Pomorska – Muzyczne BAJKOranki z wierszami Jana Brzechwy | Dziedziniec
„Kaczka dziwaczka", „Na straganie" i wiele innych wierszy w interpretacji znakomitego aktora. Arturowi Barcisiowi towarzyszyć będą: Alicja Mozga – recytacja, Marcin Gumiela – kompozytor, Mateusz Szwankowski – klarnet, Tomasz Skruszewicz – instrumenty perkusyjne oraz Barock Quartet w składzie: Wojciech Kołaczyk – skrzypce, Dariusz Groblewski – skrzypce, Zbigniew Szczęch – altówka, Michał Litwa – wiolonczela.
13.00 – Pokaz introligatorski | Introligatornia WiMBP, ul. Długa 39
Pokaz oprawy książki to doskonała okazja do poznania narzędzi pracy introligatora oraz obejrzenia maszyn introligatorskich z początku XX wieku.
14.00 – Od 1 litery do 1 książki – typoksiążka | Sala wystawowa
Szybki warsztat z typografii, książki artystycznej, kolażu i dadaizmu. Na wspólne tworzenie artystycznej książki zapraszają Adam Ruszkowski i Arek Pasożyt. (zajęcia dla dzieci powyżej 10 lat)
16 czerwca, niedziela
10.00 – Rodzinne śniadanie | Dziedziniec
Smaczne rozpoczęcie ostatniego dnia Festiwalu.
10.00 – Bajki z rzutnika i słuchowiska z płyt winylowych | Strych
W klimatycznej scenerii poddasza Biblioteki Głównej wyświetlimy bajki z rzutnika i posłuchamy słuchowisk dla najmłodszych.
10.00-15.00 – Kiermasz książek | Dziedziniec
Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.
10.30 – Warsztaty z Janem Bajtlikiem | Wypożyczalnia
Warsztaty plastyczne z grafikiem, ilustratorem, autorem książek dla dzieci.
11.00-15.00 – Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów
Zwiedzanie zabytkowej, poklasztornej biblioteki należącej niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów. Jest to najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, jego początki sięgają schyłku XV w.
11.00 – spotkanie z Agnieszką Frączek | Sala wykładowa
Nauka przez zabawę – językowe i literackie zagadki połączone z ogromną dawką humoru. Spotkanie dla najmłodszych poprowadzi Agnieszka Frączek – lingwista z Uniwersytetu Warszawskiego, leksykograf, autorka książek, opowiadań i wierszyków dla dzieci.
11.00 – Kamishibai – teatrzyk obrazkowy | Strych
Kamishibai to technika opowiadania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Na pokaz zaprasza Wydawnictwo Tibum.
11.00 – Pokaz introligatorski | Introligatornia WiMBP, ul. Długa 39
Pokaz oprawy książki to doskonała okazja do poznania narzędzi pracy introligatora oraz obejrzenia maszyn introligatorskich z początku XX wieku.
11.00-14.00 – Czerpanie papieru | Dziedziniec
Warsztaty prowadzone przez Dariusza Subocza z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.
11.00-14.00 – Indywidualne zajęcia z logopedą | Infoteka – I p.
Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.
11.00-14.00 – Indywidualne zajęcia z psychologiem | Czytelnia Bibliograficzna – II p.
Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.
11.30 – Warsztaty z Katarzyną Bogucką | Sala wystawowa
Spotkanie z autorką książek i ilustracji nie tylko dla dzieci!
11.30 – „Wielka księga portretów zwierząt" | Czytelnia Główna – I p.
Przedpremierowa prezentacja niezwykłego albumu Svjetlana Junakovicia. Zaprasza Wydawnictwo TAKO.
12.00 – Ksawery Jasieński i Filharmonia Pomorska – Muzyczne BAJKOranki z wierszami Juliana Tuwima | Dziedziniec
Ksawery Jasieński, polski spiker i lektor telewizyjny i lektor radiowy – jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej telewizji – słychać go nawet w warszawskim metrze! Towarzyszyć mu będą muzycy Filharmonii Pomorskiej: Marcin Gumiela – kompozytor, fortepian, Mateusz Szwankowski – klarnet, Tomasz Skrętkowski – perkusja.
12.00 – Tyflografika – warsztaty | Wypożyczalnia
Spotkanie ze światem grafiki wypukłej przeznaczonej dla osób niewidomych i słabowidzących. Warsztaty poprowadzi Krystyna Synak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Louisa Braille′a w Bydgoszczy.
13.00 – Pokaz introligatorski | Introligatornia WiMBP, ul. Długa 39
Pokaz oprawy książki to doskonała okazja do poznania narzędzi pracy introligatora oraz obejrzenia maszyn introligatorskich z początku XX wieku.
13.00 – Liberatura dla dzieci – warsztaty | Sala wystawowa
Liberatura to kierunek literacki, w którym tekst i materialna forma książki stanowią nierozerwalną całość. Warsztaty poprowadzi Paweł Dunajko – DJ, internetowy radiowiec, recenzent muzyczny, pisarz, który w swojej prozie poetyckiej łączący innowacyjną typografię z refleksją filozoficzną i Marcin Karnowski – pisarz, muzyk, miłośnik i promotor liberatury.
13.00 – Spotkanie z Grażyną Wolszczak | Dziedziniec
Zapraszamy na spotkanie z Grażyną Wolszczak – aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Porozmawiamy o dzieciństwie i wysłuchamy fragmentów ulubionych książek aktorki.
14.00 – Warsztaty z Edwardem Lutczynem | Sala Wykładowa
Ponownie spotkamy się z Edwardem Lutczynem, artystą plastykiem, ilustratorem, grafikiem, znanym z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Opowieść o dzieciństwie, ulubionych książkach dla dzieci przeplatać się będzie z rysowaniem na żywo – na to spotkanie warto zarezerwować całe popołudnie!
Zapraszamy na wydarzenia festiwalowe w bibliotekach osiedlowych – szczegółowy program na www.literobrazki.pl
Udział we wszystkich imprezach festiwalowych jest bezpłatny.
Honorowy patronat:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Strona internetowa: www.literobrazki.pl