☰ menu

Leśnicka Noc Świętojańska

sob.
23.06.2012

Odwiedzą nas m.in. Wiedźmy Walońskie z towarzyszącym im Magiem oraz Bractwo Słowian, którzy będą odczyniać rytuały świętojańskie, rzucać zaklęcia, palić ogniska i pleść wianki. Ponadto na wszystkich, którzy przyjadą tego dnia do Leśnicy czekać będą: jarmark produktów ekologicznych, atrakcje dla najmłodszych, zabawy, konkursy oraz klimatyczne koncerty zespołów grających world music – wystąpią: Dzikie Pola, Tantua, Nowica 9 oraz zespół Kariera.

Magia, czary, zaklęcia i rytuały Nocy Świętojańskiej

Na specjalne zaproszenie organizatorów do Leśnicy przyjedzie grupa Wiedźm Walońskich o najwyższym stopniu wtajemniczenia wraz z towarzyszącym im Magiem. Przy stanowisku wiedźm będzie można stworzyć sobie talizman, spróbować ziół – z których przyrządzania słyną wiedźmy walońskie – oraz specjalnych mikstur na miłość. Mag pomoże zakląć wykonane talizmany, amulety oraz wianki świętojańskie, tak aby los nam sprzyjał. Bractwo Słowian przeprowadzi rytuał rozpalenia ognisk świętojańskich; pod bacznym okiem Słowian śmiałkowie będą mogli spróbować swych sił w skokach przez ognisko. Słowianki pomogą wszystkim chętnym upleść wianki świętojańskie, które, zgodnie z tradycją, zostaną odpowiednio przyozdobione we wstęgi i świece, a następnie puszczone w nurt rzeki Bystrzycy.

Jarmark Świętojański oraz atrakcje dla najmłodszych

Jak co roku wokół zamku swoje kramy rozstawią handlarze oraz lokalni twórcy oferujący rękodzieło. Na stoiskach jarmarcznych znajdziemy przede wszystkim produkty regionalne wytwarzane na skalę lokalną, m.in. miody pitne, chleby na naturalnym zakwasie, naturalne soki, wędliny oraz przedmioty ozdobne, np. ręcznie wytwarzaną biżuterię.

Najmłodsi uczestnicy imprezy będą mogli skorzystać z oferty przejażdżek konnych po Parku Leśnickim, wziąć udział w konkursach, przyozdobić twarz przy stanowisku malowania buzi lub zaszaleć w mini-wesołym miasteczku.

Koncerty

Tradycyjnie na scenie amfiteatru zamkowego podczas Nocy Świętojańskiej wystąpią zespoły, których twórczość jest zaprzeczeniem oferty mainstreamowej, ich muzyka prezentuje bogactwo dźwięków charakterystycznych dla różnych rejonów świata, często wydobywanych z niekonwencjonalnych instrumentów.

W tym roku wystąpią:

– Dzikie Pola