☰ menu

Lato w WPKiW

sob.-niedz.
27.08-28.08.2011

Siedem stref tematycznych, 80 urządzeń, a wszystko na pięciu tysiącach metrów kwadratowych powierzchni. Tak wygląda Park Odkrywców Explorado

, który na początku lipca został otwarty w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. To nowa atrakcja, w której dzieci w wieku 4-14 lat mogą, uczestnicząc w zabawie, poznawać tajniki eksperymentów naukowych, stać się operatorem koparki, samemu budować ściany domu, spróbować naprawić zepsuty samochód czy wcielić w rolę ogrodnika.

– W Parku Odkrywców Explorado nasi najmłodsi goście mogą w ciekawy sposób i dzięki własnym doświadczeniom uczyć się logicznego myślenia, biologii, fizyki i chemii, ale przede wszystkim pracy zespołowej – ocenia Arkadiusz Godlewski, Prezes Zarządu WPKiW.

Park Odkrywców w WPKiW to pierwsze tego typu miejsce dla najmłodszych pasjonatów nauki na południu Polski. O tym, że podobnych atrakcji na Śląsku brakuje przekonują liczby – w trakcie pierwszych tygodni działalności liczba małych odkrywców, którzy wzięli udział w zajęciach na terenie Explorado sięgnęła już dwóch tysięcy!

Szlak mrugnięcia okiem

Warto dodać, że wszystkie zajęcia w Parku Odkrywców prowadzone są przez wykwalifikowanych animatorów, którzy pomagają także najmłodszym przeprowadzać proste doświadczenia w namiocie Laboratorium, np. sprawdzając jak długo papierowe łódki mogą pływać po wodzie zanim nią nasiąkną oraz jakie przedmioty utrzymują się na wodzie, a jakie toną.

– Teraz już wiem, że kamyki i nożyczki toną, ale plastikowe zabawki wypełnione powietrzem pływają po wodzie – oceniał z kolei sześcioletni Piotruś z Katowic, który do WPKiW przyjechał z babcią.

Wiele ciekawych atrakcji czeka także w strefie gdzie znajduje się szlak mrugnięcia okiem. Tam największym uznaniem najmłodszych cieszą się olbrzymie bańki, które krążą w powietrzu puszczone przez dzieci.

– Tutaj jest o niebo lepiej niż w przedszkolu! – mówiły zadowolone Ania i Zuzia Kierlik.

Park Odkrywców jest czynny codziennie, a mieści się przy alei Głównej WPKiW przy tzw. ścianach płaczu. Wszystkie informacje szczegółowe można znaleźć na stronie www.park-odkrywcow.pl.

Na kurzej stopce

Explorado to nie jedyna atrakcja dla najmłodszych, która w ostatnich tygodniach pojawiła się na terenie WPKiW. Kolejną jest Mini Park Linowy, o który wzbogacił się Śląski Park Linowy. Dotychczas z tej atrakcji mogli korzystać wyłącznie dorośli – od 15 lipca ŚPL jest dostępny także dla dzieci. Oprócz trzech tras głównych, znajduje się w nim szlak przeznaczony specjalnie dla najmłodszych. Superbezpieczny, bo w całości otoczony siatką i wyposażony w zejścia awaryjne.

Mini park linowy składa się z dziesięciu przeszkód rozpiętych pomiędzy domkami zamocowanymi na drewnianych palach (podobnych do chatki na kurzej stopce). Wszystkie przeszkody dostosowane są możliwości motorycznych dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Na trasie znajdują się mosty, tunele, kładki. Co ciekawe, każde ma swoją nazwę, np. Kacze Stopy czy Lwie Obręcze. Bilet do mini parku kosztuje 15 zł i warto wiedzieć, że bilet obowiązuje cały dzień i uprawnia do nieograniczonej liczby przejść.

– Mamy też nową promocję biletową – mówi Daniel Heinst, dyrektor Śląskiego Parku Linowego. – Każdy kto odwiedzi Wesołe Miasteczko na podstawie paragonu w tym samym dniu za darmo może skorzystać z Mini Parku Linowego.

Jeden bilet – cały sezon

W Wesołym Miasteczku można w tym sezonie korzystać także z innych promocji biletowych.

Od 18 lipca w Biurze Obsługi Klienta można zakupić imienny bilet sezonowy, który uprawnia do nielimitowanej liczby wejść na teren Wesołego Miasteczka. Co więcej, dzięki karcie rabatowej stworzonej przez portal parkmania.pl można uzyskać atrakcyjne rabaty na wstęp do Wesołego Miasteczka. Szczegóły na stronach www.parkmania.pl oraz www.wesole-miasteczko.pl.